[Tylko u nas] Amerykanista: "Wybory w USA? Nastąpi chaos i zamieszanie. Mogą trafić do Sądu Najwyższego"

- Prezydent Trump już zapowiedział, że będzie kwestionował w Sądzie Najwyższym wynik wyborów. Czyli rozpocznie nam się batalia prawnicza, bo Trump poprosił już o pomoc kilkudziesięciu prawników. Regulacje w Pensylwanii i innych stanach, gdzie można oczekiwać po dacie wyborów na spłynięcie kopert, mogą być poddane pod ocenę sądów i mogą ostatecznie trafić do Sądu Najwyższego USA. A zatem mamy precedens w tej sprawie. Na wynik wyborów w 2000 roku czekaliśmy aż 31 dni. Zatem możemy sobie powiedzieć, że sprawy mogą toczyć się aż do 7 stycznia, gdy Kongres potwierdzi wynik wyborów, lub 20 stycznia, czyli dnia inauguracji nowego prezydenta. Do tego czasu możemy obserwować sprawy sądowe - mówi specjalnie dla Tysol.pl prof. Artur Wróblewski, amerykanista, politolog, ekspert ds. międzynarodowych. Rozmawiał Robert Wąsik.
 [Tylko u nas] Amerykanista:
/ PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

- Panie profesorze, kto wygra wybory prezydenckie w USA? 
- W tej chwili różnice między kandydatami są tak niewielkie, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie. W niektórych stanach różnica wynosiła mniej więcej siedem tysięcy głosów, zatem trzeba czekać do spłynięcia wszystkich raportów z komisji obwodowych i wtedy będzie można ogłosić kto wygrał. 

- To może trochę potrwać. W Pensylwanii Sąd Najwyższy pozwolił na czekanie, by w ciągu trzech dni spłynęły wszystkie głosy korespondencyjne, zatem trzeba dodać kolejne dni, aż komisje podliczą te głosy.
- To otwiera pewne pole do nadużyć, lub też do tworzenia narracji o nadużyciach. Takie wydłużanie terminu dosyłania głosów korespondencyjnych może budzić pewne wątpliwości, bo teoretycznie można wyobrazić sobie oszustwo polegające na ostemplowaniu koperty już po 3 listopada z datą wsteczną i dosłaniu kart do głosowania.

- Kiedy zatem poznamy oficjalne wyniki?
- Jak sytuacja wygląda we wszystkich stanach będziemy wiedzieli w czwartek-piątek. Natomiast z uwagi na choćby regulacje w Pensylwanii, czy innych stanach, gdzie można czekać na dosłanie kart, to trzeba po prostu wydłużyć ten czas. 

- A co z ewentualnym kwestionowaniem wyniku wyborczego przez jednego z kandydatów?
- Prezydent Trump już zapowiedział, że będzie kwestionował w Sądzie Najwyższym wynik wyborów. Czyli rozpocznie nam się batalia prawnicza, bo Trump poprosił już o pomoc kilkudziesięciu prawników. Regulacje w Pensylwanii i innych stanach, gdzie można oczekiwać po dacie wyborów na spłynięcie kopert, mogą być poddane pod ocenę sądów i mogą ostatecznie trafić do Sądu Najwyższego USA. A zatem mamy precedens w tej sprawie. Na wynik wyborów w 2000 roku czekaliśmy aż 31 dni. Zatem możemy sobie powiedzieć, że sprawy mogą toczyć się aż do 7 stycznia, gdy Kongres potwierdzi wynik wyborów, lub 20 stycznia, czyli dnia inauguracji nowego prezydenta. Do tego czasu możemy obserwować sprawy sądowe. 

- Czy one przesądzą kto wygra?
- Trudno powiedzieć.

- Wspomniał Pan, że różnice pomiędzy kandydatami w niektórych stanach wynoszą zaledwie kilka tysięcy głosów. W takiej sytuacji łatwo podważyć wynik wyborów. Czy USA czeka po tych wyborach kryzys, chaos?
- Nie mam wątpliwości, że chaos nastąpi, przynajmniej jeśli chodzi o protesty. Jedni albo drudzy będą z pewnością bardzo niezadowoleni, bo już widać, że te różnice będą bardzo niewielkie. W przypadku zwycięstwa Trumpa czekają nas protesty BLM, czy Antify. Gdy wygra Biden, Trump zakwestionuje głosowanie korespondencyjne - wiemy z badań i ankiet, że to głównie wyborcy demokratów chcieli głosować w ten sposób. Tak czy inaczej czeka nas zamieszanie i ugruntowanie się polaryzacji w amerykańskim społeczeństwie, które jest podzielone mniej więcej po równo. 

- Jaka jest wizja rządzenia Bidena, a jaka Trumpa?
- Są diametralnie inne. Biden promuje demokratyczny socjalizm, pewnego rodzaju rozdawnictwo, transfery socjalne, wprowadzenie Obama care, czyli publicznego ubezpieczenia systemu ubezpieczeń zdrowotnych, wdrażania programów zielonej energii, umarzania długu studentów. Trump natomiast chce liberalizować gospodarkę, stawia na tradycyjne formy produkcji energii, chce wzmacniać armię i chce iść w kierunku unilateralizmu selektywnego, czyli wybiórczego, a nie multilateralizmu, jak w przypadku Joe Bidena.

- Czy Polacy powinni obawiać się zwycięstwa Joe Bidena?
- Polacy być może znowu odegrają ważną rolę. 4 lata temu w Michigan, Wisconsin i Pensylwanii, gdzie jest 46 głosów elektorskich razem Trump wygrał większością 77 tys. głosów. Uważa się, że głosy Polonii odegrały tam decydującą rolę. W samym Wisconsin na 5 milionów ludzi mieszka aż 500 tys. Amerykanów z polskimi korzeniami, czyli 10%. Polacy są istotni w tej układance i wydaje się, że nie mają się czego obawiać. Biden będzie kontynuował politykę dot. Trójmorza, LNG, czy uzbrojenia, bo te umowy zostały podpisane nie z Trumpem, ale korporacjami amerykańskimi. Trudno by było tę zaawansowaną współpracę odkręcić. Natomiast wiadomym jest, że Polsce łatwiej by było współpracować z Trumpem, ponieważ te uprzywilejowane relacje po prostu byłyby kontynuowane i nie trzeba by było ich wymyślać na nowo. 

- Wydaje się jednak, że dostęp do ucha Joe Bidena mają ludzie będący w dobrych relacjach z polską opozycją.
- Ta polska opozycja - byli dyplomaci, ambasadorowie - we wrześniu napisali do Joe Bidena list, w którym ubolewają nad praworządnością w Polsce. Z tego punktu widzenia rząd w Warszawie miałby utrudnione relacje z Bidenem, co nie znaczy, że nie byłyby one bardzo dobre jeśli chodzi o aspekt gospodarczy, wojskowy czy energetyczny. No i oczywiście wiz nikt już Polakom nie odbierze.

- A jak wygląda podejście Joe Bidena do relacji z Rosją? Czy gdyby został prezydentem, możemy spodziewać się tutaj jakiegoś resetu, jak to miało miejsce w przypadku Baracka Obamy?
- Bidenowi byłoby bardzo trudno zmienić politykę Waszyngtonu wobec Rosji. Okazałby się wtedy politykiem pro-rosyjskim, szkodzącym interesom NATO, Unii Europejskiej, wspólnoty trans-atlantyckiej. Natomiast pytanie, co zamierza Joe Biden. Pamiętamy jak Barack Obama doprowadził do resetu polityki z Rosją, zablokował budowę tarczy antyrakietowej w Polsce, która dałaby nam już wtedy poczucie bezpieczeństwa. Ciągle mylił się na temat "polskich obozów zagłady". Działał właściwie trochę na szkodę Polski. Być może Biden podziela ten światopogląd naiwnej, infantylnej wiary w multilateralizm, wielostronność, dialog, jednak już efekty działań polityki Obamy pokazały, że to donikąd nie prowadzi. Amerykanie zanotowali straty na Bliskim Wschodzie, pomogli wywołać Arabską Wiosnę która zdestabilizowała ten region i wzniosła ISIS. Również jeśli chodzi o Rosję, skutkiem była aneksja Krymu i budowa Nord Stream 2. Zatem będzie bardzo trudno Bidenowi tę politykę zmienić w kierunku bardziej przyjaznej, bo jest świadomy, że zostaną podniesione przeciwko niemu argumenty, że to on, a nie Trump stał się człowiekiem-marionetką wyciśniętym i wykorzystanym przez Putina. Wydaje się zatem, że w kwestii polityki rosyjskiej będziemy mieli kontynuację.

