Będą wyższe płace w oświacie? Spotkanie w MEN
Szef oświatowej "Solidarności" Ryszard Proksa przedstawił najważniejsze postulaty NSZZ „Solidarność”, m.in. przywrócenie prawa do przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury, ustalenie działań osłonowych, określenie maksymalnej liczby uczniów w oddziałach szkolnych, wzrost wynagrodzeń w oświacie, a także doprecyzowanie zapisu art. 42 ust. 2 w Karcie Nauczyciela odnośnie czasu pracy nauczycieli.
Premier Szydło przychylnie odniosła się do propozycji KSOiW wytyczenia drogi dojścia do wyższych płac w oświacie. MEN ma przygotować „mapę drogową” zwiększenia płac pracowników oświaty. Strona rządowa zadeklarowała, że zajmie się sprawą doprecyzowania zapisu art. 42. ust. 2 Karty Nauczyciela, aby jasno określić, że nauczyciel nie ma obowiązku realizacji niepłatnych dodatkowych zajęć edukacyjnych z uczniami (tzw. godzin karcianych).
Dyskutowano także o standardach edukacyjnych, m.in. o określeniu maksymalnej liczby uczniów w oddziałach. Przedstawiciele ministerstwa zapewniali, że w związku z reformą ustroju szkolnego przybędzie oddziałów szkolnych, czyli także etatów nauczycielskich, bowiem liczba uczniów w oddziałach siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej będzie mniejsza niż ma to miejsce w oddziałach klas gimnazjalnych.
Pozostałe postulaty SKOiW będą przedmiotem kolejnych dwustronnych spotkań z przedstawicielami rządu RP.
hd