"Głos pracownika": Zwycięska walka o sprawiedliwość
W ostatniej audycji „Głos Pracownika” gościem był Krzysztof Rzeszutek, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” w Operze Bałtyckiej, który stanął w 2017 roku w obronie pracowników. Rzeszutek został zwolniony dyscyplinarnie przez byłego już dyrektora Opery Bałtyckiej, choć znajdował się pod ochroną związkową. Wcześniej tenże kierownik nie podjął rokowań ze związkiem zawodowym, chciał także zwolnić dziesięć procent pracowników placówki.
– Po pierwszej sprawie uwierzyłem, że może coś z tego wyjść. Zostało mi wtedy cofnięte zwolnienie dyscyplinarne. Miałem dostać trzymiesięczną odprawę i doszliśmy do wniosku z adwokatem, że trzeba dalej walczyć. Można powiedzieć, że przed samym wyrokiem obstawialiśmy tak pół na pół, że się uda. Byłem bardziej sceptyczny, ale wyszło bardzo dobrze. Zostałem zwolniony za to, że przeprowadziłem akcję protestacyjną w obronie pracowników. Uważałem, że była ona wtedy konieczna, dlatego że dyrektor nie wywiązywał się z ustaleń. Chciał on zwolnić dziesięć procent załogi. Był to protest głodowy – wytłumaczył na antenie Radia Gdańsk Krzysztof Rzeszutek.
Wiceprzewodniczącemu udało się wygrać w sądzie, a także po ponad dwóch latach został przywrócony do pracy. Jak układa się teraz współpraca z nowym dyrektorem opery? – Pracownicy są bardzo zadowoleni. Uważam, że zmiana jest kolosalna. W porównaniu z tym co było, jest dużo lepiej. I oby tak dalej – zakończył Rzeszutek.
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.