W Lublinie świętowali 39. urodziny Solidarności
Przewodniczący lubelskiej Solidarności powiedział, że Lubelski Lipiec 1980 bez wątpliwości był ewenementem w skali kraju.
- W sposób jednoznaczny przyczyniliśmy się do tego, że dziś możemy cieszyć się wolnością. Człowiek zdejmujący kajdany to symbol i wyraz wolności. 1980 rok był szczególny, Polacy upomnieli się o wolność i niepodległość. Chcieli się organizować, aby postawić zdecydowany odpór władzy komunistycznej. W ten sposób władza bolszewicka została skruszona i już nic nie było w stanie powstrzymać powiewu wolności i potrzeby życia w wolnej Ojczyźnie. Składam hołd wszystkim którzy w tamtym czasie wystąpili przeciw władzy komunistycznej. To na Lubelszczyźnie więcej ludzi wzięło udział w strajkach niż na Wybrzeżu
- podkreślił Marian Król.
- Jako Solidarność Ciągle musimy walczyć o wolność i prawa człowieka. Dzięki naszemu Związkowi, w ostatnich czterech latach udało się zrealizować bardzo dużo w sprawach praw pracowniczych. (…) Zadaniem Solidarności jest upominanie się o nasze województwo, abyśmy nie odstawali od dobrze rozwijającej się Polski. Nasz udział w PKB jest na niskim poziomie
– zaznaczył Król.
Regionalny Duszpasterz Ludzi Pracy ks. prał. Zbigniew Kuzia wskazał zasługi św. Jana Pawła II dla naszej Ojczyzny.
- Pamiętajmy, że inspiratorem i przywódcą duchowym narodu był Jan Paweł II. 40 lat minęło w czerwcu, kiedy padły słowa: Nich zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi! Czekaliśmy rok i Duch św. odmienił oblicze naszej polskiej ziemi.
Po wygłoszeniu przemówień delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. W Archikatedrze Lubelskiej została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych oraz żyjących działaczy Solidarności. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp senior Archidiecezji Lubelskiej Ryszard Karpiński.
Wieczorem uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem Kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby pomodlić się i złożyć kwiaty. Zwieńczeniem uroczystości był multimedialny pokaz fontann na Placu Litewskim pt. Inspiruje nas wolność.
Organizatorami lubelskich obchodów Dnia Solidarności i Wolności byli: Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność Marian Król, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.
Dzień Solidarności i Wolności to święto państwowe, ustanowione ustawą Sejmu RP z 27 lipca 2005 r., upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności w lipcu i sierpniu 1980 r. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 40. urodzin NSZZ Solidarność.
Tomasz Kupczyk