[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosyjska fałszywka przed wyborami, w których stawką jest brexit?

Za tydzień, 12 grudnia, w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Najważniejsze ugrupowania, Konserwatystów i Partię Pracy, dzieli w sondażach tylko kilka procent. Atmosfera jest gorąca bowiem stawką jest brexit i w takiej sytuacji tydzień temu pełen oburzenia lider Partii Pracy Jeremy Corbyn powiadomił opinię publiczną, że jego partia zdobyła pełną wersję 451 stronnicowego dokumentu podsumowującego dotychczasowe rokowania konserwatywnego rządu z amerykańskimi firmami farmaceutycznymi na temat – jak to określił – „sprzedaży Narodowej Służby Zdrowia” (NHS). Corbyn zapewniał, że rozmowy były tajne, rząd starannie ukrywał plan sprzedaży a uzyskana dokumentacja „miażdży zapewnienia” premiera Borisa Johnsona, który wyjaśniał na Twitterze, że „NHS nie znajduje się na stole przy żadnych rozmowach” ze stroną amerykańską na temat przyszłych stosunków handlowych po brexicie.
 [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosyjska fałszywka przed wyborami, w których stawką jest brexit?
/ Pixabay.com
Zarzut lidera opozycji o potajemne handlowanie służbą zdrowia to nie przelewki, zwłaszcza na krótko przed wyborami. W kierownictwie Torysów, zapanowała konsternacja. Na nic zdały się zaprzeczenia, bowiem pełen świętego oburzenia Corbyn wymachiwał przed kamerami kopiami rzekomo tajnych dokumentów rządowych. Ktoś jednak wpadł na pomysł, żeby zwrócić się do ekspertów i w poniedziałek, 2 grudnia, okazało się, że autentyczność raportu jest mocno wątpliwa.  

Cztery ekipy profesjonalnych detektywów sieciowych, jedna z uniwersytetu w Oxfordzie, druga z uniwersytetu w Cambridge, a także sekcja dochodzeniowa firmy analitycznej Graphika oraz Laboratorium Rzeczoznawców Cyfrowych think-tanku Atlantic Council doszły do wniosku, że dokument został sfabrykowany zagranicą ze wskazaniem na Rosję.

Eksperci nie ustalili niepodważalnie autorów fałszywki. Ben Nimmo, szef sekcji dochodzeniowej firmy Graphika jest zdania, że „była to albo operacja rosyjska, albo ktoś bardzo się postarał, żeby wyglądała jak rosyjska”. Według ekspertów Atlantic Council autor fabrykacji „usiłował utrzymać jej pochodzenie w tajemnicy” i niesie ona „widmo obcego oddziaływania”.

W trakcie analiz ustalono, że wersja, którą posłużył się lider Partii Pracy, była identyczna i miała te same meta-dane co dokument, który pojawił się wcześniej w serwisie internetowym Reddit i został tam umieszczony przez użytkownika, który robił błędy językowe typowe dla obcokrajowca. Ten sam użytkownik skopiował post z serwisu Reddit i umieścił na portalu zwolenników teorii spiskowych oraz rozesłał link do tej wersji dziennikarzom i politykom. Niemal równocześnie link do wersji opublikowanej w serwisie Reddit został rozpowszechniony w trzech niemieckojęzycznych serwisach blogerskich.

Strony i serwisy internetowe wykorzystane  w „kolportażu” fałszywki, a przede wszystkim wykryte błędy językowe były te same lub podobne do znalezionych w czerwcu przez specjalistów Atlatic Council analizujących rosyjską operację dezinformacyjną „Infekcja Wtórna” nazwaną tak, ponieważ była łudząco podobna do operacji „Infekcja”, jednej z najskuteczniejszych operacji dezinformacyjnych Służby A PierwszegoZarządu Głównego KGB opartej na podsuwaniu fałszywej tezy, że wirus HIV „uciekł” z amerykańskiego laboratorium broni bakteriologicznej. W latach 1980-tych w dezinformację sowiecką uwierzyły nawet najpoważniejsze media zachodnie, teraz jednak „Wtórną Infekcję” szybko zdemaskowano bowiem w użytych tekstach nie brakowało zdradzających autorów błędów gramatycznych, niepoprawnie użytych słów a nawet rosyjskich idiomów literalnie tłumaczonych na angielski. 

Niechlujne błędy językowe i nieznajomość terminologii to swoisty znak firmowy fałszywek produkowanych przez rosyjskie służby. W sowieckich czasach sfabrykowane teksty i dokumenty anglojęzyczne zdradzała często mylnie pisana data. W fałszywkach „amerykańskich” zapisywano datę po europejsku dzień/miesiąc/rok zamiast miesiąc/dzień/rok i odwrotnie „europejski” dokument nosił amerykanski zapis daty. Obecnie rosyjskie fałszywki „sypią się” głównie przez niechlujstwo. W sierpniu ubiegłego roku na Facebooku pojawił się post z „kopią” formalnego pisma hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych Josepa Borrella do jednego z posłów z sugestią, że należy ostrzec brytyjskie służby, bowiem hiszpańskie wykryły spisek radykalnych anty-brexitowców, którzy planują zamordować Borisa Johsona, byle tylko nie został premierem i nie wyprowadził Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pismo napisane zostało potocznym a nie urzędowym językiem zaś nazwisko ministra było konsekwentnie pisane z błędem. Dezinformacja została szybko zdemaskowana, ale „dym” poszedł w sieć. I o to chodziło.

Takie siermiężne fałszywki noszą wszelkie znamiona dywersji informacyjnej, czyli wykorzystywania dezinformacji do siania zamętu w atakowanych środowiskach zgodnie z taktyką prowokowania podziałów, dyskredytowania i zaprzątania uwagi. Bardziej ambitne, jak ta o służbie zdrowia, mają na celu zaognianie konfliktów w naelektryzowanej atmosferze kampanii wyborczej. Lider Partii Pracy, który nieopatrznie wszedł na minę wycofuje się teraz rakiem i mówi o „kreowaniu teorii spiskowych”, natomiast Kreml ustami rzecznika Dmitrija Pieskowa kpi, że na Zachodzie „demonizuje się” rosyjskich hakerów, żeby „przykryć własny ból głowy”. Nie zmienia to faktu, że przez tydzień wirtualna sprzedaż służby zdrowia była głównym tematem przedwyborczych debat i zastąpiła dyskusję nad rzeczywistymi problemami państwa. 

Rafał Brzeski
 

 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Warszawy pilne
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku ze zbliżającą się majówką mieszkańcy Warszawy powinni liczyć się ze zmianami w komunikacji miejskiej i ograniczeniami w organizacji ruchu.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Według ostatnich doniesień doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Zablokowana droga szybkiego ruchu po groźnym wypadku autokaru. Komunikat policji z ostatniej chwili
Zablokowana droga szybkiego ruchu po groźnym wypadku autokaru. Komunikat policji

W Warszawie trasa S2 od ul. Przyczółkowej do zjazdu na S79 jest zablokowana – podała policja. Wyznaczono objazdy. To efekt groźnego wypadku, jaki miał miejsce we wtorek nad ranem.

Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się w "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosyjska fałszywka przed wyborami, w których stawką jest brexit?

Za tydzień, 12 grudnia, w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Najważniejsze ugrupowania, Konserwatystów i Partię Pracy, dzieli w sondażach tylko kilka procent. Atmosfera jest gorąca bowiem stawką jest brexit i w takiej sytuacji tydzień temu pełen oburzenia lider Partii Pracy Jeremy Corbyn powiadomił opinię publiczną, że jego partia zdobyła pełną wersję 451 stronnicowego dokumentu podsumowującego dotychczasowe rokowania konserwatywnego rządu z amerykańskimi firmami farmaceutycznymi na temat – jak to określił – „sprzedaży Narodowej Służby Zdrowia” (NHS). Corbyn zapewniał, że rozmowy były tajne, rząd starannie ukrywał plan sprzedaży a uzyskana dokumentacja „miażdży zapewnienia” premiera Borisa Johnsona, który wyjaśniał na Twitterze, że „NHS nie znajduje się na stole przy żadnych rozmowach” ze stroną amerykańską na temat przyszłych stosunków handlowych po brexicie.
 [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosyjska fałszywka przed wyborami, w których stawką jest brexit?
/ Pixabay.com
Zarzut lidera opozycji o potajemne handlowanie służbą zdrowia to nie przelewki, zwłaszcza na krótko przed wyborami. W kierownictwie Torysów, zapanowała konsternacja. Na nic zdały się zaprzeczenia, bowiem pełen świętego oburzenia Corbyn wymachiwał przed kamerami kopiami rzekomo tajnych dokumentów rządowych. Ktoś jednak wpadł na pomysł, żeby zwrócić się do ekspertów i w poniedziałek, 2 grudnia, okazało się, że autentyczność raportu jest mocno wątpliwa.  

Cztery ekipy profesjonalnych detektywów sieciowych, jedna z uniwersytetu w Oxfordzie, druga z uniwersytetu w Cambridge, a także sekcja dochodzeniowa firmy analitycznej Graphika oraz Laboratorium Rzeczoznawców Cyfrowych think-tanku Atlantic Council doszły do wniosku, że dokument został sfabrykowany zagranicą ze wskazaniem na Rosję.

Eksperci nie ustalili niepodważalnie autorów fałszywki. Ben Nimmo, szef sekcji dochodzeniowej firmy Graphika jest zdania, że „była to albo operacja rosyjska, albo ktoś bardzo się postarał, żeby wyglądała jak rosyjska”. Według ekspertów Atlantic Council autor fabrykacji „usiłował utrzymać jej pochodzenie w tajemnicy” i niesie ona „widmo obcego oddziaływania”.

W trakcie analiz ustalono, że wersja, którą posłużył się lider Partii Pracy, była identyczna i miała te same meta-dane co dokument, który pojawił się wcześniej w serwisie internetowym Reddit i został tam umieszczony przez użytkownika, który robił błędy językowe typowe dla obcokrajowca. Ten sam użytkownik skopiował post z serwisu Reddit i umieścił na portalu zwolenników teorii spiskowych oraz rozesłał link do tej wersji dziennikarzom i politykom. Niemal równocześnie link do wersji opublikowanej w serwisie Reddit został rozpowszechniony w trzech niemieckojęzycznych serwisach blogerskich.

Strony i serwisy internetowe wykorzystane  w „kolportażu” fałszywki, a przede wszystkim wykryte błędy językowe były te same lub podobne do znalezionych w czerwcu przez specjalistów Atlatic Council analizujących rosyjską operację dezinformacyjną „Infekcja Wtórna” nazwaną tak, ponieważ była łudząco podobna do operacji „Infekcja”, jednej z najskuteczniejszych operacji dezinformacyjnych Służby A PierwszegoZarządu Głównego KGB opartej na podsuwaniu fałszywej tezy, że wirus HIV „uciekł” z amerykańskiego laboratorium broni bakteriologicznej. W latach 1980-tych w dezinformację sowiecką uwierzyły nawet najpoważniejsze media zachodnie, teraz jednak „Wtórną Infekcję” szybko zdemaskowano bowiem w użytych tekstach nie brakowało zdradzających autorów błędów gramatycznych, niepoprawnie użytych słów a nawet rosyjskich idiomów literalnie tłumaczonych na angielski. 

Niechlujne błędy językowe i nieznajomość terminologii to swoisty znak firmowy fałszywek produkowanych przez rosyjskie służby. W sowieckich czasach sfabrykowane teksty i dokumenty anglojęzyczne zdradzała często mylnie pisana data. W fałszywkach „amerykańskich” zapisywano datę po europejsku dzień/miesiąc/rok zamiast miesiąc/dzień/rok i odwrotnie „europejski” dokument nosił amerykanski zapis daty. Obecnie rosyjskie fałszywki „sypią się” głównie przez niechlujstwo. W sierpniu ubiegłego roku na Facebooku pojawił się post z „kopią” formalnego pisma hiszpańskiego ministra spraw zagranicznych Josepa Borrella do jednego z posłów z sugestią, że należy ostrzec brytyjskie służby, bowiem hiszpańskie wykryły spisek radykalnych anty-brexitowców, którzy planują zamordować Borisa Johsona, byle tylko nie został premierem i nie wyprowadził Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pismo napisane zostało potocznym a nie urzędowym językiem zaś nazwisko ministra było konsekwentnie pisane z błędem. Dezinformacja została szybko zdemaskowana, ale „dym” poszedł w sieć. I o to chodziło.

Takie siermiężne fałszywki noszą wszelkie znamiona dywersji informacyjnej, czyli wykorzystywania dezinformacji do siania zamętu w atakowanych środowiskach zgodnie z taktyką prowokowania podziałów, dyskredytowania i zaprzątania uwagi. Bardziej ambitne, jak ta o służbie zdrowia, mają na celu zaognianie konfliktów w naelektryzowanej atmosferze kampanii wyborczej. Lider Partii Pracy, który nieopatrznie wszedł na minę wycofuje się teraz rakiem i mówi o „kreowaniu teorii spiskowych”, natomiast Kreml ustami rzecznika Dmitrija Pieskowa kpi, że na Zachodzie „demonizuje się” rosyjskich hakerów, żeby „przykryć własny ból głowy”. Nie zmienia to faktu, że przez tydzień wirtualna sprzedaż służby zdrowia była głównym tematem przedwyborczych debat i zastąpiła dyskusję nad rzeczywistymi problemami państwa. 

Rafał Brzeski
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe