Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Podrzeszowskie lotnisko w Jasionce w tym roku obsłużyło ponad 574 tys. podróżnych, czyli o ponad 17 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kryzys na Krecie. Napływ setek migrantów z Afryki Wiadomości
Kryzys na Krecie. Napływ setek migrantów z Afryki

Setki migrantów, którzy dotarli na Kretę szlakiem przemytniczym z Libii, przewieziono na stały ląd. Centra recepcyjne na greckiej wyspie są przepełnione; od weekendu na brzegu lądowało codziennie około 500 migrantów z Somalii, Sudanu, Egiptu i Maroka - poinformowała w czwartek agencja AP.

Przewodnicząca PE Roberta Metsola odrzuciła wniosek o upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej z ostatniej chwili
Przewodnicząca PE Roberta Metsola odrzuciła wniosek o upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola odrzuciła wniosek europoseł Anny Bryłki o uczczenie minutą ciszy ofiar ludobójstwa wołyńskiego.

Gratka dla miłośników astronomii. Kiedy warto spojrzeć w niebo? Wiadomości
Gratka dla miłośników astronomii. Kiedy warto spojrzeć w niebo?

Lato to idealny czas na nocne obserwacje nieba - nie tylko ze względu na ciepłe noce, ale przede wszystkim z powodu aktywności jednego z najpiękniejszych rojów meteorów - Perseidów. Choć dni są długie, a noce krótkie, warto poświęcić trochę snu, by zobaczyć to wyjątkowe zjawisko.

Śledztwo ws. Tomasza Grodzkiego umorzone. Prokuratura: Brak znamion czynu zabronionego z ostatniej chwili
Śledztwo ws. Tomasza Grodzkiego umorzone. Prokuratura: Brak znamion czynu zabronionego

Prokuratura Regionalna w Szczecinie umorzyła śledztwo dotyczące senatora Tomasza Grodzkiego – ujawnił portal Niezalezna.pl. Śledczy nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego. Trwa jednak proces przeciwko oskarżonym o korupcję, m.in. lekarzom ze szpitala, którego dyrektorem wówczas był Grodzki.

Braun stwierdził, że Auschwitz z komorami gazowymi to fejk. Burza w sieci z ostatniej chwili
Braun stwierdził, że "Auschwitz z komorami gazowymi to fejk". Burza w sieci

Radio Wnet zdecydowało się przerwać rozmowę po słowach europosła Grzegorza Brauna o Auschwitz-Birkenau.

PO zmieni nazwę? Zaskakujące doniesienia polityka
PO zmieni nazwę? Zaskakujące doniesienia

Według doniesień dziennikarzy Onetu i RMF FM Donald Tusk zapowiedział podczas środowego posiedzenia zarządu PO rozpoczęcie procedury formalnego połączenia partii z Nowoczesną oraz Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej. Niewykluczona jest również zmiana nazwy – PO mogłaby stać się po prostu Koalicją Obywatelską.

ZUS wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał pilny komunikat

ZUS wypłacił ponad 1 mld zł świadczeń w formie renty wdowiej dla 320 tys. osób. Sredni wzrost świadczeń to 358,27 zł. Wniosek do 31 lipca 2025 r. gwarantuje wyrównanie – przypomina ZUS.

Czerwone flagi nad Bałtykiem. Komunikat dla mieszkańców i turystów z ostatniej chwili
Czerwone flagi nad Bałtykiem. Komunikat dla mieszkańców i turystów

W czwartek na wielu nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim powiewają czerwone flagi. Powodem są m.in. wysokie fale na Bałtyku. Nieczynne jest też jedno kąpielisko na Kaszubach ze względu na zakwit sinic.

Co wolno, a czego nie wolno obywatelskiemu obrońcy granic. Fotografowanie tylko u nas
Co wolno, a czego nie wolno obywatelskiemu obrońcy granic. Fotografowanie

Jedną z kwestii dotyczących działalności obywatelskich obrońców granic, szczególnie po ogłoszeniu przez Donalda Tuska przejść granicznych "infrastrukturą krytyczną" jest kwestia rejestrowania miejsc i zdarzeń na granicy z Niemcami. Rozpatrujemy to w dwóch reżimach prawnych: przed i po ogłoszeniu infrastruktury krytycznej na przejściach granicznych.

REKLAMA

Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe