Prezydent Andrzej Duda na KZD "S" [NASZA RELACJA]: Solidarność jest naszą dumą narodową
- Zobowiązałem się wtedy ‒ i przed nimi, i przed Państwem ‒ do tego, że ten wiek emerytalny zostanie obniżony. Mówię to dzisiaj z satysfakcją, bo podjąłem wtedy to zobowiązanie, a Państwo jako związek zawodowy zawarli ze mną umowę, mimo że byłem tylko kandydatem i mimo że główne media mówiły, że ja tych wyborów nie wygram. Okazało się inaczej – mówił prezydent.
Dodał, że czas pokazał, że wybory okazały się zwycięskie, a nasza umowa, którą wtedy zawarliśmy, którą podpisałem razem z obecnym tutaj panem przewodniczącym Piotrem Dudą w obecności obecnej tutaj pani premier Beaty Szydło, jest dla mnie umową wiążącą, umową, którą wspólnie wykonujemy ‒ bo stało się tak, że społeczeństwo, protestując przeciwko poprzednim ośmiu latom rządów, dokonało zupełnie innego wyboru.
- Wybrało do władzy w Rzeczypospolitej ówczesną jeszcze w kampanii wyborczej prezydenckiej i parlamentarnej opozycję. Dając nam szansę do tego, abyśmy pokazali, czy potrafimy zrealizować swoje zobowiązania, także te zobowiązania podjęte wobec Solidarności - podkreślił.
Prezydent wyraził nadzieję, że dialog społeczny, który ma fundamentalne znaczenie dla państwa, będzie kontynuowany i rozwijany, podobnie jak realizacja zapowiedzi rządu premier Szydło. - Wierzę w związku z tym głęboko, że w naszym kraju będą zachodzić nadal dobre, prospołeczne, propaństwowe, propracownicze zmiany. Takie zmiany, które my nazywamy dobrą zmianą. Wierzę w to, że będą to zmiany mądre, które w efekcie będą prowadziły do wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa, które będą także prowadziły do wzrostu znaczenia naszego kraju na arenie międzynarodowej, do tego, że nasze zdanie na tej arenie także będzie się liczyło, w tym znaczeniu, że będzie ono uwzględniane - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda zaznaczył, że z dumą mówi o realizacji umowy programowej spisanej z Solidarnością. - Dlatego że to jest dla mnie nie tylko realizacja postulatów Solidarności w znaczeniu postulatów zgłaszanych przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Ale to jest dla mnie także realizacja postulatów solidarności w tym najszerszym tego słowa znaczeniu ‒ solidarności, którą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” od samego początku niesie w swojej idei i w sercach swoich członków. Tego właśnie, o czym powiedziałem: solidarnej Polski, solidarnego społeczeństwa, władzy solidarnej ze społeczeństwem, czyli krótko mówiąc tego, co jest dla mnie najistotniejszym także elementem wspólnoty – wspólnoty społecznej, wspólnoty państwowej, wspólnoty narodowej - dodał.
Andrzej Duda podkreślił, że głęboko wierzy, że jako Prezydent Rzeczypospolitej, będzie w stanie razem z polskim rządem i ze związkiem zawodowym „Solidarność” uda się przeprowadzić dobre zmiany w Polsce. Przy tym zaznaczył, że słowo „Solidarność” dziś na świecie tak naprawdę oznacza „Polska”, bo tak się ono jednoznacznie kojarzy. - I wszyscy jesteśmy z niego ogromnie dumni i ile razy mówimy o tym, jakim jesteśmy krajem, to mówimy, że jesteśmy krajem Solidarności i że te zasady Solidarności, ten etos Solidarności chcemy nieść ze sobą także w tej przestrzeni międzynarodowej - dodał.
W części oficjalnej Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność społeczną i związkową:
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – Waldemar Bartosz
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Franciszek Kopeć
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Maciej Jankowski, Roman Kuzimski, Jerzy Wielgus
Ewa Zydorek.
Za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz powstania wolnych związków zawodowych, za niesienie pomocy duchowej i materialnej osobom represjonowanym w czasie stanu wojennego:
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – ks. Ryszard Umański
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność społeczną i związkową: Alfred Bujara, Danuta Jemioło, Kazimierz Kimso, Adam Lach, Stanisław Lubaś, Mirosław Nowicki.
Za zasługi w działalności społecznej i związkowej - Andrzej Biegun i Teresa Kowalska-Suchecka.
Izabela Kozłowska, Płock