M. Lewandowski: Ławnicy są elementem kontroli i cennym komponentem, który pozwala dużo sprawiedliwiej orzekać
Stowarzyszenie Ławników Polskich zamierza zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę COVID-ową. Chodzi o zapis, który wyklucza ich z udziału w rozprawach sądowych z powodu sytuacji epidemicznej w Polsce [więcej]. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zaapelowało do rządu o niezwłoczne podjęcie działań w celu przywrócenia na dotychczasowych zasadach udziału ławników sądowych w rozpoznawaniu spraw z zakresu Prawa pracy.
– Wychodzimy od konstytucji, dlatego że społeczną kontrolę nad sądami za pośrednictwem ławników daje nam konstytucja. (…) Funkcjonujemy w społeczeństwie, które oparte jest na pracy. Ławnicy są elementem kontroli i cennym komponentem, który pozwala dużo sprawiedliwiej orzekać w tych sprawach – wskazał Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.
– Z jednej strony konstytucja zapewnia ławnikom społeczną kontrolę nad wyrokami, nad funkcjonowaniem sądów pracy, a z drugiej strony ławnicy są komponentem obiektywnego przebiegu spraw – dodał.
Stowarzyszenie Ławników Polski podkreśla, że Konstytucja RP gwarantuje im udział w rozprawach jako przedstawicielom społeczeństwa w wymiarze sprawiedliwości.
– Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której często zapominamy. Sądów pracy jest dużo i ławników także jest dużo, dlatego kształcimy bardzo poważną grupę społeczną w kulturze prawnej. Ławnik uczestniczący w rozprawach uczy się prawa, uczy się kultury prawnej z innej strony, więc społeczeństwo jest lepiej wyedukowane w tej materii. Łącząc to wszystko w całość – ławnicy powinny zostać przywróceni do udziału w rozprawach – zaznaczył gość audycji.
Tzw. ustawa COVID-owa zakłada, że w okresie stanu epidemii i rok po jej zakończeniu sprawy cywilne i z zakresu Prawa pracy są rozpatrywane tylko przez jednego sędziego.
– Jeszcze jednym powodem (bardzo praktycznym i pragmatycznym) jest kwestia, iż sprawy sądowe można prowadzić zdalnie. Skoro tzw. specustawy COVID-owe dopuściły możliwość, że składy sędziowskie, świadkowie, oskarżeni mogą brać udział w rozprawach zdalnie, to nie ma żadnego powodu, żeby także ławnicy sądowi mogli w taki sposób w nich uczestniczyć. Wykluczenie ławników jest nielogiczne, tym bardziej że technologia pozwala nam uczestniczyć w rozprawach bez zagrożenia epidemicznego – ocenił Marek Lewandowski.
W połowie lipca na ręce marszałek Sejmu trafił projekt poselski, który przywraca ławników do udziału w rozprawach. Obecnie prowadzone są konsultacje w tej sprawie.
– Rozumiemy, że w ferworze i pędzie spraw, ustaw, prac nad budżetem pewnych rzeczy można nie zauważyć. Nasze żądanie postrzegamy bardziej jako mocne zwrócenie uwagi, że coś umknęło, a nie jako straszenie protestami. Mam nadzieję, że w ferworze legislacyjnym komuś to po prostu umknęło – powiedział rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.