Wciąż nie jesteśmy gotowi do odparcia ewentualnego ataku na nasz kraj. W jakim stanie jest Polska armia?

Polska wciąż nie jest gotowa do odparcia ewentualnego ataku na nasz kraj. Choć kolejne ekipy rządowe chwalą się zakupami nowoczesnego uzbrojenia, efektem są zakupy często nieprzemyślane. Oczywiście w perspektywie ostatnich lat stan uzbrojenia polskiej armii jest coraz lepszy – jednak żaden z zakładanych programów nie został zrealizowany do końca.
 Wciąż nie jesteśmy gotowi do odparcia ewentualnego ataku na nasz kraj. W jakim stanie jest Polska armia?
/ fot. Andrew Sarver media.defense.gov

Na razie pierwsze skrzypce w zakresie projektów zwiększania narodowego bezpieczeństwa odgrywają autorzy koncepcji silniejszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz działania MON i polskiej dyplomacji. Organizacja konferencji bliskowschodniej w Warszawie – choć krytykowana – zbliżyła nas do większego wsparcia ze strony Amerykanów w zakresie obrony polskiego terytorium przed potencjalnym atakiem ze strony Rosji i jej sojuszników


- pisze na łamach najnowszego "TS" Paweł Pietkun. Redaktor wskazuje, że nie bez znaczenia są ostatnie nabytki polskiego wojska; zakup wyrzutni systemu rakietowego HIMARS o zasięgu do 300 km, czy zakup Systemu Rakietowego OPL Patriot. 
 

Niedobrze jednak, że o zakupie Rosjanie wiedzą wszystko i to, że HIMARS trafia do jednej z czterech dywizji Wojsk Lądowych. I to, że na razie mówimy o 18 wyrzutniach HIMARS bez odpowiedniego zapasu amunicji. To pokazuje możliwości polskiego wojska, ale pokazuje również, że wciąż nie są na poziomie, którym moglibyśmy odstraszać potencjalnych agresorów


- dodaje redaktor. W swym tekście podejmuje także temat WOT. 
 

Coraz prężniej rozwijające się Wojska Obrony Terytorialnej zaczynają odgrywać planowaną dla nich rolę straszaka dla ewentualnego najeźdźcy. Zauważają to nawet rosyjskie media.


- czytamy.

Polska rozpoczęła aktywne przygotowania do odparcia «agresywnych» wojsk rosyjskich i tworzy młodzieżowe oddziały partyzanckie (...) Warszawa przygotowuje partyzantów, którzy będą wspierać armię operacyjną w przypadku agresji ze strony Rosji, na którą oni tak bardzo czekają – pisał niedawno serwis Gazeta.ru.  

Stan polskiej armii specjalnie dla "TS" skomentował prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej. 

– Potrzeb polskiej armii jest tak dużo, że zajmujący się tym politycy nie wiedzą, co należałoby najpierw zrobić – twierdzi profesor. – Uruchamiane są ogromne, bardzo kosztowne programy, a tymczasem brakuje nam czegoś zupełnie podstawowego, czyli strategii obronności – podkreśla. W jego opinii Polska powinna przygotować się do prowadzenia wojny obronnej. Choć wiele z inwestycji w wojsko opłaciło się i stawia Polskę w czołówce krajów przygotowanych do ewentualnej wojny, nie ma wątpliwości, że nie jesteśmy w stanie obronić się przed atakiem bez potężnego sojusznika zza oceanu czy sojuszników w Europie. – Niestety historia pokazuje, że opieranie zdolności bojowej na sojuszach jest dużą nieostrożnością – konkluduje profesor.


Harpia polska
 

Harpie to jedne z najciekawszych ptaków z rodziny jastrzębiowatych (...) To do ich bitności i skuteczności ma nawiązywać polski program modernizacji lotnictwa oraz stworzenie wielozadaniowego myśliwca dla Sił Powietrznych RP. Zgodnie z programem Polska powinna pozyskać samoloty bojowe, zastępując wszystkie wciąż eksploatowane maszyny poradzieckie Su-22 i MiG-29. Na razie Siły Powietrzne RP mogą się pochwalić 48 myśliwcami F-16 


- czytamy w tekście Pawła Pietkuna. 
 

Ponad wszelką wątpliwość F-16 spełniają swoją rolę doskonale. I dozbrojone w kupione od Amerykanów rakiety JASSM oraz dodatkowo doposażone w optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celowcznicze Sniper-XR, zasobniki rozpoznania obrazowego GD-110, systemy wymiany informacji taktycznej IDM, celowniki nahełmowe J-HMCS oraz gogle nocnego widzenia, stanowią jeden z najmocniejszych punktów obronnych Polski


- twierdzi redaktor. Jednak możliwe, że to nie one staną się polską Harpią. Powód jest prozaiczny – F-16 to samoloty czwartej generacji. Wielozadaniowy myśliwiec, który może nam umożliwić skuteczną obronę i kontratak, powinien być – co do tego zgadza się większość ekspertów – samolotem wyższej generacji. 

– Myślę, że mogliśmy poczekać i kupić F-35 zamiast F-16 – mówi Romuald Szeremietiew. Wskazuje jednak, że nie mniej ważnym problemem polskiego lotnictwa bojowego jest wymiana śmigłowców. Obecnie polskie wojsko posługuje się przestarzałymi śmigłowcami Mi-24.

Zakup śmigłowców uderzeniowych powinien być dla polskiej armii absolutnym priorytetem – twierdzi profesor. Podkreśla przy tym, że chodzi o śmigłowce uderzeniowe. – Dobrze się stało, że pomimo deklaracji i politycznej przepychanki nie kupiliśmy Caracali, które uderzeniowe nie są (...) ich możliwości techniczne są mniejsze niż konkurencyjnych śmigłowców – dodaje. 
 

Zakup śmigłowców ma być realizowany w ramach Programu Kruk. Programu, który od lat pozostaje w zupełnie początkowej fazie


- podsumowuje red. Pietkun.

A w dalszej części tekstu:

Czy polska Marynarka Wojenna traci zdolności obrony?Nie mamy nowoczesnych statków wojennych, jeżeli nie liczyć tych starych. Krótko mówiąc, nasze morze jest puste – twierdzi prof. Szeremietiew. 

Czołgi z różnego miotu - w jakim stanie są polskie wojska pancerne i sprzęt, na którym jeżdżą żołnierze? 

„Fort Trump” czy chwilowy obóz? Stała baza wojsk amerykańskich w Polsce byłaby naszym strategicznym sukcesem. Warunkiem jest jednak budowa bazy stałej. Czy jest na to szansa? Temat amerykańskiej bazy rząd poruszał i na konferencji bliskowschodniej w Warszawie, i na odbywającej się dwa dni później konferencji bezpieczeństwa w Monachium... 



#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat Wiadomości
MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało pilny apel do obywateli Polski przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej. Powodem są trwająca wojna Rosji z Ukrainą oraz rosnące napięcia polityczne.

Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu z ostatniej chwili
Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Szczecinie we wtorek wymierzył karę łączną siedmiu lat i miesiąca pozbawienia wolności 64-letniemu mężczyźnie, który rok temu w szpitalu wojskowym dźgnął nożem ratownika medycznego i groził personelowi. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath Wiadomości
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath

W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath - podaje we wtorek brytyjska telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie rodziny.Wiadomo, że gwiazdor zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona.

 Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia z ostatniej chwili
Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia

Bruce Willis od dwóch lat mierzy się z ciężką chorobą - demencją czołowo-skroniową. Znany aktor zrezygnował z życia publicznego i kariery filmowej, by skupić się na walce z postępującym schorzeniem. Codzienność gwiazdora wypełniona jest teraz opieką najbliższych i walką o zachowanie jakości życia.

Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował z ostatniej chwili
Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel – poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. Nowela wprowadza nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta.

Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych Wiadomości
Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych

Robert Lewandowski, choć być może zbliża się do końca swojej piłkarskiej kariery w Barcelonie, nie zwalnia tempa - zwłaszcza w świecie biznesu. Jego firma Monting Development zainwestowała aż 96 milionów złotych w projekt, który ma całkowicie odmienić fragment warszawskiej Woli.

Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki z ostatniej chwili
Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje wymierzone w gangi przemytników ludzi. Londyn chce w ten sposób ograniczyć nielegalną migrację przez kanał La Manche i rozbić międzynarodowe siatki przestępcze.

TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu z ostatniej chwili
TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu

Adam Bodnar straci stanowisko ministra sprawiedliwości – ustaliła we wtorek dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Ludobójstwo w Strefie Gazy. Pozwana Belgia z ostatniej chwili
"Ludobójstwo" w Strefie Gazy. Pozwana Belgia

Belgia została pozwana przez koalicję organizacji społecznych i prawników przed brukselski sąd w związku z zarzucanym jej niewywiązywaniem się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Pozew dotyczy „ludobójstwa” w Strefie Gazy.

Sławomir Nitras traci stanowisko ministra z ostatniej chwili
Sławomir Nitras traci stanowisko ministra

Sławomir Nitras nie będzie dłużej ministrem sportu i turystyki. O tym, że odchodzi z rządu poinformował sam we wtorek za pośrednictwem platformy X.

REKLAMA

Wciąż nie jesteśmy gotowi do odparcia ewentualnego ataku na nasz kraj. W jakim stanie jest Polska armia?

Polska wciąż nie jest gotowa do odparcia ewentualnego ataku na nasz kraj. Choć kolejne ekipy rządowe chwalą się zakupami nowoczesnego uzbrojenia, efektem są zakupy często nieprzemyślane. Oczywiście w perspektywie ostatnich lat stan uzbrojenia polskiej armii jest coraz lepszy – jednak żaden z zakładanych programów nie został zrealizowany do końca.
 Wciąż nie jesteśmy gotowi do odparcia ewentualnego ataku na nasz kraj. W jakim stanie jest Polska armia?
/ fot. Andrew Sarver media.defense.gov

Na razie pierwsze skrzypce w zakresie projektów zwiększania narodowego bezpieczeństwa odgrywają autorzy koncepcji silniejszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz działania MON i polskiej dyplomacji. Organizacja konferencji bliskowschodniej w Warszawie – choć krytykowana – zbliżyła nas do większego wsparcia ze strony Amerykanów w zakresie obrony polskiego terytorium przed potencjalnym atakiem ze strony Rosji i jej sojuszników


- pisze na łamach najnowszego "TS" Paweł Pietkun. Redaktor wskazuje, że nie bez znaczenia są ostatnie nabytki polskiego wojska; zakup wyrzutni systemu rakietowego HIMARS o zasięgu do 300 km, czy zakup Systemu Rakietowego OPL Patriot. 
 

Niedobrze jednak, że o zakupie Rosjanie wiedzą wszystko i to, że HIMARS trafia do jednej z czterech dywizji Wojsk Lądowych. I to, że na razie mówimy o 18 wyrzutniach HIMARS bez odpowiedniego zapasu amunicji. To pokazuje możliwości polskiego wojska, ale pokazuje również, że wciąż nie są na poziomie, którym moglibyśmy odstraszać potencjalnych agresorów


- dodaje redaktor. W swym tekście podejmuje także temat WOT. 
 

Coraz prężniej rozwijające się Wojska Obrony Terytorialnej zaczynają odgrywać planowaną dla nich rolę straszaka dla ewentualnego najeźdźcy. Zauważają to nawet rosyjskie media.


- czytamy.

Polska rozpoczęła aktywne przygotowania do odparcia «agresywnych» wojsk rosyjskich i tworzy młodzieżowe oddziały partyzanckie (...) Warszawa przygotowuje partyzantów, którzy będą wspierać armię operacyjną w przypadku agresji ze strony Rosji, na którą oni tak bardzo czekają – pisał niedawno serwis Gazeta.ru.  

Stan polskiej armii specjalnie dla "TS" skomentował prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej. 

– Potrzeb polskiej armii jest tak dużo, że zajmujący się tym politycy nie wiedzą, co należałoby najpierw zrobić – twierdzi profesor. – Uruchamiane są ogromne, bardzo kosztowne programy, a tymczasem brakuje nam czegoś zupełnie podstawowego, czyli strategii obronności – podkreśla. W jego opinii Polska powinna przygotować się do prowadzenia wojny obronnej. Choć wiele z inwestycji w wojsko opłaciło się i stawia Polskę w czołówce krajów przygotowanych do ewentualnej wojny, nie ma wątpliwości, że nie jesteśmy w stanie obronić się przed atakiem bez potężnego sojusznika zza oceanu czy sojuszników w Europie. – Niestety historia pokazuje, że opieranie zdolności bojowej na sojuszach jest dużą nieostrożnością – konkluduje profesor.


Harpia polska
 

Harpie to jedne z najciekawszych ptaków z rodziny jastrzębiowatych (...) To do ich bitności i skuteczności ma nawiązywać polski program modernizacji lotnictwa oraz stworzenie wielozadaniowego myśliwca dla Sił Powietrznych RP. Zgodnie z programem Polska powinna pozyskać samoloty bojowe, zastępując wszystkie wciąż eksploatowane maszyny poradzieckie Su-22 i MiG-29. Na razie Siły Powietrzne RP mogą się pochwalić 48 myśliwcami F-16 


- czytamy w tekście Pawła Pietkuna. 
 

Ponad wszelką wątpliwość F-16 spełniają swoją rolę doskonale. I dozbrojone w kupione od Amerykanów rakiety JASSM oraz dodatkowo doposażone w optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celowcznicze Sniper-XR, zasobniki rozpoznania obrazowego GD-110, systemy wymiany informacji taktycznej IDM, celowniki nahełmowe J-HMCS oraz gogle nocnego widzenia, stanowią jeden z najmocniejszych punktów obronnych Polski


- twierdzi redaktor. Jednak możliwe, że to nie one staną się polską Harpią. Powód jest prozaiczny – F-16 to samoloty czwartej generacji. Wielozadaniowy myśliwiec, który może nam umożliwić skuteczną obronę i kontratak, powinien być – co do tego zgadza się większość ekspertów – samolotem wyższej generacji. 

– Myślę, że mogliśmy poczekać i kupić F-35 zamiast F-16 – mówi Romuald Szeremietiew. Wskazuje jednak, że nie mniej ważnym problemem polskiego lotnictwa bojowego jest wymiana śmigłowców. Obecnie polskie wojsko posługuje się przestarzałymi śmigłowcami Mi-24.

Zakup śmigłowców uderzeniowych powinien być dla polskiej armii absolutnym priorytetem – twierdzi profesor. Podkreśla przy tym, że chodzi o śmigłowce uderzeniowe. – Dobrze się stało, że pomimo deklaracji i politycznej przepychanki nie kupiliśmy Caracali, które uderzeniowe nie są (...) ich możliwości techniczne są mniejsze niż konkurencyjnych śmigłowców – dodaje. 
 

Zakup śmigłowców ma być realizowany w ramach Programu Kruk. Programu, który od lat pozostaje w zupełnie początkowej fazie


- podsumowuje red. Pietkun.

A w dalszej części tekstu:

Czy polska Marynarka Wojenna traci zdolności obrony?Nie mamy nowoczesnych statków wojennych, jeżeli nie liczyć tych starych. Krótko mówiąc, nasze morze jest puste – twierdzi prof. Szeremietiew. 

Czołgi z różnego miotu - w jakim stanie są polskie wojska pancerne i sprzęt, na którym jeżdżą żołnierze? 

„Fort Trump” czy chwilowy obóz? Stała baza wojsk amerykańskich w Polsce byłaby naszym strategicznym sukcesem. Warunkiem jest jednak budowa bazy stałej. Czy jest na to szansa? Temat amerykańskiej bazy rząd poruszał i na konferencji bliskowschodniej w Warszawie, i na odbywającej się dwa dni później konferencji bezpieczeństwa w Monachium... 



#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe