Dziś Międzynarodowy Dzień Godnej Pracy

Rządy muszą mieć jeden nadrzędny priorytet, a są nim miejsca pracy. Muszą ponownie dążyć do pełnego zatrudnienia. Stanowi to podstawę bezpieczeństwa ekonomicznego i sprawiedliwości społecznej - powiedziała Sharan Burrow, sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.
Według Burrow do 2030 roku na całym świecie powinno istnieć 575 milionów miejsc pracy a przynajmniej połowa nieformalnych stanowisk powinna zostać zalegalizowana. Spełnienie takich warunków zakłada Ósmy Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Związki zawodowe wzywają rządy, aby pilnie zasiadły do stołu ze związkowcami, pracodawcami i innymi podmiotami w celu ustalenia ambitnych celów dotyczących tworzenia i utrzymania miejsc pracy. Następnie muszą zrealizować te cele poprzez zapewnienie tworzenia miejsc pracy przyjaznych dla klimatu, aby ustabilizować planetę i zapewnić gospodarkę zeroemisyjną Burrow podkreśla też, że należy mocno skoncentrować się na zatrudnieniu w niezwykle ważnym sektorze opieki oraz w infrastrukturze. Według niej, zapotrzebowanie na miejsca pracy jest możliwe do zrealizowania, w szczególności jeśli rządy będą realizować sprawiedliwą politykę podatkową, nie zaś taką, która faworyzuje pracodawców i najbogatszych.
Szefowa MKZZ zwraca uwagę na problem bezpieczeństwa zatrudnienia:
Globalny rynek pracy jest zepsuty. Rządy nie zdołały uregulować pracy i straciły z oczu cel, jakim jest pełne zatrudnienie. Praca jest jeszcze bardziej niepewna niż przed wybuchem pandemii, a to wymaga zmiany zasad, tak aby ludzie byli chronieni przed rosnącym wyzyskiem i szalejącym brakiem bezpieczeństwa.” Na koniec wspomniała o Nowej Umowie Społecznej i jej założeniach dla pracowników na całym świecie: Miejsca pracy są absolutnie kluczowe dla odbudowy i budowania odporności potrzebnej na całym świecie, aby poradzić sobie z pandemią i innymi zagrożeniami egzystencjalnymi. Tworzenie miejsc pracy jest kluczowym elementem Nowej Umowy Społecznej, wraz z prawami, ochroną socjalną, równością i włączeniem społecznym. Światowy Dzień Godnej Pracy wzmocni wezwanie do "Just Jobs" i jak wskazuje nasz brief kampanii, do walki z kryzysem nieformalności
W tym roku EKZZ w Międzynarodowym Dniu Godnej Pracy upomina się szczególnie o pracowników platform internetowych i wzywa Unię Europejską do egzekwowania przestrzegania przepisów przez kraje członkowskie. 7 października w Brukseli we współpracy z belgijskimi związkami zawodowymi odbędą się demonstracje, na które organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.