Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP

30 czerwca prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Do jej zadań należeć będzie w szczególności: wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego.
- Jestem człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, realnie patrzącym na otaczającą mnie rzeczywistość. Doskonale wiem, że większość naszej energetyki opiera się dziś na węglu; doskonale wiem, że są to tysiące, setki tysięcy ludzi zatrudnionych w przemyśle kopalnianym i wokół niego. Musimy dla tych ludzi znaleźć rozsądną alternatywę. (...) Wszędzie, gdzie jestem, zawsze powtarzam, że przyjęliśmy w Katowicach – obok Katowice Rulebook w grudniu 2018 roku w czasie COP24 – także zasadę Just Transition, czyli sprawiedliwej transformacji. I ta transformacja musi przebiegać tak, by w tym wszystkim człowiek został potraktowany uczciwie – w taki sposób, by nie obniżyć poziomu życia społeczeństw, a przede wszystkim naszego społeczeństwa.
- powiedział Prezydent RP podczas uroczystości.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozmawiał również na te tematy z górnikami, którzy powiedzieli mu:
- Panie, jeżeli ktoś mi zapłaci za pracę tyle, ile mogę zarobić w kopalni, to bardzo chętnie dzisiaj zostawiam pracę w kopalni (…) Jeżeli będę mógł mieć pracę, która będzie spokojniejsza, będzie wymagała mniej fizycznego wysiłku i będzie mniej wyniszczająca dla organizmu; jeżeli będę miał pracę czystszą i na powietrzu, to bardzo chętnie będę ją wykonywał. Tylko chciałbym zarobić tak, jak zarabiam tutaj.
- mówił Prezydent RP.
- I to jest największy problem: żebyśmy byli w stanie stworzyć takie warunki, które będą dla tych ludzi – krótko mówiąc – atrakcyjne. Bo prawdopodobnie nie ma wielu takich, którzy mają tak silną tradycję wydobywczą w rodzinie, że za wszelką cenę muszą pracować na dole i być górnikami, a przemysł wydobywczym jest ich życiowym wyzwaniem. Po prostu ludzie chcą zarobić godne pieniądze. Dziś naszym zadaniem jako rządzących, polityków, Państwa zadaniem jako ekspertów jest to, by nas wesprzeć, abyśmy byli w stanie stworzyć taką ofertę dla tych ludzi – na przestrzeni najbliższych dziesięcioleci – żeby to było rzeczywiście „just transition”, żeby ta transformacja była dla nich sprawiedliwa.
- zaznaczył prezydent Andrzej Duda
Członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP z ramienia "Solidarności” został Robert Szewczyk, który jest również pełnomocnikiem Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” ds. Ekologii.
- W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych. Wielomiesięczne rozmowy i uzgodnienia idą do kosza i prezentowane jest stanowisko i program działań wręcz odwrotny, zgodny z brukselskimi “ambicjami”, a narzucający olbrzymie koszty społeczne, czy to w formie utraty miejsc pracy czy rosnącego zagrożenia ubóstwem energetycznym - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady z ramienia “S”, dr Robert Szewczyk.