Bohaterki drugiego planu – zapowiedź nowej książki
- Niniejszy tom serii „Ludzie Sierpnia ’80 w Gdyni” ma charakter szczególny. Poświęcony jest bowiem tym, o których zwykle pamięta się najmniej – cichym „bohaterkom drugiego planu”. Tym, które jakże rzadko znajdywały się w kadrach fotogramów, utrwalających bieg przełomowych wydarzeń. Osobom najczęściej nie wymienianym w książkach historycznych, nie pokazywanych w filmach dokumentalnych i w materiałach okolicznościowych wystaw. Do nich najrzadziej zwracano się o złożenie własnych relacji, o przedstawienie wydarzeń z punktu widzenia ich życia, zwykle pełnego trudu oraz ich emocji, których jakże uzasadnionym składnikiem był codzienny lęk o los ich rodzin, o życie najbliższych.
I dalej czytamy
- Nie wolno zapominać, co oznaczał każdy akt protestu w Polsce, rządzonej przez komunistów. Brak tej pamięci oznacza całkowite zatracenie miary rzeczy. Niedostatek takiej wiedzy odbiera zdolność rozumienia tamtych czasów, w tym zdolność pojmowania tego, czym wówczas było uczestnictwo w strajku.
- Za motto ówczesnego ładu ustrojowego mogłyby posłużyć słowa Zenona Kliszki, członka Biura Politycznego KC PZPR. Dzień po rozpoczętym w roku 1970 strajku, w odpowiedzi na informację o postulatach, przygotowywanych przez jego uczestników, powiedział on: „Z kontrrewolucją się nie rozmawia. Do kontrrewolucji się strzela. Stocznię można zbombardować, zaorać i zbudować nową”. Zaraz potem tak, jak w Poznaniu w roku 1956, przeciw strajkującym ruszyły setki czołgów. Padły dziesiątki zabitych i ponad tysiąc rannych. Każdy z przystępujących do strajku w roku 1980 musiał się więc liczyć z tym, że i ten protest zakończy się podobnie, jak poprzednie.”
Książka w najbliższych dniach trafi do księgarń.
ml