 


 

POLECANE
Niemiecki gigant rezygnuje z miliardowych inwestycji w energetykę wiatrową z ostatniej chwili
Niemiecki gigant rezygnuje z miliardowych inwestycji w energetykę wiatrową

RWE zawiesza prace nad morskimi farmami wiatrowymi w USA i przenosi inwestycje do Niemiec. "To nie tylko decyzja biznesowa" – pisze oilprice.com.

Media: Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra z ostatniej chwili
Media: Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

"Cud Franciszka"- tak włoski dziennik "Il Messaggero" w niedzielę nazywa spotkanie prezydentów: USA Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego w bazylice Świętego Piotra przed pogrzebem zmarłego papieża. Prasa pisze o sile homilii kardynała Giovanniego Battisty Re, który przywołał apele Franciszka, by budować "mosty, a nie mury".

Dramat polskiej mistrzyni. Tak niewiele brakowało Wiadomości
Dramat polskiej mistrzyni. Tak niewiele brakowało

Mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata Aleksandra Mirosław oraz Natalia Kałucka odpadły w ćwierćfinale pierwszych zawodów Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas, rozgrywanych w chińskim Wujiang. Zwyciężyła Chinka Shaoqin Zhang czasem 6,32.

Groźny wypadek w Częstochowie. Wstrzymano ruch tramwajowy Wiadomości
Groźny wypadek w Częstochowie. Wstrzymano ruch tramwajowy

W Częstochowie doszło do tragicznego wypadku. Na czas pracy służb wstrzymano ruch tramwajowy.

Nie wyrażam zgody na publikację mojego wizerunku. Czego przestraszyła się dziennikarka TVP w likwidacji? gorące
"Nie wyrażam zgody na publikację mojego wizerunku". Czego przestraszyła się dziennikarka TVP w likwidacji?

Wczoraj podczas obrad Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego miał miejsce protest przed siedzibą magistratu przeciwko masowej migracji.

Nie żyje gwiazda serialu Beverly Hills 90210 Wiadomości
Nie żyje gwiazda serialu "Beverly Hills 90210"

Smutna wiadomość dla fanów kultowego serialu. Lar Park Lincoln, aktorka znana m.in. z "Beverly Hills 90210", zmarła 25 kwietnia 2025 roku w wieku 63 lat. Informację o jej śmierci przekazała w mediach społecznościowych firma Actors Audition Studios, którą sama założyła.

Radosne doniesienia z Tańca z Gwiazdami. Specjalny gość już w nowym odcinku Wiadomości
Radosne doniesienia z "Tańca z Gwiazdami". Specjalny gość już w nowym odcinku

Już niedługo widzowie Polsatu znów zasiądą przed telewizorami, by obejrzeć ósmy odcinek "Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami". Tym razem na uczestników i widzów czeka coś wyjątkowego .

Niezwykłe odkrycie w kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach Wiadomości
Niezwykłe odkrycie w kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach

W kościele św. Jakuba Apostoła w podwrocławskich Prusicach archeolodzy odkryli nieznane krypty grobowe. Podczas badań georadarowych zlokalizowali także przypuszczalnie renesansowy dwór, znany jedynie ze źródeł pisanych i ikonograficznych.

Po prostu miałem szczęście. Szczęsny o kulisach gry w Barcelonie Wiadomości
"Po prostu miałem szczęście". Szczęsny o kulisach gry w Barcelonie

W sobotę wieczorem FC Barcelona zagra z Realem Madryt w finale Pucharu Króla. Mecz odbędzie się na stadionie Estadio de La Cartuja w Sewilli. Początek spotkania o godzinie 22:00. Będzie je można obejrzeć w TVP1, TVP Sport oraz online na stronie i aplikacji TVP Sport.

Nie żyje znany sportowiec i kulturysta Wiadomości
Nie żyje znany sportowiec i kulturysta

W wieku 47 lat zmarł Tomasz "Papaj" Lech - były strongman, kulturysta i sędzia IFBB. Informację o jego nagłym odejściu przekazał prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski.

REKLAMA

[Tylko u nas] Amerykanista: "Wybory w USA? Nastąpi chaos i zamieszanie. Mogą trafić do Sądu Najwyższego"

- Prezydent Trump już zapowiedział, że będzie kwestionował w Sądzie Najwyższym wynik wyborów. Czyli rozpocznie nam się batalia prawnicza, bo Trump poprosił już o pomoc kilkudziesięciu prawników. Regulacje w Pensylwanii i innych stanach, gdzie można oczekiwać po dacie wyborów na spłynięcie kopert, mogą być poddane pod ocenę sądów i mogą ostatecznie trafić do Sądu Najwyższego USA. A zatem mamy precedens w tej sprawie. Na wynik wyborów w 2000 roku czekaliśmy aż 31 dni. Zatem możemy sobie powiedzieć, że sprawy mogą toczyć się aż do 7 stycznia, gdy Kongres potwierdzi wynik wyborów, lub 20 stycznia, czyli dnia inauguracji nowego prezydenta. Do tego czasu możemy obserwować sprawy sądowe - mówi specjalnie dla Tysol.pl prof. Artur Wróblewski, amerykanista, politolog, ekspert ds. międzynarodowych. Rozmawiał Robert Wąsik.
 [Tylko u nas] Amerykanista:
/ PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

- Panie profesorze, kto wygra wybory prezydenckie w USA? 
- W tej chwili różnice między kandydatami są tak niewielkie, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie. W niektórych stanach różnica wynosiła mniej więcej siedem tysięcy głosów, zatem trzeba czekać do spłynięcia wszystkich raportów z komisji obwodowych i wtedy będzie można ogłosić kto wygrał. 

- To może trochę potrwać. W Pensylwanii Sąd Najwyższy pozwolił na czekanie, by w ciągu trzech dni spłynęły wszystkie głosy korespondencyjne, zatem trzeba dodać kolejne dni, aż komisje podliczą te głosy.
- To otwiera pewne pole do nadużyć, lub też do tworzenia narracji o nadużyciach. Takie wydłużanie terminu dosyłania głosów korespondencyjnych może budzić pewne wątpliwości, bo teoretycznie można wyobrazić sobie oszustwo polegające na ostemplowaniu koperty już po 3 listopada z datą wsteczną i dosłaniu kart do głosowania.

- Kiedy zatem poznamy oficjalne wyniki?
- Jak sytuacja wygląda we wszystkich stanach będziemy wiedzieli w czwartek-piątek. Natomiast z uwagi na choćby regulacje w Pensylwanii, czy innych stanach, gdzie można czekać na dosłanie kart, to trzeba po prostu wydłużyć ten czas. 

- A co z ewentualnym kwestionowaniem wyniku wyborczego przez jednego z kandydatów?
- Prezydent Trump już zapowiedział, że będzie kwestionował w Sądzie Najwyższym wynik wyborów. Czyli rozpocznie nam się batalia prawnicza, bo Trump poprosił już o pomoc kilkudziesięciu prawników. Regulacje w Pensylwanii i innych stanach, gdzie można oczekiwać po dacie wyborów na spłynięcie kopert, mogą być poddane pod ocenę sądów i mogą ostatecznie trafić do Sądu Najwyższego USA. A zatem mamy precedens w tej sprawie. Na wynik wyborów w 2000 roku czekaliśmy aż 31 dni. Zatem możemy sobie powiedzieć, że sprawy mogą toczyć się aż do 7 stycznia, gdy Kongres potwierdzi wynik wyborów, lub 20 stycznia, czyli dnia inauguracji nowego prezydenta. Do tego czasu możemy obserwować sprawy sądowe. 

- Czy one przesądzą kto wygra?
- Trudno powiedzieć.

- Wspomniał Pan, że różnice pomiędzy kandydatami w niektórych stanach wynoszą zaledwie kilka tysięcy głosów. W takiej sytuacji łatwo podważyć wynik wyborów. Czy USA czeka po tych wyborach kryzys, chaos?
- Nie mam wątpliwości, że chaos nastąpi, przynajmniej jeśli chodzi o protesty. Jedni albo drudzy będą z pewnością bardzo niezadowoleni, bo już widać, że te różnice będą bardzo niewielkie. W przypadku zwycięstwa Trumpa czekają nas protesty BLM, czy Antify. Gdy wygra Biden, Trump zakwestionuje głosowanie korespondencyjne - wiemy z badań i ankiet, że to głównie wyborcy demokratów chcieli głosować w ten sposób. Tak czy inaczej czeka nas zamieszanie i ugruntowanie się polaryzacji w amerykańskim społeczeństwie, które jest podzielone mniej więcej po równo. 

- Jaka jest wizja rządzenia Bidena, a jaka Trumpa?
- Są diametralnie inne. Biden promuje demokratyczny socjalizm, pewnego rodzaju rozdawnictwo, transfery socjalne, wprowadzenie Obama care, czyli publicznego ubezpieczenia systemu ubezpieczeń zdrowotnych, wdrażania programów zielonej energii, umarzania długu studentów. Trump natomiast chce liberalizować gospodarkę, stawia na tradycyjne formy produkcji energii, chce wzmacniać armię i chce iść w kierunku unilateralizmu selektywnego, czyli wybiórczego, a nie multilateralizmu, jak w przypadku Joe Bidena.

- Czy Polacy powinni obawiać się zwycięstwa Joe Bidena?
- Polacy być może znowu odegrają ważną rolę. 4 lata temu w Michigan, Wisconsin i Pensylwanii, gdzie jest 46 głosów elektorskich razem Trump wygrał większością 77 tys. głosów. Uważa się, że głosy Polonii odegrały tam decydującą rolę. W samym Wisconsin na 5 milionów ludzi mieszka aż 500 tys. Amerykanów z polskimi korzeniami, czyli 10%. Polacy są istotni w tej układance i wydaje się, że nie mają się czego obawiać. Biden będzie kontynuował politykę dot. Trójmorza, LNG, czy uzbrojenia, bo te umowy zostały podpisane nie z Trumpem, ale korporacjami amerykańskimi. Trudno by było tę zaawansowaną współpracę odkręcić. Natomiast wiadomym jest, że Polsce łatwiej by było współpracować z Trumpem, ponieważ te uprzywilejowane relacje po prostu byłyby kontynuowane i nie trzeba by było ich wymyślać na nowo. 

- Wydaje się jednak, że dostęp do ucha Joe Bidena mają ludzie będący w dobrych relacjach z polską opozycją.
- Ta polska opozycja - byli dyplomaci, ambasadorowie - we wrześniu napisali do Joe Bidena list, w którym ubolewają nad praworządnością w Polsce. Z tego punktu widzenia rząd w Warszawie miałby utrudnione relacje z Bidenem, co nie znaczy, że nie byłyby one bardzo dobre jeśli chodzi o aspekt gospodarczy, wojskowy czy energetyczny. No i oczywiście wiz nikt już Polakom nie odbierze.

- A jak wygląda podejście Joe Bidena do relacji z Rosją? Czy gdyby został prezydentem, możemy spodziewać się tutaj jakiegoś resetu, jak to miało miejsce w przypadku Baracka Obamy?
- Bidenowi byłoby bardzo trudno zmienić politykę Waszyngtonu wobec Rosji. Okazałby się wtedy politykiem pro-rosyjskim, szkodzącym interesom NATO, Unii Europejskiej, wspólnoty trans-atlantyckiej. Natomiast pytanie, co zamierza Joe Biden. Pamiętamy jak Barack Obama doprowadził do resetu polityki z Rosją, zablokował budowę tarczy antyrakietowej w Polsce, która dałaby nam już wtedy poczucie bezpieczeństwa. Ciągle mylił się na temat "polskich obozów zagłady". Działał właściwie trochę na szkodę Polski. Być może Biden podziela ten światopogląd naiwnej, infantylnej wiary w multilateralizm, wielostronność, dialog, jednak już efekty działań polityki Obamy pokazały, że to donikąd nie prowadzi. Amerykanie zanotowali straty na Bliskim Wschodzie, pomogli wywołać Arabską Wiosnę która zdestabilizowała ten region i wzniosła ISIS. Również jeśli chodzi o Rosję, skutkiem była aneksja Krymu i budowa Nord Stream 2. Zatem będzie bardzo trudno Bidenowi tę politykę zmienić w kierunku bardziej przyjaznej, bo jest świadomy, że zostaną podniesione przeciwko niemu argumenty, że to on, a nie Trump stał się człowiekiem-marionetką wyciśniętym i wykorzystanym przez Putina. Wydaje się zatem, że w kwestii polityki rosyjskiej będziemy mieli kontynuację.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe