Niepodległa w malarstwie rodaków zza Buga. Wystawa w Sali BHP Stoczni Gdańsk

46 obrazów przedstawiających ważne dla Polski wydarzenia oraz portrety historycznych postaci, wszystkie autorstwa osiemnastu malarzy z Grodzieńszczyzny, po części członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, zostanie zaprezentowane w Sali BHP w Gdańsku. Wystawa, organizowana przez Pomorską Fundację Edukacji i Pracy, której założycielem są Region Gdański NSZZ „Solidarność” oraz Związek Pracodawców Forum Okrętowe, wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. 
 Niepodległa w malarstwie rodaków zza Buga. Wystawa w Sali BHP Stoczni Gdańsk
/ Wasilewicz Aleksander
Za pośrednictwem  wystawy chcemy pokazać historię naszego kraju widzianą z innej perspektywy, przez Polaków i Białorusinów zamieszkujących współczesną Białoruś – mówi Renata Tkaczyk, dyrektor fundacji. – Zależy nam na ukazaniu ich ścisłego związku z Polską i z polską historią. Chodzi także o zachęcenie mieszkańców Gdańska, gdzie po II wojnie światowej osiedliło się wiele rodzin z dawnych terenów Rzeczypospolitej, do nawiązania bliższych kontaktów z polskimi artystami na Białorusi, z twórcami kultury tej bardziej wysublimowanej, z tak zwanej wyższej półki. Prace, które pokażemy, są bardzo wysoko oceniane przez znawców sztuki. Zależy nam, aby ta wystawa posłużyła uczniom pomorskich szkół jako pomoc dydaktyczna do lekcji historii. W tym celu zatrudnimy i przygotujemy specjalnych przewodników po wystawie, którzy będą oprowadzać dzieci i młodzież, opowiadając o naszej historii.



Tematyka prezentowana na obrazach wiąże się z całą polską historią, poczynając od chrztu Polski, aż do powstania i działania NSZZ „Solidarność”. Najbardziej eksponowane są wydarzenia dotyczące naszego kraju na przestrzeni ostatnich stu lat. Są to między innymi portrety Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, ks. Ignacego Skorupki, Witolda Pileckiego, Jana Piwnika „Ponurego”, „Inki”, papieża Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki, a także dzieła nawiązujące do obrony Grodna, Cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych, „Solidarności”… Wśród nich znajdują się dzieła ilustrujące takie wydarzenia, które przyczyniły się do utworzenia i rozkwitu państwa polskiego.

– Poprzez naszą wystawę chcemy pokazać, że artyści  związani rodzinnymi korzeniami z Polską w dalszym ciągu o tym pamiętają – dodaje Tkaczyk. – Większość prezentowanych prac powstała w ostatnich latach i nawiązuje wprost do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 

Autorami obrazów są wykształceni malarze o uznanej na świecie pozycji, mający za sobą liczne wystawy. Urodzili się w latach 60–80. ubiegłego stulecia, w większości w Grodnie lub w jego okolicach. Wśród nich są: Walery Stratowicz, który urodził się na terenach północnego Kaukazu, ale mieszka i pracuje w Grodnie, Wacław i Alex Sporscy, Wacław Romaszko, Andrzej Filipowicz, Mikołaj Kriukow, Mikołaj Panciuchow i inni. Na przykład Piotr Januszkiewicz ma na swoim koncie realizację witraży w kościołach Warszawy i Białegostoku. Jednak najbardziej znanym w Polsce artystą jest Genadiusz Picko, który miał sporo indywidualnych wystaw na terenie naszego kraju, m.in. w Pułtusku, Lublinie, Warszawie, Kutnie, Krakowie, Łodzi, Białymstoku, Toruniu, a nawet w Sopocie. 



Od kilku lat w Gdańsku odbywają się dni kultury białoruskiej, gdzie można się zapoznać z kulturą popularną i ludową, czyli z kulinariami, rękodziełem i ludowymi pieśniami. Odbywają się też imprezy muzyczne, występy chórów i zespołów muzycznych. Brakuje jednak tej kultury, która wzbudza refleksję, uczy, rozwija wyobraźnię. Ta wystawa ma być odzwierciedleniem tego, co czują Polacy, a przede wszystkim ich potomkowie, którzy nigdy nie wyemigrowali z Polski, ale ich rodzinne ziemie, na skutek politycznych działań, znalazły się poza granicami ojczyzny. 

Skomplikowana historia Rzeczypospolitej ukazana jest poprzez portrety wielkich Polaków, którzy często zmieniali bieg historii, obrazy polskich bohaterów poświęcających życie w imię Niepodległej oraz ilustracje znaczących wydarzeń, głównie bitew, w których Polacy bronili swojej wolności. Genius loci kieruje zainteresowanie artystów głównie ku dawnym Kresom Rzeczypospolitej, stąd tak wiele odniesień do postaci i wydarzeń z tego terenu – podkreśla Jacek Rybicki, prezes fundacji, i dodaje:  – To niezwykła lekcja historii, z którą przyjeżdżają do nas Polacy z Białorusi, pamiętający o Macierzy. Autorzy obrazów, niekiedy lepiej niż nasi rodacy mieszkający w niepodległej Polsce, pokazują, jak wyboista i pełna poświęceń była polska droga do wolności, jak dramatyczna przez wieki była sytuacja narodu rzuconego między dwa mocarstwa. Treść tych obrazów udowadnia, jak żywy jest patriotyzm w tym środowisku i jak ważna jest nasza współpraca.
Otwarcie wystawy odbędzie się 7 maja o godzinie 10 w Sali BHP. Wypada zachęcić, aby przez miesiąc zobaczyło ją jak najwięcej osób. Naprawdę warto.

Maria Giedz

100 rocznica odzyskania niepodległości. Historia Polski w malarstwie artystów z Grodzieńszczyzny
Zbiorowa wystawa malarstwa 7 maja – 7 czerwca 2018 r. 

Gdańsk, Sala BHP ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Wybory prezydenckie w Chorwacji. Są wyniki exit poll z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w Chorwacji. Są wyniki exit poll

Według badania exit poll, ubiegający się o reelekcję Zoran Milanović wygrywa wybory prezydenckie zdobywając 77,86 proc. głosów.

Cofka nad Bałtykiem. Woda zalewa ulice i przesiąka przez wały Wiadomości
Cofka nad Bałtykiem. Woda zalewa ulice i przesiąka przez wały

Strażacy odnotowali interwencje związane z cofką w miejscowościach nadmorskich: w Sztutowie, Kątach Rybackich, Świerznicy, Rewie i Mechelinkach – podała straż pożarna w Gdańsku. Niebezpieczna sytuacja jest także w Elblągu.

Wybory w Niemczech. Agenda 2030 - niemieccy chadecy mają plan tylko u nas
Wybory w Niemczech. Agenda 2030 - niemieccy chadecy "mają plan"

Agenda 2030 – tak nazywa się chadeckie panaceum na postępującą zapaść niemieckiej gospodarki. A sytuacja jest na tyle poważna, że Friedrich Merz ściąga na pomoc autorytet samego Konrada Adenauera porównując przełom roku 1949 do tego, który ma nastąpić jego zdaniem w 2025 r. wraz z wyborami parlamentarnymi. I w istocie, ta krótka kampania wyborcza w Niemczech jest jakaś inna. Nie jednak za sprawą patosu Merza czy nieporadności kampanijnej Olafa Scholza a na skutek dość bezpardonowych ukąszeń zza Oceanu.

Gwiazda znanego programu w żałobie. Proszę was o modlitwę z ostatniej chwili
Gwiazda znanego programu w żałobie. "Proszę was o modlitwę"

Gwiazda programu "Królowe życia" Monika Chwajoł przekazała smutną wiadomość o śmierci swojego ojca.

Niemcy tworzą specjalną dywizję obrony terytorialnej Wiadomości
Niemcy tworzą specjalną dywizję obrony terytorialnej

Armia niemiecka tworzy nową dywizję, której zadaniem będzie obrona terytorialna – poinformował w niedzielę portal Politico. Reorganizacja wojska ma wejść w życie 1 kwietnia. W rezultacie liczba dywizji zwiększy się do czterech, przy zachowaniu obecnej liczebność armii na poziomie 180 tys. żołnierzy.

Wirus pryszczycy tuż przy granicy z Polską. Będą kontrole na drogach Wiadomości
Wirus pryszczycy tuż przy granicy z Polską. Będą kontrole na drogach

W związku z odnotowaniem w Niemczech przy granicy z Polską ogniska pryszczycy wojewoda dolnośląska Anna Żabska zwołała posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. "Lubuska policja zapowiada więcej kontroli pojazdów przewożących zwierzęta i produkty pochodzenia odzwierzęcego" – informują lokalne media.

Rząd Tuska się cofa. Edukacja zdrowotna nieobowiązkowa gorące
Rząd Tuska się cofa. "Edukacja zdrowotna" nieobowiązkowa

– Uspokoję wszystkich, którzy protestowali - przedmiot będzie nieobowiązkowy (...) Edukacja młodzieży na temat zdrowia jest potrzebna, ale nie może być podlana żadnym sosem ideologicznym – przekazał w niedzielę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

To koniec. Porażka projektu właściciela TVN Warner Bros. Discovery Wiadomości
To koniec. Porażka projektu właściciela TVN Warner Bros. Discovery

Disney, Fox i Warner Bros. Discovery ogłosiły rezygnację z planowanego wspólnego serwisu streamingowego Venu Sports, przeznaczonego dla młodszej widowni.

Wybory parlamentarne w Czadzie. Komisja wyborcza potwierdziła zwycięstwo partii rządzącej polityka
Wybory parlamentarne w Czadzie. Komisja wyborcza potwierdziła zwycięstwo partii rządzącej

Rządzący Czadem Patriotyczny Ruch Ocalenia (MPS) wygrał wybory parlamentarne z 29 grudnia ub. roku - potwierdziła w niedzielę komisja wyborcza w stolicy kraju, Ndżamenie. Stosowny komunikat cytuje agencja AFP, która podkreśla, że wynik głosowania umacnia antyfrancuskie nastawienie władz.

Karol Nawrocki nie przebierał w słowach: Chcecie cenzurować X, zamykać telewizje... gorące
Karol Nawrocki nie przebierał w słowach: "Chcecie cenzurować X, zamykać telewizje..."

– Część z państwa i część polityków, część ludzi, którzy funkcjonują w opinii publicznej i w życiu politycznym, chcecie już dzisiaj cenzurować X. Chcecie zamykać telewizje komercyjne i jeszcze zachciało się wam cenzurować hasła na stadionach. To za dużo! – powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

REKLAMA

Niepodległa w malarstwie rodaków zza Buga. Wystawa w Sali BHP Stoczni Gdańsk

46 obrazów przedstawiających ważne dla Polski wydarzenia oraz portrety historycznych postaci, wszystkie autorstwa osiemnastu malarzy z Grodzieńszczyzny, po części członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, zostanie zaprezentowane w Sali BHP w Gdańsku. Wystawa, organizowana przez Pomorską Fundację Edukacji i Pracy, której założycielem są Region Gdański NSZZ „Solidarność” oraz Związek Pracodawców Forum Okrętowe, wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. 
 Niepodległa w malarstwie rodaków zza Buga. Wystawa w Sali BHP Stoczni Gdańsk
/ Wasilewicz Aleksander
Za pośrednictwem  wystawy chcemy pokazać historię naszego kraju widzianą z innej perspektywy, przez Polaków i Białorusinów zamieszkujących współczesną Białoruś – mówi Renata Tkaczyk, dyrektor fundacji. – Zależy nam na ukazaniu ich ścisłego związku z Polską i z polską historią. Chodzi także o zachęcenie mieszkańców Gdańska, gdzie po II wojnie światowej osiedliło się wiele rodzin z dawnych terenów Rzeczypospolitej, do nawiązania bliższych kontaktów z polskimi artystami na Białorusi, z twórcami kultury tej bardziej wysublimowanej, z tak zwanej wyższej półki. Prace, które pokażemy, są bardzo wysoko oceniane przez znawców sztuki. Zależy nam, aby ta wystawa posłużyła uczniom pomorskich szkół jako pomoc dydaktyczna do lekcji historii. W tym celu zatrudnimy i przygotujemy specjalnych przewodników po wystawie, którzy będą oprowadzać dzieci i młodzież, opowiadając o naszej historii.



Tematyka prezentowana na obrazach wiąże się z całą polską historią, poczynając od chrztu Polski, aż do powstania i działania NSZZ „Solidarność”. Najbardziej eksponowane są wydarzenia dotyczące naszego kraju na przestrzeni ostatnich stu lat. Są to między innymi portrety Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, ks. Ignacego Skorupki, Witolda Pileckiego, Jana Piwnika „Ponurego”, „Inki”, papieża Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki, a także dzieła nawiązujące do obrony Grodna, Cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych, „Solidarności”… Wśród nich znajdują się dzieła ilustrujące takie wydarzenia, które przyczyniły się do utworzenia i rozkwitu państwa polskiego.

– Poprzez naszą wystawę chcemy pokazać, że artyści  związani rodzinnymi korzeniami z Polską w dalszym ciągu o tym pamiętają – dodaje Tkaczyk. – Większość prezentowanych prac powstała w ostatnich latach i nawiązuje wprost do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 

Autorami obrazów są wykształceni malarze o uznanej na świecie pozycji, mający za sobą liczne wystawy. Urodzili się w latach 60–80. ubiegłego stulecia, w większości w Grodnie lub w jego okolicach. Wśród nich są: Walery Stratowicz, który urodził się na terenach północnego Kaukazu, ale mieszka i pracuje w Grodnie, Wacław i Alex Sporscy, Wacław Romaszko, Andrzej Filipowicz, Mikołaj Kriukow, Mikołaj Panciuchow i inni. Na przykład Piotr Januszkiewicz ma na swoim koncie realizację witraży w kościołach Warszawy i Białegostoku. Jednak najbardziej znanym w Polsce artystą jest Genadiusz Picko, który miał sporo indywidualnych wystaw na terenie naszego kraju, m.in. w Pułtusku, Lublinie, Warszawie, Kutnie, Krakowie, Łodzi, Białymstoku, Toruniu, a nawet w Sopocie. 



Od kilku lat w Gdańsku odbywają się dni kultury białoruskiej, gdzie można się zapoznać z kulturą popularną i ludową, czyli z kulinariami, rękodziełem i ludowymi pieśniami. Odbywają się też imprezy muzyczne, występy chórów i zespołów muzycznych. Brakuje jednak tej kultury, która wzbudza refleksję, uczy, rozwija wyobraźnię. Ta wystawa ma być odzwierciedleniem tego, co czują Polacy, a przede wszystkim ich potomkowie, którzy nigdy nie wyemigrowali z Polski, ale ich rodzinne ziemie, na skutek politycznych działań, znalazły się poza granicami ojczyzny. 

Skomplikowana historia Rzeczypospolitej ukazana jest poprzez portrety wielkich Polaków, którzy często zmieniali bieg historii, obrazy polskich bohaterów poświęcających życie w imię Niepodległej oraz ilustracje znaczących wydarzeń, głównie bitew, w których Polacy bronili swojej wolności. Genius loci kieruje zainteresowanie artystów głównie ku dawnym Kresom Rzeczypospolitej, stąd tak wiele odniesień do postaci i wydarzeń z tego terenu – podkreśla Jacek Rybicki, prezes fundacji, i dodaje:  – To niezwykła lekcja historii, z którą przyjeżdżają do nas Polacy z Białorusi, pamiętający o Macierzy. Autorzy obrazów, niekiedy lepiej niż nasi rodacy mieszkający w niepodległej Polsce, pokazują, jak wyboista i pełna poświęceń była polska droga do wolności, jak dramatyczna przez wieki była sytuacja narodu rzuconego między dwa mocarstwa. Treść tych obrazów udowadnia, jak żywy jest patriotyzm w tym środowisku i jak ważna jest nasza współpraca.
Otwarcie wystawy odbędzie się 7 maja o godzinie 10 w Sali BHP. Wypada zachęcić, aby przez miesiąc zobaczyło ją jak najwięcej osób. Naprawdę warto.

Maria Giedz

100 rocznica odzyskania niepodległości. Historia Polski w malarstwie artystów z Grodzieńszczyzny
Zbiorowa wystawa malarstwa 7 maja – 7 czerwca 2018 r. 

Gdańsk, Sala BHP ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe