Arytmetyka wojny wg Muzeum II Wojny światowej - album „Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”

Najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej jest nowatorską i nieszablonową realizacją prezentacji najważniejszych bitew II wojny światowej. Starannie dobrane treści, liczne dane statystyczne i elementy graficzne tworzą spójną, wymowną całość, obok której nie sposób przejść obojętnie.
Materiały MIIWŚ Arytmetyka wojny wg Muzeum II Wojny światowej - album „Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”
Materiały MIIWŚ

W ciągu minionych dziesięcioleci powstały tysiące publikacji na temat II wojny światowej, począwszy od krytycznych analiz naukowych, a skończywszy na komiksach i ilustrowanych publikacjach dla najmłodszych. Twórcy książki The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics poszli własną drogą. Bazując na twardych danych statystycznych i faktach, przedstawili legendarne bitwy II wojny światowej za pomocą nietradycyjnych form przekazu.

Tytułowa arytmetyka wojny powinna budzić skojarzenie ze ścisłymi obliczeniami dotyczącymi wojny. Publikacja zawiera dokładne i bardzo wymowne zestawienia liczbowe. Dlaczego jest to ważne?

„Musimy pamiętać o liczbach, aby zilustrować skalę zaangażowanych sił i środków. Trzeba uwzględniać liczby, by rozumieć, dlaczego wydarzenia miały taki, a nie inny przebieg. W liczbach często jest wyjaśnienie rozwoju wypadków” – zaznaczył dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Bez cienia przesady można stwierdzić, że prezentowana publikacja jest przełomowa pod względem eksponowania treści historycznych. Nie jest to typowy album, lecz raczej kompendium wiedzy, w którym ważne treści łączą się z odważną, nowatorską formą. Ogółem w książce wykorzystano 129 autorskich infografik, 60 oryginalnych map, 298 archiwalnych fotografii oraz 40 rysunków broni, pojazdów i samolotów. Aby lepiej przybliżyć realia epoki, zamieszczono też reprodukcje plakatów historycznych

– Pięknie zaprojektowana i ilustrowana prezentacja głównych bitew II wojny światowej dostarcza masę informacji, w większości nowych, z polskiej perspektywy wojny, wraz z godną podziwu jasną i pouczającą relacją z szerszego ujęcia konfliktu – od Europy Zachodniej po Daleki Wschód. To doskonałe źródło dla osób badających historię tego konfliktu zbrojnego, z którego mogą się uczyć nawet specjaliści – z recenzji prof. Richarda J. Evansa.

Esencją treści albumu jest graficzna i tekstowa prezentacja 15 najważniejszych bitew na frontach II wojny światowej, łącznie z sylwetkami dowódców, profilem używanego sprzętu, a przede wszystkim – z licznymi zestawieniami statystycznymi zarówno w formie opisowej, jak i graficznej. Wiele spośród tych danych może być zaskakujących i nieoczywistych nawet dla historyków. Z kolei atrakcyjna i twórcza forma projektu graficznego książki zdecydowanie ułatwia przyswojenie treści oraz pobudza wyobraźnię odbiorcy.

– Poszczególne elementy bitewne są dla czytelnika wizualnie ekscytujące – przekazują esencję walki, którą opisują. […] Każdy odbiorca tej książki musi zrozumieć kształt i zakres II wojny światowej oraz straszliwe straty, które wywołała. Połączenie obrazów i słów wywiera potężny efekt. […] Co więcej, materiał powinien skłonić ludzi do lepszego poznania konfliktu i jego rozstrzygnięć – z recenzji prof. Richarda Overy’ego.

I właśnie synteza twórczego połączenia obrazu ze słowem była głównym założeniem autorskim opisywanego albumu. Prosty język faktów historycznych i liczb jest przy tym wymowny i sugestywny; tworzy zwartą całość i sprawia, że po książkę może sięgnąć każdy, niezależnie od wiedzy historycznej. Dzięki wydaniu publikacji w języku angielskim będą mogli z niej skorzystać czytelnicy na całym świecie.

W realizację projektu The Arithmetic of War było zaangażowanych 18 specjalistów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W efekcie powstał album składający się z 15 zasadniczych rozdziałów, których konstrukcja graficzna i tekstowa została tak zaprojektowana i zakomponowana, by dostarczyć czytelnikom jak najwięcej wiedzy i wrażeń.

W publikacji wykorzystano m.in. materiały zdjęciowe pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics, red. Natalia Gawryluk, Karol Szejko, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk, Gdańsk 2022, ISBN 978-83-65957-43-6, ss. 148.


 

POLECANE
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie – taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

REKLAMA

Arytmetyka wojny wg Muzeum II Wojny światowej - album „Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”

Najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej jest nowatorską i nieszablonową realizacją prezentacji najważniejszych bitew II wojny światowej. Starannie dobrane treści, liczne dane statystyczne i elementy graficzne tworzą spójną, wymowną całość, obok której nie sposób przejść obojętnie.
Materiały MIIWŚ Arytmetyka wojny wg Muzeum II Wojny światowej - album „Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”
Materiały MIIWŚ

W ciągu minionych dziesięcioleci powstały tysiące publikacji na temat II wojny światowej, począwszy od krytycznych analiz naukowych, a skończywszy na komiksach i ilustrowanych publikacjach dla najmłodszych. Twórcy książki The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics poszli własną drogą. Bazując na twardych danych statystycznych i faktach, przedstawili legendarne bitwy II wojny światowej za pomocą nietradycyjnych form przekazu.

Tytułowa arytmetyka wojny powinna budzić skojarzenie ze ścisłymi obliczeniami dotyczącymi wojny. Publikacja zawiera dokładne i bardzo wymowne zestawienia liczbowe. Dlaczego jest to ważne?

„Musimy pamiętać o liczbach, aby zilustrować skalę zaangażowanych sił i środków. Trzeba uwzględniać liczby, by rozumieć, dlaczego wydarzenia miały taki, a nie inny przebieg. W liczbach często jest wyjaśnienie rozwoju wypadków” – zaznaczył dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Bez cienia przesady można stwierdzić, że prezentowana publikacja jest przełomowa pod względem eksponowania treści historycznych. Nie jest to typowy album, lecz raczej kompendium wiedzy, w którym ważne treści łączą się z odważną, nowatorską formą. Ogółem w książce wykorzystano 129 autorskich infografik, 60 oryginalnych map, 298 archiwalnych fotografii oraz 40 rysunków broni, pojazdów i samolotów. Aby lepiej przybliżyć realia epoki, zamieszczono też reprodukcje plakatów historycznych

– Pięknie zaprojektowana i ilustrowana prezentacja głównych bitew II wojny światowej dostarcza masę informacji, w większości nowych, z polskiej perspektywy wojny, wraz z godną podziwu jasną i pouczającą relacją z szerszego ujęcia konfliktu – od Europy Zachodniej po Daleki Wschód. To doskonałe źródło dla osób badających historię tego konfliktu zbrojnego, z którego mogą się uczyć nawet specjaliści – z recenzji prof. Richarda J. Evansa.

Esencją treści albumu jest graficzna i tekstowa prezentacja 15 najważniejszych bitew na frontach II wojny światowej, łącznie z sylwetkami dowódców, profilem używanego sprzętu, a przede wszystkim – z licznymi zestawieniami statystycznymi zarówno w formie opisowej, jak i graficznej. Wiele spośród tych danych może być zaskakujących i nieoczywistych nawet dla historyków. Z kolei atrakcyjna i twórcza forma projektu graficznego książki zdecydowanie ułatwia przyswojenie treści oraz pobudza wyobraźnię odbiorcy.

– Poszczególne elementy bitewne są dla czytelnika wizualnie ekscytujące – przekazują esencję walki, którą opisują. […] Każdy odbiorca tej książki musi zrozumieć kształt i zakres II wojny światowej oraz straszliwe straty, które wywołała. Połączenie obrazów i słów wywiera potężny efekt. […] Co więcej, materiał powinien skłonić ludzi do lepszego poznania konfliktu i jego rozstrzygnięć – z recenzji prof. Richarda Overy’ego.

I właśnie synteza twórczego połączenia obrazu ze słowem była głównym założeniem autorskim opisywanego albumu. Prosty język faktów historycznych i liczb jest przy tym wymowny i sugestywny; tworzy zwartą całość i sprawia, że po książkę może sięgnąć każdy, niezależnie od wiedzy historycznej. Dzięki wydaniu publikacji w języku angielskim będą mogli z niej skorzystać czytelnicy na całym świecie.

W realizację projektu The Arithmetic of War było zaangażowanych 18 specjalistów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W efekcie powstał album składający się z 15 zasadniczych rozdziałów, których konstrukcja graficzna i tekstowa została tak zaprojektowana i zakomponowana, by dostarczyć czytelnikom jak najwięcej wiedzy i wrażeń.

W publikacji wykorzystano m.in. materiały zdjęciowe pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics, red. Natalia Gawryluk, Karol Szejko, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk, Gdańsk 2022, ISBN 978-83-65957-43-6, ss. 148.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe