Premier Kanady Justin Trudeau musiał uciekać ze stolicy przed „Konwojem wolności”. Teraz obraża protestujących

– Kanadyjczycy w domu obserwują z obrzydzeniem i niedowierzaniem takie zachowanie, zastanawiając się, jak mogło do tego dojść w stolicy naszego kraju – skomentował protesty Trudeau przebywający w izolacji.
Zdystansował się od pomysłu podjęcia rozmów z protestującymi obywatelami, twierdząc że „wyrażają nienawistną retorykę i przemoc wobec współobywateli”.
– To nie jest historia naszej pandemii, naszego kraju, naszego narodu – powiedział Trudeau. Moim celem jest stanie z Kanadyjczykami i pokonanie tej pandemii – dodał.
– W ciągu ostatnich wielu, wielu miesięcy widzieliśmy, jak konserwatywni politycy powielają dezinformację na temat szczepionek, zachęcając do teorii spiskowych w internecie – premier Kanady odniósł się do niektórych członków Partii Konserwatywnej apelujących o zmianę stanowiska rządu ws. surowego podejścia do obostrzeń.
W przemówieniu kilkakrotnie zaznaczył, że będzie kontynuował dotychczasową politykę i nie da się „zastraszyć” protestującym w „Konwoju wolności”.
Trudeau chce ich oczerniać i demonizować
„Kierowcy ciężarówek byli naszymi bohaterami na początku pandemii. Teraz Trudeau i jego liberalni sojusznicy chcą ich oczerniać i demonizować. Wydobądźmy prawdę” – napisał lider Partii Konserwatywnej Erin O’Toole, odnosząc się do słów Trudeau.
Zdaniem konserwatysty Kanadyjczycy są już zmęczeni lockdownem, który szczególnie negatywnie ma się odbijać na jakości edukacji dzieci oraz ich psychice.
– To, co napędza protesty, to gniew i strach, które są produktem polityki, którą Trudeau bawił się, prowadząc kampanię na temat obowiązkowych szczepień w zeszłym roku – powiedział szef Partii Konserwatywnej.
Mają dość lockdownu
Słowa lidera konserwatystów Erina O'Toole zbiegły się z komentarzem wiceprzewodniczącej partii Candice Bergen. Jej zdaniem „Konwój wolności” i jego postulaty reprezentują miliony osób.
„Mają dość blokad i niedotrzymanych obietnic. Zasługują na wysłuchanie i zasługują na szacunek” – napisała wiceprzewodnicząca na Twitterze.
Zaznaczyła, że podczas pokojowych protestów, które obserwowała z budynku parlamentu, nie zauważyła artykułowania żadnych radykalnych poglądów czy przejawiania niestosownych zachowań.
????????Dwaj bracia z Chatham w Ontario łaskawie zapewniają darmowe jedzenie każdemu, kto potrzebuje pysznego ciepłego posiłku w celu wsparcia #freedomconvoy2022. pic.twitter.com/Qk4wvA5nIi
— Daniel (@Daniel870219561) January 31, 2022
Stop sanitarnej segregacji.#FreedomConvoy2022 pic.twitter.com/DYyqzRpcxM
— ks. Daniel Wachowiak (@DanielWachowiak) January 29, 2022