[video] "Wieluńska Łączka". IPN prowadzi ekshumacje w Wieluniu. Czekamy na kolejnych bohaterów
- Przez dziesiątki lat w Polsce, o czym niewiele osób wie, albo nie chciało wiedzieć, oprócz Żołnierzy Wyklętych mieliśmy tysiące Rodzin Wyklętych. Każdy kto należał do rodziny partyzanta, albo Żołnierza Wyklętego, był traktowany także jak wróg, jak bandyta. Bez względu na wiek, tak traktowano starców, tak traktowano małe dzieci, które chodziły do szkół. I ta sytuacja trwała do końca systemu komunistycznego.
- mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk
Kilkudziesięciu żołnierzy mamy na liście roboczej, ponad czterdzieści nazwisk żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy w różny sposób zginęli na ziemi wieluńskiej i wiele śladów prowadzi nas na cmentarz w Wieluniu. Południowy region województwa łódzkiego jest jednym z najważniejszych miejsc związanych z działalnością żołnierzy podziemia antykomunistycznego, gdyż operowały tutaj liczne oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
- mówi dr Krzysztof Latocha - IPN Oddział w Łodzi
O skali zagrożenia, które te oddziały stwarzały ówczesnym władzom komunistycznym świadczy fakt, że we wszystkich opracowaniach naukowych z tamtego okresu oddziały te są wymieniane jako jedne z najbardziej groźnych i szkodliwych.
- mówi Dariusz Żurek - politolog, jeden z inicjatorów prac poszukiwawczych, autor książki "Znad Prosny nad Odrę. Żołnierz Wyklęty Jan Żurek ps. „Groźny”
Pracy specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, przyglądają się rodziny ofiar, które po latach chcą godnie pochować swoich bliskich.
W tej chwili na wieluńskim cmentarzu czekamy na odkrycie szczątek Mieczysława Olejnika pseudonim „Szary”, który zginął 23 września a więc 72 lata temu w Skomlinie.
- Bogusław Szymczak - kuzyn porucznika Alfonsa Olejnika ps. „Babinicz” i Mieczysława Olejnika ps. „Szary”
Zgodnie z zapowiedziami pracowników IPN, prace poszukiwawcze na wieluńskim cmentarzu mogą być kontynuowane ale ostateczną decyzję podejmie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji. Według różnych danych na Wieluńskiej Łączce może znajdować się jeszcze 50 Niezłomnych.
Szczątki należące do 7 osób zostaną teraz poddane badaniom genetycznym w celu ich identyfikacji.
Źródło: Stratywojenne.pl