Patrick Edery w popularnym francuskim radio: 90% wiadomości nt. Polski we francuskich mediach jest fałszywa
Rozmowa zaczęła się od kwestii tzw. "praworządności". Polska jest oskarżona o chęć wyjścia z UE poprzez "agresywne i antydemokratyczne stawianie swojego prawa ponad prawem europejskim". Bercoff odtworzył nagranie byłego komisarza europejskiego, Michela Barniera, w którym ten mówi, że polski rząd chce politycznie podporządkować sobie sądownictwo, a także przypomina, że zgodziliśmy się przez przyjęte traktaty na wyższość prawa europejskiego. W odpowiedzi Patrick Edery przypomniał definicję praworządności („État de droit”), czyli: „równości wobec prawa i hierarchii norm prawnych”. Dodał ze „w normalnej demokracji, praworządność jest oparta na powszechnym prawie wyborczym”. I zauważył, że
„Trybunał Konstytucyjny jedynie stwierdził, że TSUE nie ma prawa ingerować w sprawy, w których nie jest kompetentny”
Zaciekawiony Bercoff poprosił o przykłady obszarów kompetencji, których nie przekazaliśmy Brukseli. Edery jako przykłąd podał:
„organizację sądownictwa i sprawy społeczno-światopoglądowe. Tego nie ma w traktatach. Unia nie może interweniować w dziedzinach takich jak organizacja sądownictwa, aborcja czy legalizacja związków dla par homoseksualnych”.
Rozmowa dotyczyła również obrazu Polski we francuskich mediach. Patrick Edery mieszka w Polsce od 20 lat. Zauważył, że
„Od kiedy rządzi PiS, czyli od 2015, 90% wiadomości przedstawianych we francuskich mediach na temat Polski jest fałszywa”.
Według Patricka Edery'ego trzeba złamać mity i stereotypy o Polsce. Demokracja? „PiS wygrywa kolejne, wolne wybory”. Wolność słowa i prasy? „Totalna. W Polsce dwie trzecie mediów są postępowe i bardzo anty-rządowe. Powstaje pytanie: ile mediów we Francji otwarcie atakuje rząd, może 10%?”. Gospodarka? „Kwitnąca”. Bezpieczeństwo? „Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie. Nie pali się tutaj samochodów, policjanci nie są napadani, jest dwadzieścia razy mniej gwałtów niż w Francji”. Równość płci? „Polska na tle innych krajów Europy to kraj, w którym jest najmniej różnic w wynagrodzeniach między mężczyznami i kobietami, a także i jest drugim krajem, w którym jest najwięcej kobiet na stanowiskach kierowniczych”.
Patrick Edery przytoczył dwa przykłady otwartej dezinformacji medialnej w ostatnim czasie. Pierwsza dotyczy gazety Le Monde, według której sprzedaż Gazety Wyborczej została zakazana na pocztach i na stacjach Orlenu. Edery uznał to za oczywiste kłamstwo. Z kolei według gazety La Croix, miało dojść do potężnego strajku nauczycieli protestujących przeciwko wprowadzanym podręcznikom. Redaktor Tysol.fr tę informację również zdementował.
Prowadzący wywiad zadał pytanie dlaczego Polska jest tak traktowana. Na co publicysta odpowiedział:
„Pozycja polityczna. Polski rząd nie jest postępowy, nie przyjmuje nielegalnych migrantów, odmawia uprzedmiotowienia dzieci i nie wprowadza ideologii gender. A mimo tego gospodarczo rozwija się i rząd wygrywa kolejne wybory. To się nie podoba w postępowej Francji, nie pasuje do politycznie poprawnej narracji”
Bercoff zapytał wytrzymałość Polski. Edery potwierdził, że sytuacja nie jest łatwa:
„Wszystkie kraje zachodnie są przeciw Polsce. Wszystkie partie francuskie, oprócz Zgrupowania Narodowego, zagłosowały przeciw Polsce w Parlamencie Europejskim. Wszyscy chcieliby pogłębić federalizacje Europy. Ale na to potrzeba oficjalnej zgody narodów”
Na koniec dziennikarz zapytał Edery’ego o jego spostrzeżenia na temat Francji.
"Francja stała się technokraturą , czyli dyktaturą technokratyczną (mimo że dyktatury oficjalnie nie ma), w której rządzi totalitaryzm postępowy. Progresywizm jest w dużych spółkach, w sądownictwie, w szkolnictwie, w ministerstwach. Ironicznie, Jean-Luc Mélenchon (Prezes lewicowej partii „la France Insoumise”) ma te same poglądy światopoglądowe co Coca-Cola i Bill Gates"
Ostatnie stwierdzenie wywołało uśmiech prowadzącego
[spisał Nathaniel Garstecka]
Sud Radio ma 1,5 miliona słuchaczy, a segment 12-14h (w którym Patrick Edery udzielał wywiadu) jest najchętniej słuchany przez francuskich influencerów. Prawie 50 000 osób obejrzało już wideo na YouTube.