Uroczysta Msza Święta inaugurująca XXX KZD w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej
Zgodnie z tradycją towarzyszącą Krajowym Zjazdom Delegatów NSZZ “Solidarność”, w środę 25 maja o godzinie 18:00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z udziałem Bp. Mariana Florczyka.
Przed nabożeństwem do Sanktuarium wprowadzono kilkadziesiąt sztandarów związkowych Solidarności, a chwilę później wraz z rozpoczęciem Mszy Świętej do świątyni wniesiono sztandar Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego wraz z krzyżem i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
25 maja przypada także 15 rocznica śmierci śp. ks. Mirosława Drozdka, pierwszego Kapelana zakopiańskiej Solidarności, twórcy i budowniczego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Dlatego też przed Mszą Świętą, przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Bogną Janke złożyli kwiaty na grobie śp. ks. Drozdka.
- Ksiądz Arcybiskup sprawuje tę Mszę Świętą w intencji NSZZ "Solidarność" prosząc o Boże błogosławieństwo i opiekę Pani Fatimskiej oraz dary Ducha Świętego dla wszystkich Delegatów zgromadzonych w tym Sanktuarium, ale także przybywających na jubileuszowy Zjazd. Modlimy się na naszą Ojczyznę i pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie. Prosimy Boga o łaskę nieba dla śp. ks. Mirosława Drozdka, pierwszego Kapelana zakopiańskiej Solidarności, a zarazem proboszcza, kustosza i budowniczego Sanktuarium w 15 rocznicę śmierci. (...) Dziś NSZZ "Solidarność" w blaskach krzyża z Giewontu i u stóp Pani Fatimskiej królującej w tym miejscu w jej Narodowym Sanktuarium przeżywa swój jubileuszowy, bo 30. Krajowy Zjazd Delegatów. Dla pallotyńskich kustoszy w tym miejscu, jest szczególnym honorem i przywilejem gościć dziś wszystkich Delegatów Solidarności z jej przewodniczącym Piotrem Dudą - mówił ks. Marian Mucha.
Podczas kazania, Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas Mszy świętej dla świata pracy w Gdańsku z czerwca 1987 roku.
- Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich. Cała ludzka egzystencja ma właściwy sobie wymiar wspólnotowy – i wymiar społeczny. Ten wymiar nie może oznaczać redukcji osoby ludzkiej, jej talentów, jej możliwości, jej zadań. Właśnie z punktu widzenia wspólnoty społecznej musi być dość przestrzeni dla każdego. Jednym z ważnych zadań państwa jest stwarzanie tej przestrzeni, tak aby każdy mógł przez pracę rozwinąć siebie, swoją osobowość i swoje powołanie. Ten osobowy rozwój, ta przestrzeń osoby w życiu społecznym jest równocześnie warunkiem dobra wspólnego - mówił za Ojcem Świętem metropolita krakowski.
- Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności - cytował Jana Pawła II Arcybiskup Jędraszewski.
- Wyraźne echo marksistowskiej teorii walki klas, która miała być jakoby dźwignią postępu i rozwoju ludzkości. Nie walka jednych przeciw drugim, ale solidarność wytycza bieg dziejów ludzkości. Ta wdzięczność, jaką wtedy w 1987 roku Ojciec Święty wyraził ludziom Solidarności ze stoczni, z portu, ze wszystkich gdańskich zakładów pracy i nie tylko stąd, z różnych stron Polski. Dziękuje Wam, żeście podjęli tę trudną pracę, szlachetną walkę to zmaganie się o godność ludzkiej pracy. Kościół dziękuje wam, żeście ją podjęli w obliczu Chrystusa i jego Matki - powiedział Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.
Przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wraz z przewodniczącym "S" Piotrem Dudą ofiarowali na rzecz Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem obraz Matki Bożej Częstochowskiej wykonany z bursztynu.
Uroczystości zakończył koncert muzyczny Zespołu Giewont.