Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30. rocznicę strajków Solidarności w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.
 Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności
/ arch. ZR Ziemia Sandomierska NSZZ "S"

Krzyż przed Narzędziownią

 

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu Solidarności.

31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku Solidarności strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom Solidarności. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi Solidarności: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola.

Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i Solidarności. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla Solidarności. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna Solidarność w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność.

– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

 

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach.

Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy.

 

Bieg Niepodległości i Solidarności

 

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym.

 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

 

Hymn Solidarności – "Solidarni, nasz jest ten dzień", autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości.

Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola.

Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości.

Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września.

 


 

POLECANE
Emocje w Las Vegas. Poznaliśmy mistrza świata Formuły 1 z ostatniej chwili
Emocje w Las Vegas. Poznaliśmy mistrza świata Formuły 1

Holender Max Verstappen (Red Bull) zapewnił sobie czwarty z rzędu i czwarty w karierze tytuł mistrza świata Formuły 1.

Córki widziały, jak piję, bardzo tego żałuję – znany aktor szczerze o swoim nałogu Wiadomości
Córki widziały, jak piję, bardzo tego żałuję – znany aktor szczerze o swoim nałogu

Przed laty był jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, lecz w pewnym momencie zniknął z showbiznesu. Co stało za tym nagłym zwrotem?

Lewica deklaruje, że wystawi w wyborach „czarnego konia” z ostatniej chwili
Lewica deklaruje, że wystawi w wyborach „czarnego konia”

Skład kandydatów głównych ugrupowań polskiej sceny polityczne do wyścigu o prezydencki fotel już jest znany, dzisiaj swoją propozycję przedstawi PiS. Robert Biedroń zapowiedział, że kandydatka jego partii zostanie przedstawiona dopiero w połowie grudnia.

Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji z ostatniej chwili
Rzecznik Policji: Śmierć naszego Kolegi jest ogromną tragedią dla całej formacji

Wczoraj po południu przy ulicy Inżynierskiej 6, na warszawskiej Pradze Północ, policjanci podjęli interwencję w stosunku do agresywnym mężczyzny, który groził postronnym osobom maczetą. Podczas próby zatrzymania mężczyzny jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej, na skutek czego ranny został policjant, który w wyniku obrażeń zmarł.

Polka na podium Pucharu Świata pilne
Polka na podium Pucharu Świata

Julia Walczyk-Klimaszyk zajęła trzecie miejsce w pierwszych w nowym sezonie zawodach Pucharu Świata florecistek w Tunisie. W półfinale uległa utytułowanej Włoszce Ariannie Errigo 10:15.

Black Friday – jak zmanipulować konsumenta Wiadomości
Black Friday – jak zmanipulować konsumenta

Polacy z entuzjazmem przyjęli tradycję Black Friday, który zgodnie z amerykańskim zwyczajem obchodzony jest w piątek następujący po Dniu Dziękczynienia. W tym roku czarnopiątkowe szaleństwo ma swoje apogeum 29 listopada.

Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż polityka
Kto chciałby sojuszu PiS-Konfederacja? Nowy sondaż

- Porozumienia nie chce duża część polityków PiS i Konfederacji, a sympatycy pozostają pod ich wpływem. Gdyby zmieniło się nastawienie góry, wyborcy też chętniej widzieliby taką koalicję – komentuje wyniki sondażu politolog Marcin Palade.

Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze pilne
Od miesięcy terroryzował okolicę – nowe informacje ws. strzelaniny na Pradze

Trwa wyjaśnianie, jak doszło do tragedii z udziałem policjanta, który strzelił do kolegi. Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, sprawę bada specjalna policyjno-prokuratorska grupa.

Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta pilne
Już dziś w Krakowie PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta

Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek, dziś o godz. 16.00 w Hali Sokół w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, podczas którego zostanie ogłoszona decyzja dotycząca kandydata na prezydenta.

40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz z ostatniej chwili
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz

Na murze kościoła salezjańskiego pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu na Zasolu umieszczona jest tablica z nazwiskami czterdziestu więźniów Polaków, rozstrzelanych osiemdziesiąt cztery lata temu.

REKLAMA

Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30. rocznicę strajków Solidarności w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.
 Huta Stalowa Wola w 30. rocznicę strajków Solidarności
/ arch. ZR Ziemia Sandomierska NSZZ "S"

Krzyż przed Narzędziownią

 

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu Solidarności.

31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku Solidarności strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom Solidarności. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi Solidarności: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola.

Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i Solidarności. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla Solidarności. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna Solidarność w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność.

– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

 

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach.

Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy.

 

Bieg Niepodległości i Solidarności

 

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola.

Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym.

 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

 

Hymn Solidarności – "Solidarni, nasz jest ten dzień", autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości.

Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola.

Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości.

Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe