N. Röttgen [CDU]: Francja i Niemcy muszą stworzyć politykę zagraniczną UE, która odrzuci narodowe niuanse

"(...) Rdzeń Europy, który pozostał jednością, a więc Francja, Niemcy i niektóre inne kraje, musi wreszcie wysunąć się na czoło i stworzyć jądro polityki zagranicznej Unii oraz utworzyć grupę, która odrzuci wreszcie różne narodowe niuanse i porozumie się w tym, co dla wspólnoty najistotniejsze, robiąc z tego politykę" - mówi Norbert Röttgen, polityk CDU i przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundstagu.
 N. Röttgen [CDU]: Francja i Niemcy muszą stworzyć politykę zagraniczną UE, która odrzuci narodowe niuanse
/ Norbert Röttgen, screen YT
Studiowanie niemieckiej prasy mainstreamowej to sprawa niewdzięczna, ale jednak ważna. Przekonuję się o tym codziennie, odkąd robię tę niemiecką "prasówkę". Ważna choćby dlatego, że w tych ich komunikatach prasowych, komentarzach, wywiadach, felietonach znaleźć można całkiem czytelne zapowiedzi tego, co niebawem w ich polityce nastąpi. I to nie tylko w polityce niemieckiej, bo to mogłoby nas mniej obchodzić, ale przede wszystkim w polityce unijnej, co nie pozostaje bez wpływu na Polskę. 

Trzeba to robić, trzeba śledzić ich prasę po to, abyśmy nie byli zaskakiwani, abyśmy się nie budzili - jak to się mówi - z ręką w nocniku. A nikt mi nie powie, że ta rzeczywistość w ostatnim czasie nas nie zaskakiwała. Przypomnę choćby tę hecę z "uruchomieniem przeciwko Polsce procedury z art. 7 Traktatu Unii, z czego wielu naszych "znawców" sobie pokpiwało. No bo cóż nam mogą zrobić, skoro Orban wszystko zawetuje? A czy ktoś tak naprawdę ostrzegał przed tym, że ta "skarga przeciwko Polsce" tak szybko wyląduje w Trybunale Sprawiedliwości UE? A ten tak szybko zabierze głos i postawi nasz rząd przed nie lada zagwozdką? Jakoś sobie nie bardzo przypominam tego rodzaju ostrzeżeń ze strony naszych ekspertów rządowych czy mediów.

Tymczasem niemieckie media od co najmniej pół roku już to wieszczyły. Ktoś powie, że media to tylko media, a dziennikarze piszą różne rzeczy i czasami coś tam uda im się przewidzieć, coś zgadnąć, coś wydedukować, ale tak ogólnie to nie warto tego brać na serio. No tak, ale niemieckie media są jednak szczególne. Ich rola nie sprowadza się przecież do informowania (nie robią już tego od dawna, jeśli kiedykolwiek robiły). Ich rolą jest kształtowanie opinii i wpływanie na bieg wydarzeń. I one to potrafią w stopniu niespotykanym gdzie indziej. Również silniejsza niż gdzie indziej jest tam - i zawsze była - rola propagandy, co się oczywiście z tym pierwszym ściśle wiąże.

Sprawa jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Poprzez zmasowane oddziaływanie na opinię publiczną, urabianie jej, wymusza się w jakimś stopniu działania rządu. A rząd niemiecki jest akurat bardzo czuły na głos ludu - oczywiście tego prawomyślnego ludu (właściwie to powinno być "lewomyślnego"), bo jest tam również lud nieprawomyślny, z którym się zupełnie nie liczą. Tak że w efekcie trudno powiedzieć na ile ich media są tubą propagandową rządu, a na ile to raczej rząd jest posłusznym wykonawcą nacisków a czasami wręcz kreacji ze strony mediów. Jest tu jakby sprzężenie zwrotne.

Ale wracając do kwestii potrzeby śledzenia niemieckiej prasy. Już abstrahując od tych bardziej czy mniej trafnych przewidywać ich "dobrze poinformowanych" żurnalistów, które możemy ewentualnie zignorować - w końcu jasnowidzami nie są, a te ich prognozy też nie zawsze pokrywają się na pierwszy rzut oka z aktualną linią rządu i jego deklaracjami - to jednak nie możemy już ignorować występów w tychże mediach ich czołowych polityków. A nawet nie koniecznie tych czołowych, gdyż wiele ważnych informacji przemycanych jest najpierw przez polityków drugiego szeregu, na przykład posłów do Bundestagu czy niemieckich eurodeputowanych. Niestety ignoruje się u nas się wypowiedzi i jednych i drugich, o czym wielokrotnie się przekonywałem.

Szczególnie ważna wydaje się tu rola państwowej rozgłośni "Deutschlanfunk", która zwykle jako pierwsza robi tego rodzaju wywiady antycypujące jakieś ważne posunięcia w niemieckiej czy unijnej polityce, a czasami wręcz przechodzące do historii. Przykładem może tu być klasyczna już wypowiedź Martina Schulza o tym, że Polskę należy postawić "unter Aufsicht" (pod kuratelę). Tamta sprawa co prawda prawie natychmiast odbiła się głośnym echem w Polsce - bo też była to rzecz doprawdy kuriozalna - jednak większość tego rodzaju enuncjacji wydaje się zupełnie umykać uwadze naszych mediów i ekspertów, choć stanowią nierzadko czytelną zapowiedź tego, co w bliższej czy dalszej perspektywie zamierza zrobić Berlin i Bruksela, pomimo iż oficjalnie jeszcze swoich kart nie odkryli , a czasami wręcz głoszą coś przeciwnego.

I taką właśnie kolejną, moim zdaniem bardzo ważną wypowiedź niemieckiego polityka z CDU, Norberta Röttgena - przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Bundstagu - znalazłem wczoraj w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk. Wywiad koncentruje się głównie na wyborach do Kongresu w USA, które w niemieckiej prasie okrzyknięte zostały już jako klęska Trumpa, choć wiadomo, że nic takiego w istocie nie miało miejsca. Ale jest tam też taki, dla nas o wiele ważniejszy fragment:
 

(...)
Münchenberg: Mimo wszystko powstaje pytanie, w jaki sposób Europejczycy mogą temu przeciwdziałać [chodzi o amerykańskie sankcje nałożone na Iran i na tych, którzy zechcą z tym krajem handlować; M.P.] Jest wiele apeli o zachowanie jedności, o europejską suwerenność i samodzielność. A z drugiej strony Europejczycy są mocno podzieleni, jeśli na przykład popatrzy się na to co się dzieje we Włoszech, na Węgrzech czy w Polsce. Nie ma jednolitej linii. Czy zatem Europejczycy rzeczywiście mają co przeciwstawić (tym innym graczom)?

Röttgen: Pytanie jest absolutnie uprawnione i ja także uważam, iż dość już się naanalizowaliśmy i musimy wreszcie dojść do jakichś wniosków końcowych, uwzględniając oczywiście sytuację, z jaką mamy obecnie w Europie do czynienia, czyli również ten brak jedności. Dlatego też rdzeń Europy, który pozostał jednością, a więc Francja, Niemcy i niektóre inne kraje, musi wreszcie wysunąć się na czoło i stworzyć jądro polityki zagranicznej Unii oraz utworzyć grupę, która odrzuci wreszcie różne narodowe niuanse i porozumie się w tym, co dla wspólnoty najistotniejsze, robiąc z tego politykę. Już dostatecznie długo nad tym deliberowaliśmy, przyszedł wreszcie czas na działania. W przeciwnym razie Europejczycy nie powinni się dziwić, że wszyscy inni, z tym ich agresywnym podejściem i równie agresywnym tonem, przejmują i kształtują politykę.
(...)"


- czytamy na deutschlandfunk.de.

Marian Panic

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Stanowi zagrożenie. Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta Wiadomości
"Stanowi zagrożenie". Administracja Donalda Trumpa interweniuje ws. nielegalnego imigranta

Administracja Donalda Trumpa interweniowała ws. nielegalnego imigranta z Hondurasu, który został zatrzymany przez służby 2 maja. Według medialnych doniesień sąd w stanie Wirginia miał oddalić przedstawione mężczyźnie zarzuty.

Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby z ostatniej chwili
Ukraina: Rosyjski atak rakietowy na Sumy. Nie żyją trzy osoby

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego rosyjskiego ataku na miasto Sumy na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech; rannych jest 11 osób – przekazały władze lokalne. Wcześniej administracja wojskowa obwodu sumskiego informowała o jednej ofierze śmiertelnej i sześciorgu poszkodowanych, głównie dzieciach.

Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać tylko u nas
Rumuni mądrzejsi od Polaków. System da się pokonać

W Niemczech coraz bliżej delegalizacji AfD, we Francji uniemożliwiają start w wyborach Marine Le Pen. W „starej Europie” układ jest już zamknięty, będzie niezwykle trudno go zniszczyć. Na szczęście jest jeszcze Europa Środkowa i Wschodnia – paradoksalnie, w byłych krajach komunistycznych jest dziś dużo więcej wolności.

Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

Paweł Kukiz uderza w Szymona Hołownię ws. pisma do Karola Nawrockiego Wiadomości
Paweł Kukiz uderza w Szymona Hołownię ws. pisma do Karola Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego pismo z zaproszeniem na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości. Na tę inicjatywę Nawrocki odpowiedział podczas rozmowy na kanale Rymanowski Live. Tę sprawę skomentował także poseł Paweł Kukiz.

REKLAMA

N. Röttgen [CDU]: Francja i Niemcy muszą stworzyć politykę zagraniczną UE, która odrzuci narodowe niuanse

"(...) Rdzeń Europy, który pozostał jednością, a więc Francja, Niemcy i niektóre inne kraje, musi wreszcie wysunąć się na czoło i stworzyć jądro polityki zagranicznej Unii oraz utworzyć grupę, która odrzuci wreszcie różne narodowe niuanse i porozumie się w tym, co dla wspólnoty najistotniejsze, robiąc z tego politykę" - mówi Norbert Röttgen, polityk CDU i przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundstagu.
 N. Röttgen [CDU]: Francja i Niemcy muszą stworzyć politykę zagraniczną UE, która odrzuci narodowe niuanse
/ Norbert Röttgen, screen YT
Studiowanie niemieckiej prasy mainstreamowej to sprawa niewdzięczna, ale jednak ważna. Przekonuję się o tym codziennie, odkąd robię tę niemiecką "prasówkę". Ważna choćby dlatego, że w tych ich komunikatach prasowych, komentarzach, wywiadach, felietonach znaleźć można całkiem czytelne zapowiedzi tego, co niebawem w ich polityce nastąpi. I to nie tylko w polityce niemieckiej, bo to mogłoby nas mniej obchodzić, ale przede wszystkim w polityce unijnej, co nie pozostaje bez wpływu na Polskę. 

Trzeba to robić, trzeba śledzić ich prasę po to, abyśmy nie byli zaskakiwani, abyśmy się nie budzili - jak to się mówi - z ręką w nocniku. A nikt mi nie powie, że ta rzeczywistość w ostatnim czasie nas nie zaskakiwała. Przypomnę choćby tę hecę z "uruchomieniem przeciwko Polsce procedury z art. 7 Traktatu Unii, z czego wielu naszych "znawców" sobie pokpiwało. No bo cóż nam mogą zrobić, skoro Orban wszystko zawetuje? A czy ktoś tak naprawdę ostrzegał przed tym, że ta "skarga przeciwko Polsce" tak szybko wyląduje w Trybunale Sprawiedliwości UE? A ten tak szybko zabierze głos i postawi nasz rząd przed nie lada zagwozdką? Jakoś sobie nie bardzo przypominam tego rodzaju ostrzeżeń ze strony naszych ekspertów rządowych czy mediów.

Tymczasem niemieckie media od co najmniej pół roku już to wieszczyły. Ktoś powie, że media to tylko media, a dziennikarze piszą różne rzeczy i czasami coś tam uda im się przewidzieć, coś zgadnąć, coś wydedukować, ale tak ogólnie to nie warto tego brać na serio. No tak, ale niemieckie media są jednak szczególne. Ich rola nie sprowadza się przecież do informowania (nie robią już tego od dawna, jeśli kiedykolwiek robiły). Ich rolą jest kształtowanie opinii i wpływanie na bieg wydarzeń. I one to potrafią w stopniu niespotykanym gdzie indziej. Również silniejsza niż gdzie indziej jest tam - i zawsze była - rola propagandy, co się oczywiście z tym pierwszym ściśle wiąże.

Sprawa jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Poprzez zmasowane oddziaływanie na opinię publiczną, urabianie jej, wymusza się w jakimś stopniu działania rządu. A rząd niemiecki jest akurat bardzo czuły na głos ludu - oczywiście tego prawomyślnego ludu (właściwie to powinno być "lewomyślnego"), bo jest tam również lud nieprawomyślny, z którym się zupełnie nie liczą. Tak że w efekcie trudno powiedzieć na ile ich media są tubą propagandową rządu, a na ile to raczej rząd jest posłusznym wykonawcą nacisków a czasami wręcz kreacji ze strony mediów. Jest tu jakby sprzężenie zwrotne.

Ale wracając do kwestii potrzeby śledzenia niemieckiej prasy. Już abstrahując od tych bardziej czy mniej trafnych przewidywać ich "dobrze poinformowanych" żurnalistów, które możemy ewentualnie zignorować - w końcu jasnowidzami nie są, a te ich prognozy też nie zawsze pokrywają się na pierwszy rzut oka z aktualną linią rządu i jego deklaracjami - to jednak nie możemy już ignorować występów w tychże mediach ich czołowych polityków. A nawet nie koniecznie tych czołowych, gdyż wiele ważnych informacji przemycanych jest najpierw przez polityków drugiego szeregu, na przykład posłów do Bundestagu czy niemieckich eurodeputowanych. Niestety ignoruje się u nas się wypowiedzi i jednych i drugich, o czym wielokrotnie się przekonywałem.

Szczególnie ważna wydaje się tu rola państwowej rozgłośni "Deutschlanfunk", która zwykle jako pierwsza robi tego rodzaju wywiady antycypujące jakieś ważne posunięcia w niemieckiej czy unijnej polityce, a czasami wręcz przechodzące do historii. Przykładem może tu być klasyczna już wypowiedź Martina Schulza o tym, że Polskę należy postawić "unter Aufsicht" (pod kuratelę). Tamta sprawa co prawda prawie natychmiast odbiła się głośnym echem w Polsce - bo też była to rzecz doprawdy kuriozalna - jednak większość tego rodzaju enuncjacji wydaje się zupełnie umykać uwadze naszych mediów i ekspertów, choć stanowią nierzadko czytelną zapowiedź tego, co w bliższej czy dalszej perspektywie zamierza zrobić Berlin i Bruksela, pomimo iż oficjalnie jeszcze swoich kart nie odkryli , a czasami wręcz głoszą coś przeciwnego.

I taką właśnie kolejną, moim zdaniem bardzo ważną wypowiedź niemieckiego polityka z CDU, Norberta Röttgena - przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Bundstagu - znalazłem wczoraj w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk. Wywiad koncentruje się głównie na wyborach do Kongresu w USA, które w niemieckiej prasie okrzyknięte zostały już jako klęska Trumpa, choć wiadomo, że nic takiego w istocie nie miało miejsca. Ale jest tam też taki, dla nas o wiele ważniejszy fragment:
 

(...)
Münchenberg: Mimo wszystko powstaje pytanie, w jaki sposób Europejczycy mogą temu przeciwdziałać [chodzi o amerykańskie sankcje nałożone na Iran i na tych, którzy zechcą z tym krajem handlować; M.P.] Jest wiele apeli o zachowanie jedności, o europejską suwerenność i samodzielność. A z drugiej strony Europejczycy są mocno podzieleni, jeśli na przykład popatrzy się na to co się dzieje we Włoszech, na Węgrzech czy w Polsce. Nie ma jednolitej linii. Czy zatem Europejczycy rzeczywiście mają co przeciwstawić (tym innym graczom)?

Röttgen: Pytanie jest absolutnie uprawnione i ja także uważam, iż dość już się naanalizowaliśmy i musimy wreszcie dojść do jakichś wniosków końcowych, uwzględniając oczywiście sytuację, z jaką mamy obecnie w Europie do czynienia, czyli również ten brak jedności. Dlatego też rdzeń Europy, który pozostał jednością, a więc Francja, Niemcy i niektóre inne kraje, musi wreszcie wysunąć się na czoło i stworzyć jądro polityki zagranicznej Unii oraz utworzyć grupę, która odrzuci wreszcie różne narodowe niuanse i porozumie się w tym, co dla wspólnoty najistotniejsze, robiąc z tego politykę. Już dostatecznie długo nad tym deliberowaliśmy, przyszedł wreszcie czas na działania. W przeciwnym razie Europejczycy nie powinni się dziwić, że wszyscy inni, z tym ich agresywnym podejściem i równie agresywnym tonem, przejmują i kształtują politykę.
(...)"


- czytamy na deutschlandfunk.de.

Marian Panic

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe