W USA nastąpi poprawa standardów prawnej ochrony życia dzieci poczętych? Nowe nadzieje daje...
Nominację do Sądu Najwyższego otrzymał w poniedziałek 9 lipca (10 lipca czasu polskiego). Do objęcia funkcji sędziego przez Kavanaugh’a niezbędne jest zatwierdzenie jego kandydatury przez Senat. Od przeprowadzonej w 2017 r. zmiany regulaminu Senatu USA, decyzja w tym względzie zapada zwykłą większością głosów (wcześniej wymagana była większość kwalifikowana trzech piątych głosów). Tak też została zatwierdzona ostatnia nominacja na dożywotnie stanowisko sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego, które otrzymał Neil Gorsuch – poddający w wątpliwość dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym dziecko poczęte nie jest osobą (ang. person) w świetle Konstytucji USA.
„Nominacja sędziego Kavanaugh’a może budzić pewne nadzieje związane z poprawą standardów prawnej ochrony życia dzieci poczętych w Stanach Zjednoczonych” – wskazuje mec. Bartosz Zalewski z Instytutu Ordo Iuris.
„Aktualnie podstawowym orzeczeniem amerykańskiego Sądu Najwyższego, które dotyczy tej problematyki, jest wyrok w sprawie Roe v. Wade z 1973 r. Wyrok ten gwarantuje możliwość dokonania aborcji „na żądanie” tak naprawdę do szóstego miesiąca ciąży i to w zasadzie bez większych ograniczeń” – dodaje dr Marcin Olszówka, ekspert Ordo Iuris.
W świetle wyroku Roe v. Wade w Stanach Zjednoczonych w pierwszym trymestrze ciąży uśmiercenie dziecka poczętego może nastąpić bez żadnych ograniczeń (nie można wprowadzić zakazu przerywania ciąży), w okresie drugiego trymestru nie jest dopuszczalny zakaz aborcji, choć dopuszczalne są pewne ograniczenia, zaś możliwość zapewnienia dziecku poczętemu minimum ochrony prawnej poprzez zakaz aborcji może nastąpić dopiero w trzecim trymestrze ciąży (co nie znaczy, że musi). Sąd Najwyższy nakreślił zatem ogólne ramy, w których mieścić się musi prawodawstwo stanowe.
Warto dodać, że występująca pod pseudonimem „Jane Roe” Norma McCorvey – po nawróceniu na chrześcijaństwo – zaczęła wspierać zmianę rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego i zdecydowanie potępiła aborcję. Przyznała też, że została zmanipulowana przez tzw. działaczy „pro-choice”.
W swoich dotychczasowych wypowiedziach, sędzia Kavanaugh deklarował wprawdzie, że nie będzie dążył do modyfikacji stanu prawnego określonego wyrokiem Roe v. Wade, ale jednocześnie wielokrotnie podkreślał, że jest zwolennikiem poprawy standardów ochrony życia ludzkiego w prenatalnej fazie rozwoju. Ujawniło się to także w jego zdaniu odrębnym do orzeczenia Garza v. Hargan, gdzie stwierdził, iż nieletniej nielegalnej imigrantce nie powinno przysługiwać „prawo do aborcji” na terytorium Stanów Zjednoczonych.
„Wkrótce do Sądu Najwyższego USA mogą trafić kolejne sprawy związane z ochroną życia dzieci poczętych” – podkreślił mec. Zalewski. „A zatem batalia o prawną ochronę osób najsłabszych w Stanach Zjednoczonych jeszcze się nie zakończyła. Teraz pozytywną rolę ma szansę odegrać w niej sędzia Kavanaugh” – dodał ekspert Ordo Iuris.
Źródło: Ordo Iouris