„Wystąpienia ekologów będą nagłaśniane przez media rosyjskie i białoruskie”. Żaryn krytykuje przeciwników granicznej zapory

W jego ocenie wymierzone w budowę zapory działania informacyjne i propagandowe należy oceniać jako próby zatrzymania kluczowej dla polskiego bezpieczeństwa inwestycji. Zainteresowana nagłaśnianiem takich wystąpień jest i pozostanie strona rosyjska - zaznaczył Żaryn w rozmowie z PAP.
Rzecznik mówił, że "rosyjska i białoruska propaganda nagłaśniają stanowisko ekologów, którzy już rozpoczęli kampanię obliczoną na zatrzymanie budowy zapory na granicy Polski z Białorusią".
"Media rosyjskie i białoruskie przytaczają opinię WWF, przekonując, że budowa zapory w Polsce to +katastrofa+, która zniszczy Puszczę Białowieską i będzie szkodzić zwierzętom. Należy zakładać, że podobne wystąpienia ekologów będą nagłaśniane przez media rosyjskie i białoruskie, by destabilizować budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej" - zwrócił uwagę Żaryn.
"Działania informacyjne i propagandowe wymierzone w budowę zapory należy oceniać jako próby zatrzymania inwestycji kluczowej dla polskiego bezpieczeństwa. Strona rosyjska jest i pozostanie zainteresowana nagłaśnianiem takich wystąpień" - powiedział.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych przypomniał, że przy okazji dużych inwestycji o znaczeniu strategicznym działania rosyjskiej propagandy wykorzystywały m.in. raporty ekologów do działań obliczonych na destabilizowanie projektów. "Takie działania obserwowane były wobec przekopu Mierzei Wiślanej" - dodał w rozmowie z PAP.
O wstrzymanie budowy do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na spójność sieci Natura 2000 zaapelowała do Komisji również międzynarodowa grupa naukowców. Chcą zaprojektowania inwestycji tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływała na cenne gatunki i siedliska przyrodnicze.
Budowa 186-kilometrowej zapory ma zakończyć się jeszcze w tej połowie roku. Rozpoczęła się pod koniec stycznia na czterech odcinkach w woj. podlaskim. Wysoka na 5 metrów zapora ma uniemożliwić migrantom nielegalne przedostawanie się do Polski. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
W ramach budowy płotu zostały zawarte odrębne zamówienia na elementy stalowe i roboty budowlane. Prace są prowadzone jednocześnie - 24 godziny na dobę w systemie trzyzmianowym. Wykonanie stalowych przęseł zapory zostało powierzone konsorcjum firm Polimex Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Projekt przęseł wykonała spółka Orlen Projekt. Budowa ma się zakończyć do 150 dni od podpisania umów.
Do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września do 30 listopada, obowiązywał stan wyjątkowy. (PAP)
autor: Aleksander Główczewski
ago/ ok/