„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.
NWW Gdynia „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności”  XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
NWW Gdynia / Materiały prasowe

Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW rozpoczął się wczoraj i potrwa do soboty.  

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalny zwiastun

 

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

 

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książk przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Gatunek: biograficzny, dramat wojenny

Produkcja: Polska 2021

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – Studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Obsada: Ksawery Szlenkier („Kierunek Noc”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Listy do M. 2”), Ida Nowakowska („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”), Marcin Kwaśny („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”), Adam Fidusiewicz („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”), Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”), Robert Czebotar („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”), Lech Dyblik („Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Jan Marczewski („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Wojciech Sukiennik („Szpital”, „Policjantki i policjanci”), Mariusz Drężek („Magnezja”, „Pół wieku poezji później”), ks. Dominik Chmielewski

 

Źródło: Materiały prasowe


 

POLECANE
Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data z ostatniej chwili
Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że premier Donald Tusk ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10. O tym, że do rekonstrukcji dojdzie właśnie w środę, wcześniej nieoficjalnie informowały media.

Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka

W niedzielę, 20 lipca, w wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł - wybitna polska poetka, pisarka i Honorowa Obywatelka Wrocławia.

Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach Wiadomości
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach

W oknie życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Dziecko w poniedziałek rano odebrały siostry nazaretanki i wezwały pogotowie. Chłopiec został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim, był m.in. wychłodzony.

Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć

Choć książka księcia Harry’ego Spare miała swoją premierę już w styczniu 2023 roku, emocje, które wywołała, wciąż nie opadły. Publikacja natychmiast stała się bestsellerem - w ciągu pierwszej doby sprzedano ponad 1,4 mln egzemplarzy w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji z ostatniej chwili
Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji

W mieście Nimes w południowo-zachodniej Francji wchodzi w poniedziałek w życie zakaz przebywania nocą na ulicy dla nastolatków w wieku poniżej 16 lat. Postanowienie jest tymczasowe i obowiązuje w kilku dzielnicach. Zostało wprowadzone po serii przestępstw związanych z handlem narkotykami.

Możliwa rezygnacja Tuska?  Politolog: Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi z ostatniej chwili
Możliwa rezygnacja Tuska? Politolog: "Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi"

To sprawa do poważnego rozważenia - tak politolog, socjolog dr Mateusz Zaremba ocenił pomysł zmiany na stanowisku premiera. Jak wskazał w Studiu PAP, uzasadnieniem dla rezygnacji Donalda Tuska z pełnionej funkcji byłyby m.in. sondaże zaufania, które nie sprzyjają obecnemu rządowi.

Didier Reynders pouczał Polaków ws. praworządności, teraz ma potężne kłopoty. Szok w Belgii Wiadomości
Didier Reynders pouczał Polaków ws. praworządności, teraz ma potężne kłopoty. Szok w Belgii

Belgijska opozycyjna partia Partia Socjalistyczna (PS) domaga się powołania komisji śledczej w związku z nowymi rewelacjami w śledztwie ws. zarzutów o pranie pieniędzy przez byłego komisarza europejskiego, Didiera Reyndersa. Był on również ministrem finansów i wicepremierem w belgijskim rządzie. 

Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację Wiadomości
Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację

Kancelaria Prezydenta opublikowała dokument, z którego wynika, że Onet dopuścił się manipulacji. Sprawa dotyczy mianowań na stanowisko asesorskie, które - jak wynika z artykułu Onetu - opóźnia kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem - jak się okazuje - prawda wygląda zupełnie inaczej.

Wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. Pilny komunikat PKP z ostatniej chwili
"Wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg". Pilny komunikat PKP

PKP wydało komunikat z informacją o opóźnieniach w kursowaniu pociągów, do jakich doszło w wyniku kolizji auta i pociągu Skawiną a Radziszowem.

Polemika z listem pasterskim kard. Rysia ws. imigrantów: mamy do czynienia z ograniczaniem wolności słowa gorące
Polemika z listem pasterskim kard. Rysia ws. imigrantów: mamy do czynienia z ograniczaniem wolności słowa

Słowa kardynała Grzegorza Rysia zawarte w jego ostatnim liście pasterskim są alarmujące i nie możemy ich lekceważyć.

REKLAMA

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.
NWW Gdynia „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności”  XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
NWW Gdynia / Materiały prasowe

Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW rozpoczął się wczoraj i potrwa do soboty.  

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalny zwiastun

 

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

 

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książk przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Gatunek: biograficzny, dramat wojenny

Produkcja: Polska 2021

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – Studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Obsada: Ksawery Szlenkier („Kierunek Noc”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Listy do M. 2”), Ida Nowakowska („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”), Marcin Kwaśny („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”), Adam Fidusiewicz („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”), Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”), Robert Czebotar („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”), Lech Dyblik („Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Jan Marczewski („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Wojciech Sukiennik („Szpital”, „Policjantki i policjanci”), Mariusz Drężek („Magnezja”, „Pół wieku poezji później”), ks. Dominik Chmielewski

 

Źródło: Materiały prasowe



 

Polecane
Emerytury
Stażowe