Białostocka „S” gospodarzem spotkania „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica”

W sali konferencyjnej Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku odbyło się spotkanie pt. „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu W RODZINIE SIŁA! W siedzibie podlaskiej „S” przedstawiciele przemysłu piwowarskiego, związkowcy, eksperci i zaproszeni goście wspólnie rozmawiali o tym, co robić, by osoby nieletnie nie sięgały po alkohol oraz jak rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo swoich dorastających dzieci. Spotkanie zgromadziło ponad 200 osób w tym wielu nauczycieli.
 Białostocka „S” gospodarzem spotkania „Współczesny nastolatek – wyzwania  dla rodzica”
/ fot: Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność
Prowadzącą spotkanie była pani Izabela Żmojda z białostockiej „S”, gospodarzem Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józef Mozolewski.

Zaproszeni goście rozmawiali m.in., dlaczego rodzina jest tak ważna w wychowaniu młodych ludzi, jak rodzice powinni postępować, aby być autorytetem, jak spędzać czas z rodziną bez tzw. „drinka na odstresowanie po ciężkim tygodniu pracy”, co robić, aby dorastające dzieci znalazły w domu wsparcie i zrozumienie oraz co zrobić aby „dom rodzinny” był prawdziwą ostoją, miejscem rozwiązywania problemów, a nie miejscem kłótni i chaosu.

Wśród gości i panelistów byli też Bartłomiej Morzycki - dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, Dorota Zimnoch z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Ewa Dmowska Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Jacek Nowaczyk reprezentujący Wojciecha Molińskiego Prezesa Kompanii Piwowarskiej, mecenas Katarzyna Sudoł z Kompanii Piwowarskiej, Małgorzata Godlewska reprezentująca Jacka Winiarskiego Dyrektora Browaru Dojlidy oraz Mirosław Nowicki Honorowy Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego Solidarność.

Dlaczego podlaska „Solidarność” podjęła się tego tematu? – pytamy Przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józefa Mozolewskiego

Jako Region Podlaski NSZZ „Solidarność” uważamy, że inicjatywa podjęta przez Sekretariat Spożywców jest bardzo wartościowa. W naszej związkowej działalności stawiamy na rodzinę, ponieważ zdrowa rodzina to zdrowa ojczyzna, a problem związany z różnego rodzaju używkami dotyka rodziny właśnie. Dlatego należy o tym rozmawiać, dobrze się stało, że doszło do tej konferencji i będziemy ten temat na pewno kontynuowali niezależnie od tej akcji ogólnopolskiej zainicjowanej przez Spożywców.  „Solidarność” jest związkiem odpowiedzialnym społecznie, stara się dbać o pracownika także w wymiarze społecznym, ludzkim, zdrowotnym. Proszę zwrócić uwagę, że niemal połowa zgromadzonych na salo osób była spoza „Solidarności”. Oni widzą jakie tematy podnosimy. W ten sposób odkłamujemy też wizerunek naszego związku. W minionych latach próbowano nas nieraz przedstawiać jako zadymiarzy, a tutaj proszę bardzo, otwieramy nasze drzwi dla producentów, ekspertów, nauczycieli i pedagogów, by wspólnie rozmawiać o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który podziękował „Solidarności” za podejmowanie tak odpowiedzialnych tematów i podkreślił, że sprawa chronienia młodzieży przed zbyt wczesną inicjacją alkoholową jest mu szczególnie bliska, ponieważ sam jest rodzicem dorastających dzieci i trzeźwe wychowanie młodego pokolenia leży mu szczególnie na sercu.

- Najważniejszym miejscem kształtowania odpowiednich postaw nastolatków jest rodzina. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, którego jestem przedstawicielem uważa silną, zdrową rodzinę za fundament, dlatego tyle środków i programów społecznych poświęcamy właśnie wzmacnianiu polskich rodzin

– mówił wojewoda.




Grzegorz Adamski z Kompanii Piwowarskiej tłumaczył w swoim wystąpieniu jak ważny jest dla producentów alkoholu model odpowiedzialnego biznesu.

- Za każdym razem to podkreślamy i uczulamy naszych partnerów biznesowych, by sprawdzali młodym ludziom dowody przy zakupie alkoholu. W Polsce picie alkoholu dozwolone jest od osiemnastu lat, ale my w naszych reklamach nigdy nie przedstawiamy tak młodych ludzi. Rekomendujemy, by w reklamach piwa występowały osoby mające minimum 25 lat

– tłumaczył Grzegorz Adamski.

- Rodzice, którzy zatrudnieni są w przemyśle piwowarskim maja takie same problemy jak wszyscy inni rodzice. Oni tez mierzą się z problemem próbowania alkoholu przez swoje dzieci. Dodatkową komplikacją może być fakt, że dzieci czuja pewnego rodzaju dysonans, rodzic produkuje alkohol, a jednocześnie mówi, że nie wolno go spożywać. Tym bardziej takie spotkania są potrzebne. Niestety w większości przypadków rodzice nie bardzo umieją rozmawiać ze swoimi dziećmi o alkoholu, wierzą w magiczna moc zakazu i zmuszają tez dzieci do przyrzeczeń pewnego rodzaju. To nie są dobre sposoby, tymczasem trzeba z dziećmi rozmawiać otwarcie, budować z nimi więź zaufania, relacje. Tutaj potrzeba wzajemnego zaufania i otwartości

- mówi „Tygodnikowi Solidarność” dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co dzień w naszym kraju sprzedaje się 1,5 mln tzw. „małpek”. Zmieniła się w Polsce kultura picia alkoholu jest bardziej dostępny. Mam szesnastoletnią córkę i wiele z nią rozmawiam na ten temat. Wzrasta liczba nastolatków pijących i nadużywających alkoholu

– mówiła Odeta Moro, dziennikarka i założycielka Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Mamy wiele informacji zwrotnych z tych spotkań, ludzie wyrażają aprobatę, że ktoś o tym w końcu rozmawia. Czasami rodzice chcieliby spędzić z dziećmi czas, porozmawiać z nimi na poważne tematy, ale nie wiedzą jak. My staramy się podpowiadać jak budować fajne dojrzałe więzi ze swoimi dziećmi. O problemie alkoholu trzeba z dziećmi rozmawiać, a w naszym kraju nie ma takiej kultury rozmawiania z dziećmi o alkoholu. W wielu domach to niestety nadal temat tabu

– powiedziała nam Odeta Moro



Eksperci przedstawili też Katalog Odpowiedzialnego rodzica:
- Wyznaczam wyraźne granice - alkohol tylko dla dorosłych
- Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
- Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
- Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
- Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, dobrej zabawy czy bycia częścią grupy
- Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
- Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
- Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia - nigdy nie piję alkoholu w ciąży
- Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich













fot: Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność

 

POLECANE
Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

Powstańcy chcą, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP z ostatniej chwili
Powstańcy chcą, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. TVP odpowiedziało w lakoniczny sposób.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Fałszywe SMS-y i e-maile o zwrocie składek wyłudzają dane – ostrzega NFZ. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO] z ostatniej chwili
Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO]

Blisko tragedii było na przejeździe kolejowym w Inowrocławiu. Kierowca miejskiego autobusu wjechał na tory między zamykające się szlabany, ignorując czerwone światło. Świadkami groźnej sytuacji był policyjny patrol.

Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie Wiadomości
Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie

Manfred Weber zaatakował m.in. PiS na forum Parlamentu Europejskiego. Lider Europejskiej Partii Ludowej jasno określił z kim zamierza walczyć w Polsce. Zastrzegł też, że EPL wie jak walczyć "ze skrajną prawicą" i nikt nie ma prawa jej pouczać".  

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

REKLAMA

Białostocka „S” gospodarzem spotkania „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica”

W sali konferencyjnej Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku odbyło się spotkanie pt. „Współczesny nastolatek – wyzwania dla rodzica” w ramach programu W RODZINIE SIŁA! W siedzibie podlaskiej „S” przedstawiciele przemysłu piwowarskiego, związkowcy, eksperci i zaproszeni goście wspólnie rozmawiali o tym, co robić, by osoby nieletnie nie sięgały po alkohol oraz jak rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo swoich dorastających dzieci. Spotkanie zgromadziło ponad 200 osób w tym wielu nauczycieli.
 Białostocka „S” gospodarzem spotkania „Współczesny nastolatek – wyzwania  dla rodzica”
/ fot: Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność
Prowadzącą spotkanie była pani Izabela Żmojda z białostockiej „S”, gospodarzem Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józef Mozolewski.

Zaproszeni goście rozmawiali m.in., dlaczego rodzina jest tak ważna w wychowaniu młodych ludzi, jak rodzice powinni postępować, aby być autorytetem, jak spędzać czas z rodziną bez tzw. „drinka na odstresowanie po ciężkim tygodniu pracy”, co robić, aby dorastające dzieci znalazły w domu wsparcie i zrozumienie oraz co zrobić aby „dom rodzinny” był prawdziwą ostoją, miejscem rozwiązywania problemów, a nie miejscem kłótni i chaosu.

Wśród gości i panelistów byli też Bartłomiej Morzycki - dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, Dorota Zimnoch z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Ewa Dmowska Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Jacek Nowaczyk reprezentujący Wojciecha Molińskiego Prezesa Kompanii Piwowarskiej, mecenas Katarzyna Sudoł z Kompanii Piwowarskiej, Małgorzata Godlewska reprezentująca Jacka Winiarskiego Dyrektora Browaru Dojlidy oraz Mirosław Nowicki Honorowy Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego Solidarność.

Dlaczego podlaska „Solidarność” podjęła się tego tematu? – pytamy Przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” - Józefa Mozolewskiego

Jako Region Podlaski NSZZ „Solidarność” uważamy, że inicjatywa podjęta przez Sekretariat Spożywców jest bardzo wartościowa. W naszej związkowej działalności stawiamy na rodzinę, ponieważ zdrowa rodzina to zdrowa ojczyzna, a problem związany z różnego rodzaju używkami dotyka rodziny właśnie. Dlatego należy o tym rozmawiać, dobrze się stało, że doszło do tej konferencji i będziemy ten temat na pewno kontynuowali niezależnie od tej akcji ogólnopolskiej zainicjowanej przez Spożywców.  „Solidarność” jest związkiem odpowiedzialnym społecznie, stara się dbać o pracownika także w wymiarze społecznym, ludzkim, zdrowotnym. Proszę zwrócić uwagę, że niemal połowa zgromadzonych na salo osób była spoza „Solidarności”. Oni widzą jakie tematy podnosimy. W ten sposób odkłamujemy też wizerunek naszego związku. W minionych latach próbowano nas nieraz przedstawiać jako zadymiarzy, a tutaj proszę bardzo, otwieramy nasze drzwi dla producentów, ekspertów, nauczycieli i pedagogów, by wspólnie rozmawiać o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który podziękował „Solidarności” za podejmowanie tak odpowiedzialnych tematów i podkreślił, że sprawa chronienia młodzieży przed zbyt wczesną inicjacją alkoholową jest mu szczególnie bliska, ponieważ sam jest rodzicem dorastających dzieci i trzeźwe wychowanie młodego pokolenia leży mu szczególnie na sercu.

- Najważniejszym miejscem kształtowania odpowiednich postaw nastolatków jest rodzina. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, którego jestem przedstawicielem uważa silną, zdrową rodzinę za fundament, dlatego tyle środków i programów społecznych poświęcamy właśnie wzmacnianiu polskich rodzin

– mówił wojewoda.




Grzegorz Adamski z Kompanii Piwowarskiej tłumaczył w swoim wystąpieniu jak ważny jest dla producentów alkoholu model odpowiedzialnego biznesu.

- Za każdym razem to podkreślamy i uczulamy naszych partnerów biznesowych, by sprawdzali młodym ludziom dowody przy zakupie alkoholu. W Polsce picie alkoholu dozwolone jest od osiemnastu lat, ale my w naszych reklamach nigdy nie przedstawiamy tak młodych ludzi. Rekomendujemy, by w reklamach piwa występowały osoby mające minimum 25 lat

– tłumaczył Grzegorz Adamski.

- Rodzice, którzy zatrudnieni są w przemyśle piwowarskim maja takie same problemy jak wszyscy inni rodzice. Oni tez mierzą się z problemem próbowania alkoholu przez swoje dzieci. Dodatkową komplikacją może być fakt, że dzieci czuja pewnego rodzaju dysonans, rodzic produkuje alkohol, a jednocześnie mówi, że nie wolno go spożywać. Tym bardziej takie spotkania są potrzebne. Niestety w większości przypadków rodzice nie bardzo umieją rozmawiać ze swoimi dziećmi o alkoholu, wierzą w magiczna moc zakazu i zmuszają tez dzieci do przyrzeczeń pewnego rodzaju. To nie są dobre sposoby, tymczasem trzeba z dziećmi rozmawiać otwarcie, budować z nimi więź zaufania, relacje. Tutaj potrzeba wzajemnego zaufania i otwartości

- mówi „Tygodnikowi Solidarność” dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co dzień w naszym kraju sprzedaje się 1,5 mln tzw. „małpek”. Zmieniła się w Polsce kultura picia alkoholu jest bardziej dostępny. Mam szesnastoletnią córkę i wiele z nią rozmawiam na ten temat. Wzrasta liczba nastolatków pijących i nadużywających alkoholu

– mówiła Odeta Moro, dziennikarka i założycielka Fundacji Szczęśliwe Macierzyństwo.

Mamy wiele informacji zwrotnych z tych spotkań, ludzie wyrażają aprobatę, że ktoś o tym w końcu rozmawia. Czasami rodzice chcieliby spędzić z dziećmi czas, porozmawiać z nimi na poważne tematy, ale nie wiedzą jak. My staramy się podpowiadać jak budować fajne dojrzałe więzi ze swoimi dziećmi. O problemie alkoholu trzeba z dziećmi rozmawiać, a w naszym kraju nie ma takiej kultury rozmawiania z dziećmi o alkoholu. W wielu domach to niestety nadal temat tabu

– powiedziała nam Odeta Moro



Eksperci przedstawili też Katalog Odpowiedzialnego rodzica:
- Wyznaczam wyraźne granice - alkohol tylko dla dorosłych
- Nigdy nie częstuję dziecka alkoholem
- Nikogo nie zachęcam do picia alkoholu, zwłaszcza przy dzieciach
- Nie żartuję z dzieckiem o alkoholu
- Nigdy nie mówię dziecku, że picie alkoholu to dowód bohaterstwa, odwagi, dobrej zabawy czy bycia częścią grupy
- Tłumaczę dziecku, że nigdy nie wolno jeździć po alkoholu i z nietrzeźwym kierowcą
- Nigdy nie mówię, że alkohol może rozwiązać jakikolwiek problem
- Dbam o swoje dziecko od chwili poczęcia - nigdy nie piję alkoholu w ciąży
- Nie pozwalam na sprzedaż i picie alkoholu przez niepełnoletnich













fot: Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność


 

Polecane
Emerytury
Stażowe