Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” zwrócił się do premiera o pilną nowelizację ustawy. Chodzi o handel w niedziele

W związku z zapowiedzianym przez Ministerstwo Zdrowia przekształceniem stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego od 16 maja Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” zwrócił się do premiera RP Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o pilną nowelizację Ustawy z dnia 31.03.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw polegającą na wykreśleniu z niej art. 15i.
Solidarność wskazuje, że artykuł ten dopuszcza powierzanie w niedziele pracownikom lub zatrudnionym wykonywania czynności związanych z handlem polegających na rozładowaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. „Celem powyższego zapisu było umożliwienie niezakłóconego zaopatrzenia społeczeństwa w żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby w okresie obowiązywania różnego rodzaju restrykcji związanych z epidemią COVID-19 oraz masowego wykupu towarów. Obecnie jednak w handlu nie obowiązują praktycznie żadne poważne obostrzenia, a zapowiadane przekształcenie stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego wskazuje, że przewidywana jest dalsza poprawa sytuacji epidemicznej w kraju. Należy więc wskazać, że nie występują żadne merytoryczne przesłanki dla dalszego funkcjonowania art. 15” – czytamy w piśmie.
„Tymczasem znaczna część sieci handlowych nadal korzysta z tego zapisu. Z informacji przekazywanych przez organizacje związkowe działające w poszczególnych sieciach handlowych wynika, że niedziele są wykorzystywane w placówkach handlowych do wykonywania takich czynności jak m.in. cząstkowe inwentaryzacje, sprzątanie sklepów czy przyjmowanie dostaw towaru. Jednocześnie sieci handlowe, nakazując pracownikom świadczenie pracy w niedziele, nie zwiększyły stanu zatrudnienia w poszczególnych sklepach, co przekłada się na mniejszą liczbę osób pracujących w pozostałe dni tygodnia i dalszy wzrost obciążenia pracowników obowiązkami” – podkreślono.
Jak wskazuje przewodniczący Sekretariatu Alfred Bujara: – Obowiązująca od 2018 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele po wielu latach przywróciła pracownikom tej branży prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami. W czasie pandemii znaczna część z nich została tego prawa ponownie pozbawiona. Nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia, aby ten stan trwał nadal. Dlatego też liczymy na szybkie przeprowadzenie nowelizacji, o którą wnioskujemy.