Nie tylko Iga Światek. Wielki sukces Dudy!

Jan-Krzysztof Duda pokonał białymi mistrza świata Magnusa Carlsena w piątej rundzie turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger z udziałem czołowych szachistów globu. Polak przerwał na 125 serię partii klasycznych Norwega bez porażki.
Jan-Krzysztof Duda Nie tylko Iga Światek. Wielki sukces Dudy!
Jan-Krzysztof Duda / Wikipedia CC BY 4,0 GFHund

Na półmetku imprezy prowadzenia objął Lewon Aronian z Armenii – 11 pkt. Polak z 4 pkt awansował na piąte miejsce.

Wygrana 22-letniego najlepszego polskiego szachisty z prowadzącym w turnieju liderem rankingu FIDE i mistrzem świata to największa niespodzianka norweskiego superturnieju. Było to pierwsze zwycięstwo arcymistrza z Wieliczki w tej imprezie. Osiągnął je po partii, w której już po 20. posunięciu uzyskał przewagę materialną. Mistrz świata starał się wybronić w przegranej pozycji, poddał się po 63 posunięciach, chociaż zdaniem komentatorów mógł to uczynić znacznie wcześniej.

„Trzeba powiedzieć, że Carlsen zagrał bardzo ryzykownie, bo poświęcił jakość, oddając wieżę za gońca. Obiektywnie może wyglądało to nieźle, ale miał po tym dosyć trudną grę. Po czym zrobił właściwie jeden niedokładny ruch i pozycja była już nie do uratowania. Bronił się trochę na siłę, ale poprzednie rundy pozwalały mu chyba na takie założenie – że Duda się pomyli. Natomiast Janek zagrał dzisiaj naprawdę na swoim poziomie, pierwszy raz w tym turnieju. Miejmy nadzieję, że nie ostatni. W ten sposób cały ryzykowny plan Carlsena nie udał się i nasz reprezentant wygrał dzisiaj fajną partię z mistrzem świata. To wielki sukces” – skomentował dla PAP arcymistrz Bartosz Soćko, trener kadry narodowej mężczyzn, który także pokonał Carlsena w 2008 roku w meczu szachowej Bundesligi, ale nie był on wtedy jeszcze mistrzem świata, choć zaliczał się do czołówki.

W ten sposób Duda zakończył serię 125 klasycznych partii bez porażki 29-letniego norweskiego mistrza świata, który ostatni raz przegrał 31 lipca 2018 roku z Szachrijarem Mamedjarowem z Azerbejdżanu podczas turnieju w szwajcarskim Biel.

„Przed dzisiejszą partią rozgrywałem najgorszy turniej w mojej karierze. Mam nadzieję, że teraz się odmieniło” – powiedział Polak tuż po zakończeniu pojedynku. Przyznał, że przystępując do gry nie znał wyniku finałowego meczu tenisistki Igi Świątek w turnieju French Open, ale zwycięskie fluidy z Paryża najwyraźniej popłynęły do Stavanger.

W tym roku Duda wygrał z Carlsenem już drugi raz, a w ostatnich czterech pojedynkach ma z nim dodatni bilans: dwa zwycięstwa i dwa remisy. Wcześniej pokonał go w partii szachów szybkich w maju w turnieju online Lindores Ammey Rapid Challenge zaliczanym do cyklu Magnus Carlsen Invitational.

W styczniu ich klasyczna partia w holenderskim Wijk aan Zee zakończyła się remisem, podobnie jak pojedynek podczas mistrzostw świata w szachach błyskawicznych w grudniu 2019 w Moskwie. Z Carlsenem Polak przegrał tylko trzy pierwsze pojedynki.

„Początek turnieju był dla Janka ciężki. Widać, że ta przerwa w grze swoje zrobiła, że dużo myśli, traci sporo czasu, brakuje mu pewności siebie. Dzisiejsza partia to super emocje do końca, ale bardzo dobrze zagrana przez Dudę. Widać było, że Magnus obrał agresywną strategię, poświęcił piona, potem wieżę za lekką figurę, ale grał ostro, chciał czarnym kolorem zgarnąć trzy punkty. Widocznie wychodził z założenia, że Janek nie jest w formie i może sobie pozwolić na więcej, zablefować. Spotkał się jednak z niespodziewaną odpowiedzią. Pozycja była bardzo złożona, dużo liczenia wariantów. W emocjonującej końcówce skrócił się czas, było trochę przypadkowych ruchów z dwóch stron, ale przez cały czas wszystko było pod kontrolą Janka. Bardzo się cieszymy” - powiedział trener Dudy arcymistrz Kamil Mitoń, towarzyszący mu w Stavanger.

Z aktualnym mistrzem świata z polskich szachistów udało się wygrać jeszcze tylko arcymistrzowi Radosławowi Wojtaszkowi, który pokonał Carlsena na turnieju w Wijk aan Zee w 2015 roku.

W pozostałych sobotnich partiach w Stavanger Amerykanin Fabiano Caruana przegrał z Aronianem, a w pojedynku dwóch najmłodszych uczestników turnieju 17-letni Irańczyk Alireza Firouzja, startujący pod flagą FIDE, pokonał cztery lata starszego Norwega Aryana Tariego.

Na półmetku turnieju samodzielne prowadzenie w klasyfikacji objął Aronian – 11 pkt, który wyprzedza Firouzję – 10. Carlsen z 9 pkt spadł na trzecie miejsce, czwarty jest Caruana – 7, Duda awansował na piąte miejsce – 4, a stawkę zamyka Tari – 1,5.

W niedzielę w szóstej rundzie dojdzie do rewanżów za sobotnie pojedynki. Duda zmierzy się czarnymi z Carlsenem, Aronian zagra z Caruaną, a Tari z Firouzją.

Altibox Norway Chess w Stavanger to pierwszy szachowy superturniej po zawieszeniu w marcu rywalizacji z powodu pandemii koronawirusa.

Potrwa do 16 października (z drugą przerwą w środę). Szóstka uczestników rozegra w klasycznej formule 10 rund (mecz i rewanż) systemem kołowym. Za wygraną przyznawane są 3 punkty. W przypadku remisu odbywa się armagedon, którego zwycięzca otrzymuje 1,5, a pokonany 1 pkt.

Suma nagród wynosi 1,81 mln koron norweskich (746 tys. złotych). Zwycięzca otrzyma 700 tys. NOK (ponad 288 tys. zł), a szósty w klasyfikacji – 160 tys. (blisko 66 tys. zł). (PAP)

cegl/ krys/


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

Nie tylko Iga Światek. Wielki sukces Dudy!

Jan-Krzysztof Duda pokonał białymi mistrza świata Magnusa Carlsena w piątej rundzie turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger z udziałem czołowych szachistów globu. Polak przerwał na 125 serię partii klasycznych Norwega bez porażki.
Jan-Krzysztof Duda Nie tylko Iga Światek. Wielki sukces Dudy!
Jan-Krzysztof Duda / Wikipedia CC BY 4,0 GFHund

Na półmetku imprezy prowadzenia objął Lewon Aronian z Armenii – 11 pkt. Polak z 4 pkt awansował na piąte miejsce.

Wygrana 22-letniego najlepszego polskiego szachisty z prowadzącym w turnieju liderem rankingu FIDE i mistrzem świata to największa niespodzianka norweskiego superturnieju. Było to pierwsze zwycięstwo arcymistrza z Wieliczki w tej imprezie. Osiągnął je po partii, w której już po 20. posunięciu uzyskał przewagę materialną. Mistrz świata starał się wybronić w przegranej pozycji, poddał się po 63 posunięciach, chociaż zdaniem komentatorów mógł to uczynić znacznie wcześniej.

„Trzeba powiedzieć, że Carlsen zagrał bardzo ryzykownie, bo poświęcił jakość, oddając wieżę za gońca. Obiektywnie może wyglądało to nieźle, ale miał po tym dosyć trudną grę. Po czym zrobił właściwie jeden niedokładny ruch i pozycja była już nie do uratowania. Bronił się trochę na siłę, ale poprzednie rundy pozwalały mu chyba na takie założenie – że Duda się pomyli. Natomiast Janek zagrał dzisiaj naprawdę na swoim poziomie, pierwszy raz w tym turnieju. Miejmy nadzieję, że nie ostatni. W ten sposób cały ryzykowny plan Carlsena nie udał się i nasz reprezentant wygrał dzisiaj fajną partię z mistrzem świata. To wielki sukces” – skomentował dla PAP arcymistrz Bartosz Soćko, trener kadry narodowej mężczyzn, który także pokonał Carlsena w 2008 roku w meczu szachowej Bundesligi, ale nie był on wtedy jeszcze mistrzem świata, choć zaliczał się do czołówki.

W ten sposób Duda zakończył serię 125 klasycznych partii bez porażki 29-letniego norweskiego mistrza świata, który ostatni raz przegrał 31 lipca 2018 roku z Szachrijarem Mamedjarowem z Azerbejdżanu podczas turnieju w szwajcarskim Biel.

„Przed dzisiejszą partią rozgrywałem najgorszy turniej w mojej karierze. Mam nadzieję, że teraz się odmieniło” – powiedział Polak tuż po zakończeniu pojedynku. Przyznał, że przystępując do gry nie znał wyniku finałowego meczu tenisistki Igi Świątek w turnieju French Open, ale zwycięskie fluidy z Paryża najwyraźniej popłynęły do Stavanger.

W tym roku Duda wygrał z Carlsenem już drugi raz, a w ostatnich czterech pojedynkach ma z nim dodatni bilans: dwa zwycięstwa i dwa remisy. Wcześniej pokonał go w partii szachów szybkich w maju w turnieju online Lindores Ammey Rapid Challenge zaliczanym do cyklu Magnus Carlsen Invitational.

W styczniu ich klasyczna partia w holenderskim Wijk aan Zee zakończyła się remisem, podobnie jak pojedynek podczas mistrzostw świata w szachach błyskawicznych w grudniu 2019 w Moskwie. Z Carlsenem Polak przegrał tylko trzy pierwsze pojedynki.

„Początek turnieju był dla Janka ciężki. Widać, że ta przerwa w grze swoje zrobiła, że dużo myśli, traci sporo czasu, brakuje mu pewności siebie. Dzisiejsza partia to super emocje do końca, ale bardzo dobrze zagrana przez Dudę. Widać było, że Magnus obrał agresywną strategię, poświęcił piona, potem wieżę za lekką figurę, ale grał ostro, chciał czarnym kolorem zgarnąć trzy punkty. Widocznie wychodził z założenia, że Janek nie jest w formie i może sobie pozwolić na więcej, zablefować. Spotkał się jednak z niespodziewaną odpowiedzią. Pozycja była bardzo złożona, dużo liczenia wariantów. W emocjonującej końcówce skrócił się czas, było trochę przypadkowych ruchów z dwóch stron, ale przez cały czas wszystko było pod kontrolą Janka. Bardzo się cieszymy” - powiedział trener Dudy arcymistrz Kamil Mitoń, towarzyszący mu w Stavanger.

Z aktualnym mistrzem świata z polskich szachistów udało się wygrać jeszcze tylko arcymistrzowi Radosławowi Wojtaszkowi, który pokonał Carlsena na turnieju w Wijk aan Zee w 2015 roku.

W pozostałych sobotnich partiach w Stavanger Amerykanin Fabiano Caruana przegrał z Aronianem, a w pojedynku dwóch najmłodszych uczestników turnieju 17-letni Irańczyk Alireza Firouzja, startujący pod flagą FIDE, pokonał cztery lata starszego Norwega Aryana Tariego.

Na półmetku turnieju samodzielne prowadzenie w klasyfikacji objął Aronian – 11 pkt, który wyprzedza Firouzję – 10. Carlsen z 9 pkt spadł na trzecie miejsce, czwarty jest Caruana – 7, Duda awansował na piąte miejsce – 4, a stawkę zamyka Tari – 1,5.

W niedzielę w szóstej rundzie dojdzie do rewanżów za sobotnie pojedynki. Duda zmierzy się czarnymi z Carlsenem, Aronian zagra z Caruaną, a Tari z Firouzją.

Altibox Norway Chess w Stavanger to pierwszy szachowy superturniej po zawieszeniu w marcu rywalizacji z powodu pandemii koronawirusa.

Potrwa do 16 października (z drugą przerwą w środę). Szóstka uczestników rozegra w klasycznej formule 10 rund (mecz i rewanż) systemem kołowym. Za wygraną przyznawane są 3 punkty. W przypadku remisu odbywa się armagedon, którego zwycięzca otrzymuje 1,5, a pokonany 1 pkt.

Suma nagród wynosi 1,81 mln koron norweskich (746 tys. złotych). Zwycięzca otrzyma 700 tys. NOK (ponad 288 tys. zł), a szósty w klasyfikacji – 160 tys. (blisko 66 tys. zł). (PAP)

cegl/ krys/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe