3 lipca w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach odbędzie się konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy. Colloquium II: Wokół pomocy Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką”.
Tematem przewodnim konferencji będą realia okupacji niemieckiej oraz uwarunkowania społeczne i historyczne w czasie II wojny światowej. Eksterminacyjna polityka niemiecka spowodowała ogromne straty. Z rąk Niemców zginęło ok. 6 milionów Polaków i Żydów – obywateli polskich. Sytuacja okupacyjna postawiła te dwa narody, żyjące od wieków na jednym terytorium, w nowej, tragicznej rzeczywistości, a drakońskie i zbrodnicze regulacje zarządzeń niemieckich stały się częścią ich świadomości i codzienności. Chcemy pokazać te relacje, a także przypomnieć postawy Polaków, którzy podjęli ryzyko czynnej pomocy Żydom, zarówno doraźnej, jak i stałej.
W konferencji wezmą udział badacze z Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Akademii Nauk oraz historycy (doktoranci) z różnych środowisk uniwersyteckich. Referenci w swoich wystąpieniach poruszą wiele zagadnień związanych z udzielaniem pomocy Żydom, od pomocy indywidualnej do zorganizowanej przez różne instytucje i struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W debacie nie zabraknie także wątków związanych z metodyką i metodologią badań, w tym refleksji nad wartością poznawczą źródeł historycznych (różnej proweniencji) w badaniach relacji polsko-żydowskich w okresie okupacji niemieckiej.
mk/źródło: IPN