Sojusznicy PiS przejmą władzę we Włoszech? Ekspert: Wszystko wskazuje na to, że nowym premierem będzie Giorgia Meloni

Na tym etapie wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy premierem Włoch będzie kobieta. Konkretnie Giorgia Meloni, stojąca na czele partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia – od tych słów rozpoczyna się włoski hymn). Sondaże dają FdL 23–24% poparcia.
Cała włoska prawica ma sondażowo ok. 45% poparcia. Oprócz Braci Włochów składa się na to 13–14% Ligi Matteo Salviniego i ok. 8% Forza Italia Silvio Berlusconiego. Przedwyborcze porozumienie zakłada, że premierem zostałby lider partii z największym poparciem.
Drugą siłą w sondażach jest Partia Demokratyczna z Enrico Lettą na czele. +/- 24% i wymiennie z FdL pozycja lidera. Letta to kandydat na premiera centrolewicy. Żeby zachować szanse na utworzenie rządu (w przypadku wygranej) PD już teraz zaczęła szukać koalicjantów.
Wydawało się, że naturalnym sojusznikiem PD będzie Ruch 5 Gwiazd (M5S) Giuseppe Conte – sondaże dają mu ok. 10%. Enrico Letta odrzucił możliwość takiej współpracy, wytykając M5S przyczynienie się do upadku rządu Mario Draghiego (to dlatego Włosi mają przedterminowe wybory).
PD podpisała za to porozumienie wyborcze z Lewicą (SI) i Zielonymi (EV). To o tyle ważne, że samodzielnie te partie mogłyby nie przekroczyć 3-procentowego progu wyborczego (sondażowo są tuż nad tą granicą).
(…)
Porozumienie na prawicy wydaje się na razie solidne. Umowy po drugiej stronie są kruche i obejmują sam start w wyborach, bez zobowiązania do współpracy w parlamencie. Ale we włoskiej polityce siedem tygodni to mnóstwo czasu. Zapraszam więc do wspólnego śledzenia!
– pisze ekspert ds. polityki międzynarodowej Michał Banasiak.
Sojusznicy PiS
Bracia Włosi są sojusznikiem Prawa i Sprawiedliwości we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Ich ewentualne zwycięstwo we włoskich wyborach może zmienić układ sił w polityce europejskiej, przydając PiS-owi nowego silnego sojusznika i to w jednym z najważniejszych krajów Unii Europejskiej.
Na tym etapie wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy premierem Włoch będzie kobieta. Konkretnie Giorgia Meloni, stojąca na czele partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia - od tych słów rozpoczyna się włoski hymn).
— Michał Banasiak (@BanasiakMich) August 7, 2022
Sondaże dają FdL 23-24% poparcia. 2/11 pic.twitter.com/McgqzIBrZ2
Drugą siłą w sondażach jest Partia Demokratyczna z Enrico Lettą na czele. +/- 24% i wymiennie z FdL pozycja lidera. Letta to kandydat na premiera centrolewicy.
— Michał Banasiak (@BanasiakMich) August 7, 2022
Żeby zachować szanse na utworzenie rządu (w przypadku wygranej) PD już teraz zaczęła szukać koalicjantów. 4/11 pic.twitter.com/NX0w1JnzkX
PD podpisała za to porozumienie wyborcze z Lewicą (SI) i Zielonymi (EV). To o tyle ważne, że samodzielnie te partie mogłyby nie przekroczyć 3-procentowego progu wyborczego (sondażowo są tuż nad tą granicą). 6/11 pic.twitter.com/yMqQ9drsdP
— Michał Banasiak (@BanasiakMich) August 7, 2022
Te umowy (zwłaszcza pierwsza) kosztowały PD utratę innego partnera - Akcji (A). Carlo Calenda wycofał się tydzień po podpisaniu porozumienia tłumacząc, że nie może być na jednej liście z w/w ugrupowaniami.
— Michał Banasiak (@BanasiakMich) August 7, 2022
8/11 pic.twitter.com/FWa72K8P35
Z kronikarskiego obowiązku wspomnę jeszcze o będących poniżej progu ugrupowaniach Włochy Żyją (IV) byłego premiera Mattego Renziego oraz Italexit Gianluigiego Paragone. 10/11 pic.twitter.com/NWzYLJTXnS
— Michał Banasiak (@BanasiakMich) August 7, 2022
Porozumienie na prawicy wydaje się na razie solidne. Umowy po drugiej stronie są kruche i obejmują sam start w wyborach, bez zobowiązania do współpracy w parlamencie.
— Michał Banasiak (@BanasiakMich) August 7, 2022
Ale we włoskiej polityce siedem tygodni to mnóstwo czasu. Zapraszam więc do wspólnego śledzenia! 11/11 pic.twitter.com/dOEn0fBNsD