5. PKO Półmaraton Solidarności wizytówką Lubelszczyzny

3 czerwca br. na trasie Lublin-Świdnik wystartował długo wyczekiwany 5. PKO Półmaraton Solidarności. W pełnych emocji zawodach wzięło udział blisko 700 uczestników z kilku państw. Rekordowa liczba osób w tegorocznej rywalizacji wskazuje na wzrost popularności festiwalu biegowego w Lublinie. Tego samego dnia odbył się również jubileuszowy 25. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” a w jego ramach biegi ulicami Lublina na dystansie 3000 m, Bieg Młodzików, Bieg Krasnali i Pierwsza Lubelska Sztafeta Rodzina z Bocianem. Największa masowa impreza sportowa w mieście wpisała się w obchody 700 – lecia nadania praw miejskich Lublinowi.
 5. PKO Półmaraton Solidarności wizytówką Lubelszczyzny
/ fot. solidarnosc.org.pl

Zawodnicy 5. PKO Półmaratonu Solidarności wystartowali, po dynamicznej rozgrzewce, o godz. 9.00, sprzed historycznej bramy głównej WSK PZL Świdnik. To tutaj w lipcu 1980 roku robotnicy Świdnika wstali z kolan i skutecznie przeciwstawili się władzy komunistycznej PRL-u. Wielu zawodników biegło w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność pamiątkowej, niebieskiej koszulce z akcentami miasta Lublin i hasłem biegu: ”W ślad za historią”. Dokładny pomiar czasu zapewniał każdemu chip przy numerze startowym. Organizatorzy przygotowali dla biegaczy pakiet startowy, zawierający m.in. napoje orzeźwiające, batonik i czapkę, co przełożyło się na komfort miłośników długich biegów.

Warto zaznaczyć, że 5. PKO Półmaraton Solidarności miał charakter międzynarodowy. W jego szeregach stanęli wybitni medaliści. Do ścisłej czołówki należeli Kenijczycy. Do rywalizacji stanęły również znane zawodniczki z Czech i Ukrainy. Nie zabrakło też doskonałych zawodników z naszego kraju miedzy innymi: Dominiki Nowakowskiej i Pawła Ochala. Oboje mocno deptali po piętach Kenijczykom. Meta półmaratonu, odmiennie niż w ubiegłym roku, mieściła się w przestronnej hali Targów Lublin, gdzie również nasz partner zorganizował Sport Festival. Po dobiegnięciu na metę, w scenicznej aranżacji każdy otrzymał na szyję upragniony personalizowany medal.

Kenijczycy jak w poprzednim roku okazali się niepokonani. Pierwsze miejsce na podium zajął energiczny Matheka Benard Muinde, z czasem 01:07:58. Spośród kobiet najszybsza okazała się, pełna sportowego zapału, Barsosio Stellah Jepngetich, osiągając wynik 1:14:04. Tym samym ustanowiła rekord trasy. Wśród Polaków najlepszy był Paweł Ochal, zajmując czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Ogromne brawa należą się reprezentantowi Lubelszczyzny, Michałowi Białemu z Kraśnika, który uplasował się na szóstej pozycji.

Uczestnicy 5. PKO Półmaratonu Solidarności z zachwytem odnosili się do zorganizowanej imprezy sportowej. – Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj pobiec, jest duża satysfakcja i radość, ale chcę podkreślić, że trasa była naprawdę ciężka, organizacyjnie było super, a to co przygotowano na mecie, to podkreśla wysoki poziom imprezy w Lublinie. Sportowo i organizacyjnie na 5 – powiedział na mecie najszybszy Polak, Paweł Ochal.

Nad bezpieczeństwem zawodników czuwały wzorowo zorganizowane służby porządkowe, które przy współpracy policji, profesjonalnie zabezpieczały całość trasy atestowanej przez PZLA. Bardzo ważną pracę wykonali wolontariusze, którzy służyli pomocą na różnych etapach organizacji imprezy. Ochotnicy bezinteresownie poświęcali swój czas dla dobra zawodników. Trzeba zaznaczyć, że im więcej ludzi tego pokroju w naszym kraju, tym piękniejsza będzie nasza Ojczyzna. Oni nie pytają co ktoś może zrobić dla nich, ale sami działają na rzecz dobra wspólnego. W większości byli to uczniowie Lublina i Lubartowa.

Tegoroczne dobrze przygotowane Biegi Solidarności, to efekt pracy i doświadczenia zespołu ludzi, na czele z dyrektorem Biegu Markiem Wątorskim zastępcą przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarnosć” , który od 6 lat udoskonala formułę zawodów. - Jubileusz został zrealizowany na najwyższym poziomie. Po 4 latach ciężkiej pracy jesteśmy wizytówką Lubelszczyzny na mapie biegowej Polski - powiedział Wątorski. Podkreślił zarazem, że ten sukces nie byłby możliwy bez zespołu pracowników Zarządu Regionu i wolontariuszy. Owocuje również współpraca z PKO Bankiem Polskim i sponsorami z Lubelszczyzny w szczególności: LW Bogdanka S.A., LOTTO, Lubelski Rynek Hurtowy S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.  

Biegnąc w Półmaratonie można było jednocześnie pomóc potrzebującym. Wielu przyłączyło się do akcji na rzecz pomocy chorej Emilce. – Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom 5. PKO Półmaratonu Solidarności! Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w imprezie upamiętniającej niezwykle ważne wydarzenia historyczne w naszym mieście. Dziękujemy również za przyłączenie się do naszej akcji charytatywnej dla Emilki – mówił Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie.

 

5. PKO Półmaraton Solidarności był częścią jubileuszowego 25. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. W jego formule odbyły się również biegi ulicami Lublina, w których udział wzięło blisko tysiąc osób. W tym roku młodzież rywalizowała na dystansie 3 km. Tą samą trasą wyruszył bieg VIP–ów. Jego uczestnicy wpłacając wpisowe, wsparli uzdolnioną młodzież z rodzin wielodzietnych. Zgromadzone środki zasiliły fundusz stypendialny Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin” Wszyscy wystartowali z ul. Królewskiej w kierunku Zamojskiej i ronda Lubelskiego Lipca, by dobiec ulicą Lubelskiego Lipca do mety w hali Targów Lublin S.A., gdzie czekało wiele niespodzianek. Było dużo emocji i świetnej zabawy.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również Biegi dziecięce w Parku Ludowym. Przychodziły na nie całe rodziny. Najmłodszych przypisano w zależności od wieku do następujących grup: Młodziki, Krasnale, Bobasy, Śpiochy i Skrzaty.

Odbyła się również Sztafeta Rodzinna z Bocianem, w której mogły wziąć udział całe rodziny. Startowały również dzieci niepełnosprawne, w osobnej kategorii. Biegi dziecięce dostarczyły mnóstwo wrażeń i dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Było dużo śmiechu i zdrowej rywalizacji. Szczególne emocje towarzyszyły maluchom w czasie wręczania nagród i pamiątkowych dyplomów. Uśmiechy z twarzy nie schodziły. Całość dopełniła piękna, słoneczna pogoda.

Główną ideą leżącą u podstaw organizacji sportowej imprezy była chęć popularyzacji biegów masowych jako ogólnodostępnej formy rekreacji. Upowszechniano wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prozdrowotny styl życia. Nie mniejsze znaczenie miał walor edukacyjny, bowiem biegi w założeniu upamiętniały rocznicę strajków Lubelskiego Lipca 1980 i powstanie NSZZ „Solidarność”. Trasa łączy oba ronda Lubelskiego Lipca, mieszczące się w Świdniku i Lublinie. Ponadto półmaraton i biegi ulicami miasta same przez się promowały Lublin i Lubelszczyznę.

Organizatorami wydarzenia byli Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. 25. Bieg Solidarności to wielka promocja naszego związku zawodowego. Ten czerwcowy festiwal biegowy rozpoczął lubelską triadę biegową. W tym roku jeszcze przed nami dwa ważne biegi z „ideą” rozgrywane w ramach 2 mili Pamięci Ofiar komunizmu (wrzesień) jest to jest jedyny taki bieg na świecie oraz Nocnej Mili Niepodległości (listopad), na które serdecznie zapraszamy.

Tomasz Kupczyk


 

POLECANE
Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę Wiadomości
Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę

To była ciężka i pracowita noc dla służb ratunkowych. Strażacy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej setki razy musieli interweniować, walcząc ze skutkami gwałtownych burz i nawałnic. Jedne z najpoważniejszych zniszczeń odnotowano w Lubelskiem i na Podkarpaciu.

USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu polityka
USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu

Jak donosi Bloomberg, USA są gotowe uznać kontrolę Rosji nad nielegalnie anektowanym przez nią ukraińskim Krymem w ramach szerszego porozumienia pokojowego pomiędzy Moskwą a Kijowem

Ostatni akt tragedii warszawskich żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie Wiadomości
Ostatni akt tragedii warszawskich żydów. Dzisiaj mija 82. rocznica powstania w warszawskim gettcie

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.

Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI Wiadomości
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI

Właściciel Facebooka i Instagrama, od 27 maja będzie wykorzystywać posty dorosłych użytkowników w UE, aby rozwijać swój model AI. Meta pobierze dane, chyba że wyrazisz aktywny sprzeciw. – To zupełne odejście od dotychczas rozumianej ochrony danych – powiedziała PAP analityk ds. cyfrowych Aleksandra Wójtowicz.

Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą Wiadomości
Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, a już doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na mazurskich jeziorach. 67-letni kapitan statku pasażerskiego został zatrzymany przez policję po tym, jak okazało się, że ma ponad trzy promile alkoholu we krwi.

Tusk zabrał głos: Ostatnia przed świętami polityczna uwaga Wiadomości
Tusk zabrał głos: "Ostatnia przed świętami polityczna uwaga"

"Ostatnia przed świętami polityczna uwaga" – pisze w mediach społecznościowych premier Donald Tusk i odnosi się do nadchodzących wyborów prezydenckich.

Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata Wiadomości
Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata

Media obiegła informacja o śmierci portugalskiego piosenkarza. Miał 52 lata.

Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną

Pół wieku temu, dokładnie 30 kwietnia 1975 roku, padł Sajgon. Armia Republiki Wietnamu ugięła się pod naporem Vietcongu i, finalnie, miasto w swe ręce przejęli komuniści. Zapewne wszyscy z Państwa pamiętają ikoniczne zdjęcia amerykańskich śmigłowców ewakuujących personel z dachu budynku ambasady USA.

Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują pilne
Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO zaprzeczyła zarzutom wicemarszałka Michała Kamińskiego o tym, że kierowcy służbowi mieli dostać polecenie "donoszenia" na niego i innych wicemarszałków. Zdaniem Kidawy-Błońskiej informacje o nieobecnościach i chorobach, były potrzebne do organizacji pracy kierowców.

Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia Wiadomości
Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia

Gene Hackman i jego żona, Betsy Arakawa, zostali znalezieni martwi w swoim domu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk 26 lutego. W posiadłości odkryto również martwego psa. W sprawie ujawniono najnowsze informacje.

REKLAMA

5. PKO Półmaraton Solidarności wizytówką Lubelszczyzny

3 czerwca br. na trasie Lublin-Świdnik wystartował długo wyczekiwany 5. PKO Półmaraton Solidarności. W pełnych emocji zawodach wzięło udział blisko 700 uczestników z kilku państw. Rekordowa liczba osób w tegorocznej rywalizacji wskazuje na wzrost popularności festiwalu biegowego w Lublinie. Tego samego dnia odbył się również jubileuszowy 25. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” a w jego ramach biegi ulicami Lublina na dystansie 3000 m, Bieg Młodzików, Bieg Krasnali i Pierwsza Lubelska Sztafeta Rodzina z Bocianem. Największa masowa impreza sportowa w mieście wpisała się w obchody 700 – lecia nadania praw miejskich Lublinowi.
 5. PKO Półmaraton Solidarności wizytówką Lubelszczyzny
/ fot. solidarnosc.org.pl

Zawodnicy 5. PKO Półmaratonu Solidarności wystartowali, po dynamicznej rozgrzewce, o godz. 9.00, sprzed historycznej bramy głównej WSK PZL Świdnik. To tutaj w lipcu 1980 roku robotnicy Świdnika wstali z kolan i skutecznie przeciwstawili się władzy komunistycznej PRL-u. Wielu zawodników biegło w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność pamiątkowej, niebieskiej koszulce z akcentami miasta Lublin i hasłem biegu: ”W ślad za historią”. Dokładny pomiar czasu zapewniał każdemu chip przy numerze startowym. Organizatorzy przygotowali dla biegaczy pakiet startowy, zawierający m.in. napoje orzeźwiające, batonik i czapkę, co przełożyło się na komfort miłośników długich biegów.

Warto zaznaczyć, że 5. PKO Półmaraton Solidarności miał charakter międzynarodowy. W jego szeregach stanęli wybitni medaliści. Do ścisłej czołówki należeli Kenijczycy. Do rywalizacji stanęły również znane zawodniczki z Czech i Ukrainy. Nie zabrakło też doskonałych zawodników z naszego kraju miedzy innymi: Dominiki Nowakowskiej i Pawła Ochala. Oboje mocno deptali po piętach Kenijczykom. Meta półmaratonu, odmiennie niż w ubiegłym roku, mieściła się w przestronnej hali Targów Lublin, gdzie również nasz partner zorganizował Sport Festival. Po dobiegnięciu na metę, w scenicznej aranżacji każdy otrzymał na szyję upragniony personalizowany medal.

Kenijczycy jak w poprzednim roku okazali się niepokonani. Pierwsze miejsce na podium zajął energiczny Matheka Benard Muinde, z czasem 01:07:58. Spośród kobiet najszybsza okazała się, pełna sportowego zapału, Barsosio Stellah Jepngetich, osiągając wynik 1:14:04. Tym samym ustanowiła rekord trasy. Wśród Polaków najlepszy był Paweł Ochal, zajmując czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Ogromne brawa należą się reprezentantowi Lubelszczyzny, Michałowi Białemu z Kraśnika, który uplasował się na szóstej pozycji.

Uczestnicy 5. PKO Półmaratonu Solidarności z zachwytem odnosili się do zorganizowanej imprezy sportowej. – Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj pobiec, jest duża satysfakcja i radość, ale chcę podkreślić, że trasa była naprawdę ciężka, organizacyjnie było super, a to co przygotowano na mecie, to podkreśla wysoki poziom imprezy w Lublinie. Sportowo i organizacyjnie na 5 – powiedział na mecie najszybszy Polak, Paweł Ochal.

Nad bezpieczeństwem zawodników czuwały wzorowo zorganizowane służby porządkowe, które przy współpracy policji, profesjonalnie zabezpieczały całość trasy atestowanej przez PZLA. Bardzo ważną pracę wykonali wolontariusze, którzy służyli pomocą na różnych etapach organizacji imprezy. Ochotnicy bezinteresownie poświęcali swój czas dla dobra zawodników. Trzeba zaznaczyć, że im więcej ludzi tego pokroju w naszym kraju, tym piękniejsza będzie nasza Ojczyzna. Oni nie pytają co ktoś może zrobić dla nich, ale sami działają na rzecz dobra wspólnego. W większości byli to uczniowie Lublina i Lubartowa.

Tegoroczne dobrze przygotowane Biegi Solidarności, to efekt pracy i doświadczenia zespołu ludzi, na czele z dyrektorem Biegu Markiem Wątorskim zastępcą przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarnosć” , który od 6 lat udoskonala formułę zawodów. - Jubileusz został zrealizowany na najwyższym poziomie. Po 4 latach ciężkiej pracy jesteśmy wizytówką Lubelszczyzny na mapie biegowej Polski - powiedział Wątorski. Podkreślił zarazem, że ten sukces nie byłby możliwy bez zespołu pracowników Zarządu Regionu i wolontariuszy. Owocuje również współpraca z PKO Bankiem Polskim i sponsorami z Lubelszczyzny w szczególności: LW Bogdanka S.A., LOTTO, Lubelski Rynek Hurtowy S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.  

Biegnąc w Półmaratonie można było jednocześnie pomóc potrzebującym. Wielu przyłączyło się do akcji na rzecz pomocy chorej Emilce. – Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom 5. PKO Półmaratonu Solidarności! Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w imprezie upamiętniającej niezwykle ważne wydarzenia historyczne w naszym mieście. Dziękujemy również za przyłączenie się do naszej akcji charytatywnej dla Emilki – mówił Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie.

 

5. PKO Półmaraton Solidarności był częścią jubileuszowego 25. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. W jego formule odbyły się również biegi ulicami Lublina, w których udział wzięło blisko tysiąc osób. W tym roku młodzież rywalizowała na dystansie 3 km. Tą samą trasą wyruszył bieg VIP–ów. Jego uczestnicy wpłacając wpisowe, wsparli uzdolnioną młodzież z rodzin wielodzietnych. Zgromadzone środki zasiliły fundusz stypendialny Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin” Wszyscy wystartowali z ul. Królewskiej w kierunku Zamojskiej i ronda Lubelskiego Lipca, by dobiec ulicą Lubelskiego Lipca do mety w hali Targów Lublin S.A., gdzie czekało wiele niespodzianek. Było dużo emocji i świetnej zabawy.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również Biegi dziecięce w Parku Ludowym. Przychodziły na nie całe rodziny. Najmłodszych przypisano w zależności od wieku do następujących grup: Młodziki, Krasnale, Bobasy, Śpiochy i Skrzaty.

Odbyła się również Sztafeta Rodzinna z Bocianem, w której mogły wziąć udział całe rodziny. Startowały również dzieci niepełnosprawne, w osobnej kategorii. Biegi dziecięce dostarczyły mnóstwo wrażeń i dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Było dużo śmiechu i zdrowej rywalizacji. Szczególne emocje towarzyszyły maluchom w czasie wręczania nagród i pamiątkowych dyplomów. Uśmiechy z twarzy nie schodziły. Całość dopełniła piękna, słoneczna pogoda.

Główną ideą leżącą u podstaw organizacji sportowej imprezy była chęć popularyzacji biegów masowych jako ogólnodostępnej formy rekreacji. Upowszechniano wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prozdrowotny styl życia. Nie mniejsze znaczenie miał walor edukacyjny, bowiem biegi w założeniu upamiętniały rocznicę strajków Lubelskiego Lipca 1980 i powstanie NSZZ „Solidarność”. Trasa łączy oba ronda Lubelskiego Lipca, mieszczące się w Świdniku i Lublinie. Ponadto półmaraton i biegi ulicami miasta same przez się promowały Lublin i Lubelszczyznę.

Organizatorami wydarzenia byli Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. 25. Bieg Solidarności to wielka promocja naszego związku zawodowego. Ten czerwcowy festiwal biegowy rozpoczął lubelską triadę biegową. W tym roku jeszcze przed nami dwa ważne biegi z „ideą” rozgrywane w ramach 2 mili Pamięci Ofiar komunizmu (wrzesień) jest to jest jedyny taki bieg na świecie oraz Nocnej Mili Niepodległości (listopad), na które serdecznie zapraszamy.

Tomasz Kupczyk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe