Budżet i aktywne starzenie się na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.
Minister Czerwińska przedstawiła planowane wydatki na wynagrodzenia. W ocenie Minister, budżet uwzględnia wzrost wynagrodzeń pracowników objętych mnożnikowym i niemnożnikowym systemem wynagrodzeń. Kwoty bazowe mają docelowo wzrosnąć o 2,3 pp. Planuje się także odmrożenie ZFŚS o kolejny rok. Wydatki na cele społeczne mają wynieść 63,7 mld zł. W dalszej części dyskusji, Minister Czerwińska poinformowała o przyjętym przez Radę Ministrów poziomie płacy minimalnej na poziomie 2250 zł. Mówiła także o tym, że podniesienie płac w sferze budżetowej to początek i planuje się kontynuację tego procesu w kolejnych latach.
Przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS Henryk Nakonieczny przedstawił informację z prac Zespołu. Poinformował, że nie udało się stronom wypracować wspólnego stanowiska.
Przedstawiciele „Solidarności” , w czasie debaty, zwracali uwagę na kwestie związane z podatkami. Podkreślano, że państwo nierówno traktuje osoby fizyczne i przedsiębiorców. Wskazano na mrożenie stawek podatkowych, kosztów uzyskania przychodu, podwyższonych stawek VAT oraz kilometrówki. Zwrócono uwagę na to, że poziom wzrostu kwoty bazowej w praktyce nie będzie oznaczał wzrostu wynagrodzeń, ponieważ planowany wzrost cen odpowiada dokładnie tej samej wartości. Przypomniano zatem postulat Związku, by wynagrodzenia w sferze budżetowej podnieść o 12%. Przedstawiono problem kominów płacowych, które są związane z tym, że w ostatnich latach podwyżki były przyznawane w sposób uznaniowy, a nie za pomocą waloryzacji kwoty bazowej. Skrytykowano odmrożenie ZFŚS jedynie o rok.
W drugiej części posiedzenia dyskutowano na temat aktywnego starzenia się. Prezentację działań rządowych przedstawiła Minister Elżbieta Bojanowska. Wskazała na przemiany demograficzne i rosnącą liczbę osób starszych. Przedstawiła dokument strategiczny Rządu w tym zakresie „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku. Bezpieczeństwo-Uczestnictwo-Solidarność”. Jest to pierwsza taka strategia w Polsce. Wskazała na stopniowo rosnący poziom zatrudnienia osób starszych oraz spadający poziom bezrobocia. Przypomniała o obniżeniu wieku emerytalnego. Podkreśliła, że na emeryturę przeszły głównie te osoby, które były nieaktywne zawodowo. Celem działań rządowych jest przede wszystkim umożliwienie wykonywania pracy zawodowej przez osoby starsze. Promowana będzie także aktywność pozazawodowa.
Sławomir Broniarz, Przewodniczący Zespołu ds. usług publicznych przedstawił rekomendacje strony społecznej w zakresie promocji aktywności osób starszych. Rekomendacje dotyczą m.in.: konieczności zwrócenia uwagi na problem aktywnego starzenia się biorąc pod uwagę osoby w różnym wieku, nie tylko starszych, oceny dostępności oferty szkoleniowej w kontekście idei uczenia się przez całe życie oraz oferty dla starszych pracowników, organizacji czasu pracy starszych pracowników, mentoringu, badań medycyny pracy oraz bhp. W dokumencie proponuje się, by poszczególne zagadnienia były przedmiotem dyskusji na forach Zespołów prawa pracy oraz polityki gospodarczej i rynku pracy
W imieniu NSZZ „Solidarność” głos zabrali Jarosław Lange oraz Katarzyna Zimmer-Drabczyk. W swoich wypowiedziach podkreślali przyjęcie w marcu 2017 porozumienia partnerów społecznych na poziomie europejskim, który może stanowić inspirację do prac na poziomie krajowym. Mówili także o Europejskim Filarze Praw Socjalnych, w którym można znaleźć zasady odnoszące się do usług publicznych i opieki długoterminowej.
Na zakończenie obrad, Piotr Duda Przewodniczący Komisji Krajowej, poinformował o złożeniu skargi przez NSZZ „Solidarność” do MOP w związku z dyskryminacją poszczególnych organizacji związkowych. Wiąże się to z podpisaniem przez Ministra Zdrowia porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. Ponadto, Przewodniczący poinformował o proteście związkowym w Radomsku, który związany jest z łamaniem praw związkowych przez Jysk Polska. Poinformował również o planowanej pikiecie NSZZ „Solidarność” w PGE, w związku z brakiem dialogu społecznego w spółce.
W trakcie posiedzenia, strona społeczna Rady przyjęła ponadto cztery uchwały, które dotyczyły takich zagadnień jak „Koncepcja nowego Prawa Zamówień Publicznych”, jakości w ochronie zdrowia, rejestrów medycznych oraz kształcenia zawodowego.
msz