[Nasz wywiad] "Obiecaj mi dziecko, że się zastrzelisz". Niemiecki historyk o masowych samobójstwach Niemców w ostatnich dniach III Rzeszy

W ostatnich dniach drugiej wojny światowej Niemcy masowo popełniali samobójstwa. Jedni bali się Sowietów, drudzy nie wyobrażali sobie świata bez Hitlera - przypomina niemiecki historyk i dziennikarz Florian Huber, autor książki "Obiecaj mi dziecko, że się zastrzelisz", w rozmowie z Wojciechem Osińskim.
ruiny Reichstagu 1945 [Nasz wywiad]
ruiny Reichstagu 1945 / Wikipedia domena publiczna

- Pana książka "Obiecaj mi dziecko, że się zastrzelisz" o masowych samobójstwach Niemców u schyłku drugiej wojny światowej ukazała się pięć lat temu, a jednak do dziś widać ją w witrynach księgarni. Może dlatego, że temat powrócił ostatnio w różnych kontekstach...
- Temat ten jest niezwykle nośny i ciekawy, choć na początku zakładałem, że trochę przybijający i nie zainteresuje zbytnio niemieckiego czytelnika. Jednak prognozy mojego wydawcy okazały się trafne. Berlin Verlag od początku był zachwycony pomysłem i zachęcał mnie do napisania książki. Masowe samobójstwa Niemców przed upadkiem nazizmu są u nas wciąż tematem tabu, co więcej niezwykle irytującym. Myślę, że dlatego publikacja tak dobrze się sprzedaje.

- Czy można wskazać określone grupy społeczne, których przedstawiciele popełniali samobójstwa?
- Ludzie odbierali sobie życie na terenie całej Rzeszy. W obliczu klęski liczba samobójstw wzrosła raptownie we wszystkich niemieckich miastach i na prowicji, a jednak nie na tak masową skalę jak w Prusach Wschodnich, Brandenburgii, na Śląsku czy Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W tych regionach dochodziło pod koniec kwietnia 1945 r. w ciągu kilku godzin do kilkuset zbiorowych samobójstw. Atmosfera paniki była znacznie większa niż np. w Hamburgu, gdzie oczywiście takie rzeczy również się zdarzały. Ja sam pochodzę z Prien nad jeziorem Chiemsee. Nawet w takich z pozoru beztroskich i idyllicznych miejscach dochodziło do wielu samobójstw, co zresztą jest udokumentowane.

- Łamy niemieckich gazet zapełniły się wówczas tekstami, wieszczącymi, że czerwonoarmiści to "horda bestii". Czy ta propaganda była jednym z powodów, które przywiodły Niemców do tych czynów? 
- Z całą pewnością tak, choć nie jedynym, skoro na zachodzie upadającej Rzeszy propaganda i podsycanie strachu przed wkraczającymi Amerykanami nie padły na tak podatny grunt. Mimo to ludzie tam też się zabijali. Można jednak przypuszczać, że ponure opowieści o Sowietach, którymi karmiono Niemców na wschodzie, zdecydowanie podniosły liczbę tamtejszych samobójstw. Opowiadano kobietom, że nadchodzący radzieccy żołnierze najpierw zastrzelą ojca i matkę, a następnie odetną dzieciom języki. Ze strachu Niemcy zabijali się niekiedy jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, choć najczęściej dopiero później, kiedy te obawy i pogłoski się potwierdziły.

- Swoją książkę zaczyna Pan od wydarzeń w Demminie, małym mieście w północno-wschodnich Niemczech. Z Pana ustaleń wynika, że tylko tam na przełomie kwietnia i maja 1945 r. prawie tysiąc Niemców odebrało sobie życie. Czy to najbardziej drastyczny przykład?
- W Demminie to zjawisko było w istocie szczególnie wyraźne, ale przytoczyłem ten przykład przede wszystkim jako przykład sytuacji, w jakiej znalazły się całe hitlerowskie Niemcy. Ze względu na geograficzne położenie Demmina niczym w soczewce widzimy nieuchronność upadku Trzeciej Rzeszy. Sami Sowieci bynajmniej nie chcieli tam pozostać, ale po wysadzeniu mostów nie było już żadnej drogi ucieczki. Czerwonoarmiści zdobyli Demmin 30 kwietnia 1945 r. i nie mogli się stamtąd wydostać. A nazajutrz był 1. maja, wielkie święto, w którym Józef Stalin oznajmił, że Sowieci odnieśli zwycięstwo. Nawet na tej odciętej od świata "wyspie" działała radziecka agentura wpływu. Oprócz samych mieszkańców w Demminie przebywały ponadto setki uciekinierów z Prus Wschodnich, którzy już wcześniej padli ofiarą sowieckiej agresji. Sytuacja znalezienia się w pułapce nakręciła atmosferę paniki, która przywiodła Niemców na skraj szaleństwa. Natomiast rosyjscy żołnierze czuli się całkowicie bezkarni, gdyż zostali odcięci od dowódców. Choć na perwno nie tylko dlatego. W innych pobliskich miejscowościach, np. w Neubrandenburgu czy Neustrelitz, które przecież nie zostały odizolowane, sytuacja się niewiele różniła. W Demminie fala zbiorowych samobójstw była wyraźna, ale w książce jest raczej symbolem tragedii, która rozlała się na cały kraj. 

- Strach przed wrogiem i zemstą, wstyd, szaleństwo... Co jeszcze popychało Niemców do samobójstw?
- Jednym z powodów były rzeczywiście liczne załamania nerwowe i choroby psychiczne. Niektóre kobiety w Demminie były gwałcone po kilkanaście razy, wskutek doznanych obrażeń i upokorzeń mogły więc stracić zmysły. Pewna nauczycielka szkoły podstawowej zapisała w swoim dzienniku znamienne słowa: "Dla samobójczyń z Demmina, które w obliczu tragedii zwariowały". Nie każdy jednak zwariował, większość ludzi pozostawała przy zdrowych zmysłach, ale się po prostu potwornie bała. Historie docierających ze wschodu rodaków o "mongolskich hordach" były wiarygodne, co potęgowało strach, przed którym jedyną ucieczką wydawała się śmierć. Ludzie mieli oczywiście też poczucie winy w związku z tym, co wydarzyło się w czasie wojny. Hitlera wspierały przedtem miliony Niemców, ale kiedy w oczy zajrzało im widmo porażki, wielu nie mogło sobie wyobrazić, jak ich świat miałby po wojnie wyglądać. Powszechna była atmosfera, którą z braku poręczniejszego pojęcia nazywamy w Niemczech "Endzeitstimmung". 

- W niemieckiej publicystyce historycznej czytamy, że to głównie nazistowscy urzędnicy popełniali samobójstwa. Czemu tak długo nikt nie mówił o tym, że miliony ich rodaków wzięli sobie to za przykład? 
- To dwa różne zjawiska. Wieści o samobójstwach zbrodniarzy hitlerowskich na ogół nie docierały do Niemców. W każdym razie nie wtedy, gdy dochodziło do setek, tysięcy jednoczesnych samobójstw na wschodzie. Przykładowo w radiu dumnie ogłoszono, że Hiter zginął w bohaterskiej walce z wrogiem. Nie zapoznano Niemców z informacją, że popełnił samobójstwo. Zastanawiające zresztą, że we wszystkich źródłach z kwietnia 1945 r., z których korzystałem przy pisaniu książki, nikt już nie wspomina Führera. Ludzie nie ubolewają nad zgonem poległego wodza. Co jednak ciekawe, prawie każdy z tych kronikarzy wiedział już o hitlerowskich zbrodniach. Nie opisują wprawdzie szczegółów, być może nie dotarły jeszcze informacje o nienotowanym w dziejach uprzemysłowieniu uśmiercania ludzi w obozach, lecz nie mogli nic nie wiedzieć. Przecież żołnierze Wehrmachtu wracali ze wschodniego frontu, obficie relacjonując, co działo się Generalnej Guberni. 

- Żydzi byli przecież już wcześniej prześladowani, pędzeni przez niemieckie miasta na dworce, ludzie to widzieli. W szkołach nie było już żydowskich dzieci. ‘Nowa jakość’ polityki niemieckiej nie była tajemnicą... 
- Właściwie już po Nocy Kryształowej w listopadzie 1938 r. wiadomo było, do czego zmierza dyktatura Hitlera, a mimo to cieszył się wśród rodaków nieustającą popularnością. Ale pan pytał, czy jego samobójstwo było wzorem, a tę hipotezę można śmiało odrzucić. Mit Hitlera, którego Niemcy tak długo ubóstwiali, w ostatnich tygodniach wojny rozprysł się jak zwierciadło. Jego śmierć nie odgrywa w zjawisku zbiorowego samobójstwa żadnej roli. Choć wszyscy oczywiście domyślali się, czemu cały świat ich nienawidził. Niemcy bali się odwetu. Wśród samobójców dostrzegamy cały przekrój niemieckiego społeczeństwa – kobiety, dzieci, urzędnicy, lekarze, nauczyciele, studenci itd. Rzecz jasna, wielu z nich miało coś na sumieniu, ale nie tylko oni się zabijali. Granica między katem a ofiarą się zacierała. Tych straceńców nie sposób wtłoczyć w utarty schemat sprawców moderców i bohaterów. Samobójcami w Niemczech mogli być wszyscy: winni i niewinni, przestępcy i przyzwoici. 

- Zbiorowe samobójstwa stanowią tylko jedną z wielu białych plam w niemieckiej historiografii. Zmowa milczenia w nowo powstałej RFN obowiązywała niemal w każdym zakresie życia codziennego. Członkowie NSDAP nadal obejmowali ważne stanowiska, jak choćby w sądownictwie. Ralph Giordano pisał o "drugiej winie Niemców"...
- Zapomnianym i mało zbadanym wątkiem opieszałej denazyfikacji w Niemczech – obok rozliczenia nazistowskich zwyrodnialców – są zbrodnie, do których dochodziło w sferze prywatnej. W kwietniu 1945 r. wielu niemieckich ojców zabijało swoje rodziny, od żony i dzieci począwszy, a na własnej osobie kończywszy. To ostatnie samobójstwo jednak nie zawsze się powiodło. Nie znajdując odwagi do odebrania sobie życia, mężczyźni ci nie rzadko przeżyli swoje rodziny i nigdy za to nie odpowiedzieli. Mamy tu do czynienia z tysiącami nierozliczonych zabójstw. Z tego co wiem, obdyły się w tych sprawach tylko dwa procesy, przy czym skazano zaledwie jedną osobę. Proces mężczyzny, który zabił całą swoją rodzinę odbył się dopiero w latach 60., w Hanowerze, sam sprawca zaś przyznał się do swojego czynu. Nie został jednak skazany, bo orzeczono, że w obliczu zaistniałej sytuacji był niepoczytalny. Drugi proces odbył się w NRD, zabójca został skazany na karę śmierci.

- Po jakie źródła sięgał Pan pisząc swoją książkę?
- Czytałem nie tylko wspomnienia, ale miałem też np. wgląd do licznych aktów zgonu. Lektura niektórych świadectw była wstrząsająca. Matki zabijały swoje dzieci, choć same nie popełniały samobójstw, bo brakowało im odwagi. Mimo to czuły się jeszcze zobowiązane, aby zameldować zgon swoich dzieci w urzędzie cywilnym. Do niemieckich urzędów wpływały setki takich informacji. Kobiety te najczęściej kłamały, podając, że ich dzieci zginęły w wyniku utonięcia. Natomiast urzędnicy nie dopytywali, choć analogiczne przypadki kazały przypuszczać, że to kłamstwa. Poruszyły mnie jeszcze inne rzeczy, jak np. lista samobójców, którą sporządził właściciel cmentarza w Demminie. Próbował nadać tym anonimowym samobójcom tożsamość, zanim zostały pogrzebane w grobie zbiorowym. Czasem można dotrzeć do informacji, w jaki sposób doszło do zgonu. W pamięci utkwiła mi historia zaledwie rocznego chłopca, uduszonego przez własnego dziadka. Zamożny mężczyzna zabił w akcie rozpaczy swojego małego wnuka. 

- Rozmawiał Pan też z osobami, które przeżyły próbę zamordowania przez własnych krewnych?
- Rozmawiałem z dziećmi, którym cudem udało się przeżyć. Przeprowadziłem długi wywiad z pewnym rzeźbiarzem z Demmina, który do dziś tam mieszka. Jego matka została na oczach całej rodziny zgwałcona, ojciec z kolei z miejsca zastrzelony. Potem w panice spakowali rzeczy i wraz z matką, siostrą, bratem oraz dziadkiem uciekli z miasta. Przedarłszy się do lasu, matka ku zdumieniu dzieci wyjęła żyletkę do golenia i zaczęła podcinać im żyły. Gdyby nie dziadek, który był jeszcze w miarę przytomny, dzieci pewnie by nie przeżyły. 

- Były jeszcze jakieś inne przypadki, które Pana emocjonalnie poruszyły?
- Poruszył mnie przypadek pewnej kobiety, która mieszkańcom Demmina znana była ze swojego optymizmu. Czytałem jej pamiętniki i trudno oprzeć się wrażeniu, że przed 1945 r. była osobą szczęśliwą i silną, którą nic nie mogło złamać. Poradziła sobie ze wszystkimi kryzysami, podczas pierwszej wojny światowej i w Republice Weimarskiej dosłownie głodowała. Kiedy jej mąż wyjeżdża na front, opiekuje się dziećmi, trzyma wszystko w kupie. A jednak gdy w ostatnich dniach wojny widzi, co się dzieje w jej mieście, spanikowana chce zabić swoją rodzinę. Jej dzieci przeżyły, ale tylko dlatego, że matka nie znalazła trucizny.  


 

POLECANE
Rosja doprowadziła do katastrofy ekologicznej. Wprowadzono stan wyjątkowy Wiadomości
Rosja doprowadziła do katastrofy ekologicznej. Wprowadzono stan wyjątkowy

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie – podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej.

Było mi wstyd. Maciej Stuhr przyznał to o swoim ojcu Wiadomości
"Było mi wstyd". Maciej Stuhr przyznał to o swoim ojcu

Ostatnio Maciej Stuhr wrócił na antenie wspomnieniami do swojego ojca Jerzego Stuhra, który zmarł w tym roku. Aktor zdobył się na szczere wyznania dotyczącego swojego sławnego rodzica.

Osiem gwiazdek i nie tylko. Brutalny atak na poseł PiS pilne
"Osiem gwiazdek i nie tylko". Brutalny atak na poseł PiS

Do niepokojącej sytuacji doszło w święta przed domem poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanny Borowiak. Jej rodzina stała się celem brutalnego i wulgarnego ataku dziczy spod znaku ośmiu gwiazdek.

Igor Tuleya uderza w rząd Tuska: Chaos większy niż za PiS gorące
Igor Tuleya uderza w rząd Tuska: Chaos większy niż za PiS

Od nieco ponad roku rządzi Koalicja 13 grudnia zbudowana na hasłach "praworządności", "demokracji" i wsparciu sił zewnętrznych. Rządzi przy użyciu siły, oraz łamiąc zasady praworządności i demokracji. Jak się okazuje, niezadowolony jest jeden z jej "bohaterów", sędzia Igor Tuleya.

Straciłam rodzinę. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate pilne
"Straciłam rodzinę". Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Mówił o sobie dziecko szczęścia. Nie żyje znany lekarz z ostatniej chwili
Mówił o sobie "dziecko szczęścia". Nie żyje znany lekarz

Media obiegły smutne wiadomości. Nie żyje lekarz kadry olimpijskiej i narodowej w piłce nożnej w latach 1970–1982. O śmierci poinformował jego brat.

Ten sondaż ujawnia dramatyczną prawdę pilne
Ten sondaż ujawnia dramatyczną prawdę

Pesymistyczne wnioski płyną z badań instytutu YouGov, opublikowanych w czwartek przez brytyjski dziennik "Guardian" w sprawie wojny na Ukrainie.

Sprawa Romanowskiego. Ziobro do Tuska: Zakłamany towariszcz Putina z ostatniej chwili
Sprawa Romanowskiego. Ziobro do Tuska: "Zakłamany towariszcz Putina"

Rosyjski atak na ukraińskie miasta stał się dla Donalda Tuska okazją do krytyki Viktora Orbana i Marcina Romanowskiego. Na wpis zareagował były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Padły ostre słowa.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

IMGW ostrzega, że obecna pogoda nie poprawi nam samopoczucia. Ponadto na niektórych obszarach Polski wystąpią mgły znacznie utrudniające widoczność i marznące mżawki

Chiny planują największą zaporę wodną na świecie. To potężne zagrożenie Wiadomości
Chiny planują największą zaporę wodną na świecie. To potężne zagrożenie

Władze Chin zatwierdziły projekt budowy największej zapory wodnej na świecie – podała w czwartek Agencja Reutera. Obawy co do projektu wyraziły położone w dolnym biegu rzeki Indie i Bangladesz.

REKLAMA

[Nasz wywiad] "Obiecaj mi dziecko, że się zastrzelisz". Niemiecki historyk o masowych samobójstwach Niemców w ostatnich dniach III Rzeszy

W ostatnich dniach drugiej wojny światowej Niemcy masowo popełniali samobójstwa. Jedni bali się Sowietów, drudzy nie wyobrażali sobie świata bez Hitlera - przypomina niemiecki historyk i dziennikarz Florian Huber, autor książki "Obiecaj mi dziecko, że się zastrzelisz", w rozmowie z Wojciechem Osińskim.
ruiny Reichstagu 1945 [Nasz wywiad]
ruiny Reichstagu 1945 / Wikipedia domena publiczna

- Pana książka "Obiecaj mi dziecko, że się zastrzelisz" o masowych samobójstwach Niemców u schyłku drugiej wojny światowej ukazała się pięć lat temu, a jednak do dziś widać ją w witrynach księgarni. Może dlatego, że temat powrócił ostatnio w różnych kontekstach...
- Temat ten jest niezwykle nośny i ciekawy, choć na początku zakładałem, że trochę przybijający i nie zainteresuje zbytnio niemieckiego czytelnika. Jednak prognozy mojego wydawcy okazały się trafne. Berlin Verlag od początku był zachwycony pomysłem i zachęcał mnie do napisania książki. Masowe samobójstwa Niemców przed upadkiem nazizmu są u nas wciąż tematem tabu, co więcej niezwykle irytującym. Myślę, że dlatego publikacja tak dobrze się sprzedaje.

- Czy można wskazać określone grupy społeczne, których przedstawiciele popełniali samobójstwa?
- Ludzie odbierali sobie życie na terenie całej Rzeszy. W obliczu klęski liczba samobójstw wzrosła raptownie we wszystkich niemieckich miastach i na prowicji, a jednak nie na tak masową skalę jak w Prusach Wschodnich, Brandenburgii, na Śląsku czy Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W tych regionach dochodziło pod koniec kwietnia 1945 r. w ciągu kilku godzin do kilkuset zbiorowych samobójstw. Atmosfera paniki była znacznie większa niż np. w Hamburgu, gdzie oczywiście takie rzeczy również się zdarzały. Ja sam pochodzę z Prien nad jeziorem Chiemsee. Nawet w takich z pozoru beztroskich i idyllicznych miejscach dochodziło do wielu samobójstw, co zresztą jest udokumentowane.

- Łamy niemieckich gazet zapełniły się wówczas tekstami, wieszczącymi, że czerwonoarmiści to "horda bestii". Czy ta propaganda była jednym z powodów, które przywiodły Niemców do tych czynów? 
- Z całą pewnością tak, choć nie jedynym, skoro na zachodzie upadającej Rzeszy propaganda i podsycanie strachu przed wkraczającymi Amerykanami nie padły na tak podatny grunt. Mimo to ludzie tam też się zabijali. Można jednak przypuszczać, że ponure opowieści o Sowietach, którymi karmiono Niemców na wschodzie, zdecydowanie podniosły liczbę tamtejszych samobójstw. Opowiadano kobietom, że nadchodzący radzieccy żołnierze najpierw zastrzelą ojca i matkę, a następnie odetną dzieciom języki. Ze strachu Niemcy zabijali się niekiedy jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, choć najczęściej dopiero później, kiedy te obawy i pogłoski się potwierdziły.

- Swoją książkę zaczyna Pan od wydarzeń w Demminie, małym mieście w północno-wschodnich Niemczech. Z Pana ustaleń wynika, że tylko tam na przełomie kwietnia i maja 1945 r. prawie tysiąc Niemców odebrało sobie życie. Czy to najbardziej drastyczny przykład?
- W Demminie to zjawisko było w istocie szczególnie wyraźne, ale przytoczyłem ten przykład przede wszystkim jako przykład sytuacji, w jakiej znalazły się całe hitlerowskie Niemcy. Ze względu na geograficzne położenie Demmina niczym w soczewce widzimy nieuchronność upadku Trzeciej Rzeszy. Sami Sowieci bynajmniej nie chcieli tam pozostać, ale po wysadzeniu mostów nie było już żadnej drogi ucieczki. Czerwonoarmiści zdobyli Demmin 30 kwietnia 1945 r. i nie mogli się stamtąd wydostać. A nazajutrz był 1. maja, wielkie święto, w którym Józef Stalin oznajmił, że Sowieci odnieśli zwycięstwo. Nawet na tej odciętej od świata "wyspie" działała radziecka agentura wpływu. Oprócz samych mieszkańców w Demminie przebywały ponadto setki uciekinierów z Prus Wschodnich, którzy już wcześniej padli ofiarą sowieckiej agresji. Sytuacja znalezienia się w pułapce nakręciła atmosferę paniki, która przywiodła Niemców na skraj szaleństwa. Natomiast rosyjscy żołnierze czuli się całkowicie bezkarni, gdyż zostali odcięci od dowódców. Choć na perwno nie tylko dlatego. W innych pobliskich miejscowościach, np. w Neubrandenburgu czy Neustrelitz, które przecież nie zostały odizolowane, sytuacja się niewiele różniła. W Demminie fala zbiorowych samobójstw była wyraźna, ale w książce jest raczej symbolem tragedii, która rozlała się na cały kraj. 

- Strach przed wrogiem i zemstą, wstyd, szaleństwo... Co jeszcze popychało Niemców do samobójstw?
- Jednym z powodów były rzeczywiście liczne załamania nerwowe i choroby psychiczne. Niektóre kobiety w Demminie były gwałcone po kilkanaście razy, wskutek doznanych obrażeń i upokorzeń mogły więc stracić zmysły. Pewna nauczycielka szkoły podstawowej zapisała w swoim dzienniku znamienne słowa: "Dla samobójczyń z Demmina, które w obliczu tragedii zwariowały". Nie każdy jednak zwariował, większość ludzi pozostawała przy zdrowych zmysłach, ale się po prostu potwornie bała. Historie docierających ze wschodu rodaków o "mongolskich hordach" były wiarygodne, co potęgowało strach, przed którym jedyną ucieczką wydawała się śmierć. Ludzie mieli oczywiście też poczucie winy w związku z tym, co wydarzyło się w czasie wojny. Hitlera wspierały przedtem miliony Niemców, ale kiedy w oczy zajrzało im widmo porażki, wielu nie mogło sobie wyobrazić, jak ich świat miałby po wojnie wyglądać. Powszechna była atmosfera, którą z braku poręczniejszego pojęcia nazywamy w Niemczech "Endzeitstimmung". 

- W niemieckiej publicystyce historycznej czytamy, że to głównie nazistowscy urzędnicy popełniali samobójstwa. Czemu tak długo nikt nie mówił o tym, że miliony ich rodaków wzięli sobie to za przykład? 
- To dwa różne zjawiska. Wieści o samobójstwach zbrodniarzy hitlerowskich na ogół nie docierały do Niemców. W każdym razie nie wtedy, gdy dochodziło do setek, tysięcy jednoczesnych samobójstw na wschodzie. Przykładowo w radiu dumnie ogłoszono, że Hiter zginął w bohaterskiej walce z wrogiem. Nie zapoznano Niemców z informacją, że popełnił samobójstwo. Zastanawiające zresztą, że we wszystkich źródłach z kwietnia 1945 r., z których korzystałem przy pisaniu książki, nikt już nie wspomina Führera. Ludzie nie ubolewają nad zgonem poległego wodza. Co jednak ciekawe, prawie każdy z tych kronikarzy wiedział już o hitlerowskich zbrodniach. Nie opisują wprawdzie szczegółów, być może nie dotarły jeszcze informacje o nienotowanym w dziejach uprzemysłowieniu uśmiercania ludzi w obozach, lecz nie mogli nic nie wiedzieć. Przecież żołnierze Wehrmachtu wracali ze wschodniego frontu, obficie relacjonując, co działo się Generalnej Guberni. 

- Żydzi byli przecież już wcześniej prześladowani, pędzeni przez niemieckie miasta na dworce, ludzie to widzieli. W szkołach nie było już żydowskich dzieci. ‘Nowa jakość’ polityki niemieckiej nie była tajemnicą... 
- Właściwie już po Nocy Kryształowej w listopadzie 1938 r. wiadomo było, do czego zmierza dyktatura Hitlera, a mimo to cieszył się wśród rodaków nieustającą popularnością. Ale pan pytał, czy jego samobójstwo było wzorem, a tę hipotezę można śmiało odrzucić. Mit Hitlera, którego Niemcy tak długo ubóstwiali, w ostatnich tygodniach wojny rozprysł się jak zwierciadło. Jego śmierć nie odgrywa w zjawisku zbiorowego samobójstwa żadnej roli. Choć wszyscy oczywiście domyślali się, czemu cały świat ich nienawidził. Niemcy bali się odwetu. Wśród samobójców dostrzegamy cały przekrój niemieckiego społeczeństwa – kobiety, dzieci, urzędnicy, lekarze, nauczyciele, studenci itd. Rzecz jasna, wielu z nich miało coś na sumieniu, ale nie tylko oni się zabijali. Granica między katem a ofiarą się zacierała. Tych straceńców nie sposób wtłoczyć w utarty schemat sprawców moderców i bohaterów. Samobójcami w Niemczech mogli być wszyscy: winni i niewinni, przestępcy i przyzwoici. 

- Zbiorowe samobójstwa stanowią tylko jedną z wielu białych plam w niemieckiej historiografii. Zmowa milczenia w nowo powstałej RFN obowiązywała niemal w każdym zakresie życia codziennego. Członkowie NSDAP nadal obejmowali ważne stanowiska, jak choćby w sądownictwie. Ralph Giordano pisał o "drugiej winie Niemców"...
- Zapomnianym i mało zbadanym wątkiem opieszałej denazyfikacji w Niemczech – obok rozliczenia nazistowskich zwyrodnialców – są zbrodnie, do których dochodziło w sferze prywatnej. W kwietniu 1945 r. wielu niemieckich ojców zabijało swoje rodziny, od żony i dzieci począwszy, a na własnej osobie kończywszy. To ostatnie samobójstwo jednak nie zawsze się powiodło. Nie znajdując odwagi do odebrania sobie życia, mężczyźni ci nie rzadko przeżyli swoje rodziny i nigdy za to nie odpowiedzieli. Mamy tu do czynienia z tysiącami nierozliczonych zabójstw. Z tego co wiem, obdyły się w tych sprawach tylko dwa procesy, przy czym skazano zaledwie jedną osobę. Proces mężczyzny, który zabił całą swoją rodzinę odbył się dopiero w latach 60., w Hanowerze, sam sprawca zaś przyznał się do swojego czynu. Nie został jednak skazany, bo orzeczono, że w obliczu zaistniałej sytuacji był niepoczytalny. Drugi proces odbył się w NRD, zabójca został skazany na karę śmierci.

- Po jakie źródła sięgał Pan pisząc swoją książkę?
- Czytałem nie tylko wspomnienia, ale miałem też np. wgląd do licznych aktów zgonu. Lektura niektórych świadectw była wstrząsająca. Matki zabijały swoje dzieci, choć same nie popełniały samobójstw, bo brakowało im odwagi. Mimo to czuły się jeszcze zobowiązane, aby zameldować zgon swoich dzieci w urzędzie cywilnym. Do niemieckich urzędów wpływały setki takich informacji. Kobiety te najczęściej kłamały, podając, że ich dzieci zginęły w wyniku utonięcia. Natomiast urzędnicy nie dopytywali, choć analogiczne przypadki kazały przypuszczać, że to kłamstwa. Poruszyły mnie jeszcze inne rzeczy, jak np. lista samobójców, którą sporządził właściciel cmentarza w Demminie. Próbował nadać tym anonimowym samobójcom tożsamość, zanim zostały pogrzebane w grobie zbiorowym. Czasem można dotrzeć do informacji, w jaki sposób doszło do zgonu. W pamięci utkwiła mi historia zaledwie rocznego chłopca, uduszonego przez własnego dziadka. Zamożny mężczyzna zabił w akcie rozpaczy swojego małego wnuka. 

- Rozmawiał Pan też z osobami, które przeżyły próbę zamordowania przez własnych krewnych?
- Rozmawiałem z dziećmi, którym cudem udało się przeżyć. Przeprowadziłem długi wywiad z pewnym rzeźbiarzem z Demmina, który do dziś tam mieszka. Jego matka została na oczach całej rodziny zgwałcona, ojciec z kolei z miejsca zastrzelony. Potem w panice spakowali rzeczy i wraz z matką, siostrą, bratem oraz dziadkiem uciekli z miasta. Przedarłszy się do lasu, matka ku zdumieniu dzieci wyjęła żyletkę do golenia i zaczęła podcinać im żyły. Gdyby nie dziadek, który był jeszcze w miarę przytomny, dzieci pewnie by nie przeżyły. 

- Były jeszcze jakieś inne przypadki, które Pana emocjonalnie poruszyły?
- Poruszył mnie przypadek pewnej kobiety, która mieszkańcom Demmina znana była ze swojego optymizmu. Czytałem jej pamiętniki i trudno oprzeć się wrażeniu, że przed 1945 r. była osobą szczęśliwą i silną, którą nic nie mogło złamać. Poradziła sobie ze wszystkimi kryzysami, podczas pierwszej wojny światowej i w Republice Weimarskiej dosłownie głodowała. Kiedy jej mąż wyjeżdża na front, opiekuje się dziećmi, trzyma wszystko w kupie. A jednak gdy w ostatnich dniach wojny widzi, co się dzieje w jej mieście, spanikowana chce zabić swoją rodzinę. Jej dzieci przeżyły, ale tylko dlatego, że matka nie znalazła trucizny.  



 

Polecane
Emerytury
Stażowe