„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.
NWW Gdynia „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności”  XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
NWW Gdynia / Materiały prasowe

Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW rozpoczął się wczoraj i potrwa do soboty.  

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalny zwiastun

 

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

 

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książk przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Gatunek: biograficzny, dramat wojenny

Produkcja: Polska 2021

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – Studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Obsada: Ksawery Szlenkier („Kierunek Noc”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Listy do M. 2”), Ida Nowakowska („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”), Marcin Kwaśny („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”), Adam Fidusiewicz („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”), Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”), Robert Czebotar („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”), Lech Dyblik („Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Jan Marczewski („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Wojciech Sukiennik („Szpital”, „Policjantki i policjanci”), Mariusz Drężek („Magnezja”, „Pół wieku poezji później”), ks. Dominik Chmielewski

 

Źródło: Materiały prasowe


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Pałac Stalina to żaden zabytek, to zakłamany, sowiecki jubilat tylko u nas
Tadeusz Płużański: Pałac Stalina to żaden zabytek, to zakłamany, sowiecki jubilat

2 lutego mija 18. rocznica wpisu do rejestru zabytków Pałacu Stalina, zwanego dla niepoznaki Pałacem Kultury i Nauki. Z okazji tej wątpliwej rocznicy odbędą się „eventy” organizowane przez władze Pałacu oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie.

W Polsce jednak powstanie komputer kwantowy gorące
W Polsce jednak powstanie komputer kwantowy

W Polsce powstanie komputer kwantowy! Niezwykle miło jest przekazać mi informację, że w naszym kraju powstanie wreszcie komputer kwantowy!

Tȟašúŋke Witkó: Jeśli Niemcy mają być silne, Polska musi być słaba tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Jeśli Niemcy mają być silne, Polska musi być słaba

„Silne państwo to nie państwo silne samo w sobie, a państwo otoczone przez państwa słabe” – gdzieś u Carla von Clausewitza, dekady temu wyczytałem bardzo zbliżoną maksymę. Bezwzględny Prusak doskonale wiedział co pisze, a jego mentalni potomkowie, Niemcy, znakomicie wdrażali ową zasadę w czyn.

Trzaskowski zaatakował Ziobrę. Jest odpowiedź byłego ministra sprawiedliwości Wiadomości
Trzaskowski zaatakował Ziobrę. Jest odpowiedź byłego ministra sprawiedliwości

– Wyobraźcie sobie, jakby ich zaprosić, tego pajaca Ziobro, co on by opowiadał, opowiadałby o tym, że on sobie pistolety kupił – grzmiał w piątek Rafał Trzaskowski. Na odpowiedź byłego szefa resortu sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać.

Krzysztof Bosak: nie traktuję Karola Nawrockiego jako polityka PiS tylko u nas
Krzysztof Bosak: nie traktuję Karola Nawrockiego jako polityka PiS

- To nie jest człowiek, który zmienił poglądy, to człowiek, który zmienił hasła – mówi o Rafale Trzaskowskim w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji.

Cła na Chiny, Kanadę i Meksyk. Biały Dom potwierdza Wiadomości
Cła na Chiny, Kanadę i Meksyk. Biały Dom potwierdza

Rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt potwierdziła w piątek, że prezydent Donald Trump ogłosi w sobotę cła w wys. 25 proc. na towary z Meksyku i Kanady, zapowiedziała też 10-procentowe cła na towary z Chin. Dodała, że prezydent nie podjął jeszcze decyzji ws. ceł na import z UE.

Dziwna konstrukcja stanęła przed siedzibą klubu PiS. Opublikowano zdjęcie Wiadomości
Dziwna konstrukcja stanęła przed siedzibą klubu PiS. Opublikowano zdjęcie

"Na wprost pokoi klubu PiS w Sejmie stanęła taka konstrukcja. To media, czy coś innego?" – zapytał polityk PiS Dariusz Matecki.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu odwołany pilne
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu odwołany

Według nieoficjalnych informacji podanych przez serwis niezalezna.pl, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska.

Zaskoczenie w Bundestagu. Projekt o ograniczeniu imigracji odrzucony gorące
Zaskoczenie w Bundestagu. Projekt o ograniczeniu imigracji odrzucony

Bundestag odrzucił w piątek projekt ustawy CDU/CSU o ograniczeniu imigracji. To dotkliwa porażka kandydata tych partii na kanclerza Niemiec Friedricha Merza.

Polska nie będzie zwolniona z mechanizmu solidarności. Jest stanowisko KE pilne
Polska nie będzie zwolniona z "mechanizmu solidarności". Jest stanowisko KE

Pomimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy, Polska nie będzie zwolniona z "mechanizmu" solidarności i jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu. "Na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z wdrożenia jakichkolwiek elementów Pakt" – pisze Patryk Ignaszczak z Ordo Iuris.

REKLAMA

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.
NWW Gdynia „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności”  XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
NWW Gdynia / Materiały prasowe

Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW rozpoczął się wczoraj i potrwa do soboty.  

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalny zwiastun

 

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

 

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książk przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Gatunek: biograficzny, dramat wojenny

Produkcja: Polska 2021

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – Studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Obsada: Ksawery Szlenkier („Kierunek Noc”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Listy do M. 2”), Ida Nowakowska („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”), Marcin Kwaśny („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”), Adam Fidusiewicz („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”), Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”), Robert Czebotar („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”), Lech Dyblik („Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Jan Marczewski („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Wojciech Sukiennik („Szpital”, „Policjantki i policjanci”), Mariusz Drężek („Magnezja”, „Pół wieku poezji później”), ks. Dominik Chmielewski

 

Źródło: Materiały prasowe



 

Polecane
Emerytury
Stażowe