Śląsk: Reprezentanci związku z petycjami u posłów
Poniedziałkowa akcja była prowadzona również w innych regionach kraju. Decyzję o jej przeprowadzeniu podjął powołany w styczniu sztab ogólnopolski sztab protestacyjno-strajkowy NSZZ Solidarność. Jednym z głównych zarzutów związku wobec rządzących jest coraz gorsza kondycja dialogu społecznego w Polsce, co przejawia się m.in. postępującą marginalizacją Rady Dialogu Społecznego. – Naszym zdaniem na chwilę obecną dialogu społecznego w Polsce nie ma – powiedział Andrzej Karol, szef hutniczej Solidarności i jeden z uczestników delegacji, która odwiedziła katowickie biura poseł Bożeny Borys-Szopy oraz posła i wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika.
Wiceminister Wójcik przyjął delegację związkowców osobiście, z kolei poseł Borys-Szopy nie była obecna w swoim biurze. - Pani poseł na pewno przeczyta naszą petycję, co nie zmienia faktu, że jeśli poniedziałek jest dniem dla wyborców, to powinna być w biurze. Obecnie mamy okres wyborczy, który jest dla nas okazją, żeby przedstawić społeczeństwu, co posłowie zrobili w sprawie naszych postulatów i czy warto oddać na nich swój głos – podkreślił Andrzej Karol.
W petycji przygotowanej przez śląsko-dąbrowską „S” znalazły się postulaty sformułowane wcześniej przez Komisję Krajową związku. Dotyczą one m.in. zwiększenia kwoty wolnej od podatku, utrzymania możliwości przechodzenia na emerytury pomostowe, czy też wprowadzenia kompleksowych rozwiązań dotyczących cen energii zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla przemysłu. Postulaty o zasięgu ogólnokrajowym zostały uzupełnione o kwestie szczególnie istotne dla naszego regionu. Chodzi w szczególności o postulat realizacji Programu dla Śląska, wsparcia dla przemysłu motoryzacyjnego oraz zbrojeniowego, a także działania dotyczące branży górniczej.
Z kolei 5 lutego w Warszawie zebrał się ogólnopolski sztab protestacyjno-strajkowy NSZZ Solidarność.
mk/źródło: solidarnosckatowice.pl