Zaskoczeni? NS2 na ukończeniu więc Niemcy chcą zakończenia finansowania przez UE transgranicznych gazociągów
UE od lat finansuje transgraniczne projekty energetyczne, w tym gazowe. Przykładem są interkonektory, czyli połączenia między sieciami gazowymi krajów członkowskich, zwiększające bezpieczeństwo energetyczne UE.
Część krajów członkowskich chce jednak, żeby przestała finansować takie projekty, i powołuje się przy tym na zmiany klimatyczne na świecie. Pod dokumentem, który widziała PAP, podpisały się: Austria, Niemcy, Belgia, Dania, Estonia, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Holandia i Szwecja.
Kraje te chcą wyłączenia finansowania transgranicznych projektów dotyczących paliw kopalnych z tzw. rozporządzenia TEN-E. Obecnie trwają prace nad jego zmianą w związku z Europejskim Zielonym Ładem.
Kraje wskazują, że TEN-E nie może ułatwiać inwestycji w infrastrukturę paliw kopalnych ani mieszania wodoru z paliwami kopalnymi.
Transeuropejskie Sieci Energetyczne (TEN-E) to polityka unijna skoncentrowana na łączeniu infrastruktury energetycznej krajów UE. W ramach tej polityki Unia zapewnia finansowanie nowej infrastruktury energetycznej.
Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej Wspólnoty do 2050 roku.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ akl/