Ks. Janusz Chyła: Z życia parafii

Nie wiem czy taki tekst nadaje się do publikacji na blogu. Ale skoro świat wirtualny przenika realny, a niektórzy nazywają mnie proboszczem Twittera, to pragnę podzielić się tym, co wypełniło moje proboszczowanie w roku 2018 w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.
 Ks. Janusz Chyła: Z życia parafii
/ screen YouTube
Anno Domini 2018, był 36. rokiem istnienia naszej parafii, która na zakończenie wizyt duszpasterskich 26 stycznia br. liczyła 11 315 osób. Posługę kapłańską sprawowało dwóch kapłanów seniorów – ks. prałat Aleksander Kłos i ks. prałat Stanisław Knapik, trzech wikariuszy – ks. Andrzej Myszak (piąty rok posługi w parafii), ks. Sławomir Kulczyk (czwarty rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Wilkowski (drugi rok posługi w parafii) i ks. Janusz Chyła (proboszcz od 2016 roku). Praktykę duszpasterską odbywali trzej diakoni – Wojciech Dradrach, Krzysztof Pietrzak i Daniel Ciemniewski. Na terenie parafii dom zakonny mają siostry Pallotynki. Parafia zatrudniała pięciu pracowników etatowych. Duszpasterzy wspierają nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej (czterech), wolontariusze, Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Istotną część parafii stanowią wspólnoty – Akcja Katolicka, Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, Rycerze Kolumba, Chór CONSONO, Odnowa w Duchu Świętym SYJON, Żywy Różaniec Misyjny, Rodzina Radia Maryja, Młody Wolontariat CARITAS, Środowisko Chrześcijańskich Rodzin Osób Niepełnosprawnych, ministranci i lektorzy, kręgi biblijne, Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi, Wspólnota Anonimowych Alkoholików oraz od kilku miesięcy Krąg Domowego Kościoła i Rycerze Niepokalanej. Nauczaniem religii w szkołach oprócz księży wikariuszy, diakona i sióstr zakonnych, zajmują się katecheci świeccy i dwóch kapłanów spoza naszej parafii.
W roku 2018 sakrament chrztu przyjęło 107 osób. Do bierzmowania przystąpiły 84 osoby, a Komunię Świętą pierwszy raz przyjęło 206 dzieci. Sakrament małżeństwa zawarły 24 pary. Święcenia kapłańskie przyjął i Mszę świętą prymicyjną sprawował ks. Tomasz Mizyk. Natomiast alumn Mateusz Czerwiński przyjął święcenia diakonatu i aktualnie przygotowuje się do kapłaństwa. Nasza parafianka s. Joanna Jażdżewska złożyła wieczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego. 
Do wieczności odeszło 147 parafian. Kapłani z posługą sakramentalną odwiedzali 141 chorych. Podczas odwiedzin kolędowych na przełomie 2018 i 2019 roku duszpasterzy przyjęło nieco ponad 75 % parafian. 
W minionym roku gościliśmy w parafii m.in. neoprezbiterów z moderatorami pelplińskiego seminarium, misjonarzy Oblatów, Ojców Franciszkanów, ks. Kevina z Kenii, moderatorów Papieskich Dzieł Misyjnych i tradycyjnie już kapłanów z Pelplina. Rekolekcje wielkopostne poprowadził ks. prof. Tomasz Dutkiewicz z Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, a szkolne ks. Tomasz Syldatk. Odbyło się Seminarium Odnowy Wiary, rekolekcje misyjne i katechezy dla dorosłych i rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
Do najważniejszych wydarzeń minionego roku należy XVII Marsz dla Życia z udziałem Biskupa Diecezjalnego i dr Aleksandry Kicińskiej. Przy tej okazji zostało otwarte w Chojnicach Okno Życia. Poza tym, został poświęcony sztandar Rycerzy Kolumba, którzy z racji przekroczenia liczby 30 członków (aktualnie 42) zostali przekształceni z Okrągłego Stołu w autonomiczną Radę.
W omawianym okresie odbyły się pielgrzymki zagraniczne i krajowe. W tym, do Ziemi Świętej, Gruzji i Armenia. Pielgrzymki Akcji Katolickiej szlakiem polskich sanktuariów i jednodniowa do sanktuariów diecezji pelplińskiej. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Włoch, Zakopanego, Torunia i na Jasną Górę. Odbyła się także wycieczka ministrantów do Szymbarka i Sianowa, SChRON-u do Torunia oraz spływ kajakowy. Odnowa w Duchu Świętym uczestniczyła we wczaso-rekolekcjach w Łebie oraz dniach skupienia w Orliku i Piasecznie (powiązanym z aktem ofiarowania wspólnoty Matce Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności). Także Rycerze Kolumba mieli swój adwentowy dzień skupienia w Orliku. Przedstawiciele Akcji Katolickiej i Chóru CONSONO wzięli czynny udział w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie. Liczna grupa parafian uczestniczyła w Koncercie Patriotycznym w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przy okazji odpustu parafialnego odbył się spektakl „Kazanie ks. Piotra Skargi” w wykonaniu aktora Jana K. Szczygła. Odbył się także koncert muzyki Gospel pod dyrekcją Piotra Pawlickiego. Chór składał się z osób niepełnosprawnych. Pierwszy raz wyruszyła z Chojnic Ekstremalna Droga Krzyżowa do Wiela i kolejny raz piesza pielgrzyma do Zamartego.
Nasza parafia od wielu lat przygotowuje i wydaje posiłki biednym z całego miasta. Dzieło to jest wspierane przez MOPS, Bank Żywności i osoby indywidualne. Troszczymy się także o strawę duchową dla korzystających z Jadłodajni, organizując spotkania w Oratorium. Przy dużym zaangażowaniu Młodego Wolontariatu CARITAS przeprowadziliśmy akcje pomocy osobom starszym i samotnym. W tym celu odbyły się zbiórki darów hasłem „Kromka chleba dla sąsiada” oraz „Tutka od Serca”, która pozwoliła przed świętami Bożego Narodzenia zebrać ponad tonę darów. Część z nich przekazaliśmy biednym w Hopowie oraz w Orliku. Odbyły się kiermasze ozdób oraz dwie akcje honorowego krwiodawstwa, podczas których krew oddało ponad 100 osób. W ten sposób uczciliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do pomocy potrzebującym należy także zaliczyć materialne wspieranie misji, w tym pomoc rodzinom w Aleppo, włączenie się dzieci dzieło misyjnych kolędników, zbiórkę ofiar na posadzenie lasu w Orliku, wspólne sadzenie lasu, zbiórkę ofiar na Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach prowadzony przez Siostry Dominikanki.
Niech  każde nasze działania będzie realizowane ku większej Bożej chwale.
 

 

POLECANE
Samuel Pereira: Niemcy będą naciskać. Asertywność wobec Berlina jest koniecznością z ostatniej chwili
Samuel Pereira: Niemcy będą naciskać. Asertywność wobec Berlina jest koniecznością

Asertywność wobec Berlina nie jest kwestią stylu czy dyplomatycznego temperamentu. Jest absolutną koniecznością. Zwłaszcza teraz, gdy Polska stanęła przed historyczną szansą wykorzystania własnych zasobów energetycznych na Bałtyku.

Ukraina negocjowała z Rosją. Rozmowy trwały zaledwie 40 minut z ostatniej chwili
Ukraina negocjowała z Rosją. Rozmowy trwały zaledwie 40 minut

W​​​​​​​ Stambule po niespełna godzinie zakończyła się w środę wieczorem trzecia runda negocjacji pokojowych z udziałem delegacji Ukrainy i Rosji - poinformował ukraiński nadawca Suspilne.

Niemcy w kłopocie. Kawa znika z półek sklepów z ostatniej chwili
Niemcy w kłopocie. Kawa znika z półek sklepów

Niemieckie supermarkety chowają kawę przed klientami z powodu rosnącej liczby kradzieży. Straty niemieckich handlowców sięgają 200 mln euro rocznie.

Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic z ostatniej chwili
Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic

Nowy szef MSWiA Marcin Kierwiński zrobi "porządek" z obrońcami granic? – To nie są obrońcy granic, to są ludzie, którzy podkopują fundamenty państwa polskiego – twierdzi poseł PO Artur Łącki.

Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji z ostatniej chwili
Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych przyjęła wniosek tzw. komisji śledczej ds. Pegasusa o wyrażenie zgody przez Sejm na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję.

Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia

W czwartek o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów – przekazała PAP rzecznik KPRP Diana Głownia. W środę nowych ministrów przedstawił premier Donald Tusk.

PGE wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
PGE wydała pilny komunikat

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE kontynuuje prace w celu uruchomienia nowego źródła ciepła dla miasta na terenie krakowskiej elektrociepłowni – informuje PGE.

Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości z ostatniej chwili
Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości

Niemiecki rząd odpowiadał w środę na pytania związane z odkryciem niedaleko Świnoujścia złóż ropy i gazu. Dziennikarze pytali o "liczne protesty przeciwko eksploatacji złóż". W tej sprawie wypowiadali się rzecznicy resortów gospodarki i środowiska. Przedstawiciele rządu uspokajali jednocześnie dziennikarzy, że wydobycie paliw kopalnianych będzie z roku na rok coraz mniej opłacalne, gdyż warunki będą dyktowały przepisy UE, a nie podaż.

Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować z ostatniej chwili
Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować

72-letnia kobieta poniosła śmierć po upadku z wysokości około 10 metrów podczas wspinaczki. Do tragicznego wypadku doszło w środę przy ul. Palisadowej w Warszawie.

Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza z ostatniej chwili
Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza

Cztery nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim zamknął w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem jest zakwit sinic.  Czerwona flaga zakazująca wejścia do wody powiewa także na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim.

REKLAMA

Ks. Janusz Chyła: Z życia parafii

Nie wiem czy taki tekst nadaje się do publikacji na blogu. Ale skoro świat wirtualny przenika realny, a niektórzy nazywają mnie proboszczem Twittera, to pragnę podzielić się tym, co wypełniło moje proboszczowanie w roku 2018 w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.
 Ks. Janusz Chyła: Z życia parafii
/ screen YouTube
Anno Domini 2018, był 36. rokiem istnienia naszej parafii, która na zakończenie wizyt duszpasterskich 26 stycznia br. liczyła 11 315 osób. Posługę kapłańską sprawowało dwóch kapłanów seniorów – ks. prałat Aleksander Kłos i ks. prałat Stanisław Knapik, trzech wikariuszy – ks. Andrzej Myszak (piąty rok posługi w parafii), ks. Sławomir Kulczyk (czwarty rok posługi w parafii), ks. Krzysztof Wilkowski (drugi rok posługi w parafii) i ks. Janusz Chyła (proboszcz od 2016 roku). Praktykę duszpasterską odbywali trzej diakoni – Wojciech Dradrach, Krzysztof Pietrzak i Daniel Ciemniewski. Na terenie parafii dom zakonny mają siostry Pallotynki. Parafia zatrudniała pięciu pracowników etatowych. Duszpasterzy wspierają nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej (czterech), wolontariusze, Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Istotną część parafii stanowią wspólnoty – Akcja Katolicka, Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, Rycerze Kolumba, Chór CONSONO, Odnowa w Duchu Świętym SYJON, Żywy Różaniec Misyjny, Rodzina Radia Maryja, Młody Wolontariat CARITAS, Środowisko Chrześcijańskich Rodzin Osób Niepełnosprawnych, ministranci i lektorzy, kręgi biblijne, Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi, Wspólnota Anonimowych Alkoholików oraz od kilku miesięcy Krąg Domowego Kościoła i Rycerze Niepokalanej. Nauczaniem religii w szkołach oprócz księży wikariuszy, diakona i sióstr zakonnych, zajmują się katecheci świeccy i dwóch kapłanów spoza naszej parafii.
W roku 2018 sakrament chrztu przyjęło 107 osób. Do bierzmowania przystąpiły 84 osoby, a Komunię Świętą pierwszy raz przyjęło 206 dzieci. Sakrament małżeństwa zawarły 24 pary. Święcenia kapłańskie przyjął i Mszę świętą prymicyjną sprawował ks. Tomasz Mizyk. Natomiast alumn Mateusz Czerwiński przyjął święcenia diakonatu i aktualnie przygotowuje się do kapłaństwa. Nasza parafianka s. Joanna Jażdżewska złożyła wieczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego. 
Do wieczności odeszło 147 parafian. Kapłani z posługą sakramentalną odwiedzali 141 chorych. Podczas odwiedzin kolędowych na przełomie 2018 i 2019 roku duszpasterzy przyjęło nieco ponad 75 % parafian. 
W minionym roku gościliśmy w parafii m.in. neoprezbiterów z moderatorami pelplińskiego seminarium, misjonarzy Oblatów, Ojców Franciszkanów, ks. Kevina z Kenii, moderatorów Papieskich Dzieł Misyjnych i tradycyjnie już kapłanów z Pelplina. Rekolekcje wielkopostne poprowadził ks. prof. Tomasz Dutkiewicz z Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, a szkolne ks. Tomasz Syldatk. Odbyło się Seminarium Odnowy Wiary, rekolekcje misyjne i katechezy dla dorosłych i rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
Do najważniejszych wydarzeń minionego roku należy XVII Marsz dla Życia z udziałem Biskupa Diecezjalnego i dr Aleksandry Kicińskiej. Przy tej okazji zostało otwarte w Chojnicach Okno Życia. Poza tym, został poświęcony sztandar Rycerzy Kolumba, którzy z racji przekroczenia liczby 30 członków (aktualnie 42) zostali przekształceni z Okrągłego Stołu w autonomiczną Radę.
W omawianym okresie odbyły się pielgrzymki zagraniczne i krajowe. W tym, do Ziemi Świętej, Gruzji i Armenia. Pielgrzymki Akcji Katolickiej szlakiem polskich sanktuariów i jednodniowa do sanktuariów diecezji pelplińskiej. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Włoch, Zakopanego, Torunia i na Jasną Górę. Odbyła się także wycieczka ministrantów do Szymbarka i Sianowa, SChRON-u do Torunia oraz spływ kajakowy. Odnowa w Duchu Świętym uczestniczyła we wczaso-rekolekcjach w Łebie oraz dniach skupienia w Orliku i Piasecznie (powiązanym z aktem ofiarowania wspólnoty Matce Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności). Także Rycerze Kolumba mieli swój adwentowy dzień skupienia w Orliku. Przedstawiciele Akcji Katolickiej i Chóru CONSONO wzięli czynny udział w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie. Liczna grupa parafian uczestniczyła w Koncercie Patriotycznym w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przy okazji odpustu parafialnego odbył się spektakl „Kazanie ks. Piotra Skargi” w wykonaniu aktora Jana K. Szczygła. Odbył się także koncert muzyki Gospel pod dyrekcją Piotra Pawlickiego. Chór składał się z osób niepełnosprawnych. Pierwszy raz wyruszyła z Chojnic Ekstremalna Droga Krzyżowa do Wiela i kolejny raz piesza pielgrzyma do Zamartego.
Nasza parafia od wielu lat przygotowuje i wydaje posiłki biednym z całego miasta. Dzieło to jest wspierane przez MOPS, Bank Żywności i osoby indywidualne. Troszczymy się także o strawę duchową dla korzystających z Jadłodajni, organizując spotkania w Oratorium. Przy dużym zaangażowaniu Młodego Wolontariatu CARITAS przeprowadziliśmy akcje pomocy osobom starszym i samotnym. W tym celu odbyły się zbiórki darów hasłem „Kromka chleba dla sąsiada” oraz „Tutka od Serca”, która pozwoliła przed świętami Bożego Narodzenia zebrać ponad tonę darów. Część z nich przekazaliśmy biednym w Hopowie oraz w Orliku. Odbyły się kiermasze ozdób oraz dwie akcje honorowego krwiodawstwa, podczas których krew oddało ponad 100 osób. W ten sposób uczciliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do pomocy potrzebującym należy także zaliczyć materialne wspieranie misji, w tym pomoc rodzinom w Aleppo, włączenie się dzieci dzieło misyjnych kolędników, zbiórkę ofiar na posadzenie lasu w Orliku, wspólne sadzenie lasu, zbiórkę ofiar na Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach prowadzony przez Siostry Dominikanki.
Niech  każde nasze działania będzie realizowane ku większej Bożej chwale.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe