Wkrótce w przemyśle lotniczym przybędzie 800 miejsc pracy
Planowana inwestycja zakłada budowę zakładu prowadzącego prace w zakresie konserwacji, napraw i remontów lotniczych silników turbinowych. Nakłady finansowe konieczne do zrealizowania inwestycji wyniosą 800 mln złotych. Inwestycja przyczyni się do powstania 800 nowych miejsc pracy, w tym przynajmniej 130 dla osób z wyższym wykształceniem.
Przewidywana współpraca z lokalnymi uczelniami wyższymi oraz szkołami technicznymi, wysoki odsetek miejsc pracy dla osób z wykształceniem wyższym oraz perspektywa zapewnienia stabilnego zatrudnienia oraz wpływów z podatków przez najbliższe 20-30 lat - sprawiają, że inwestycja stanowi przykład realizacji celów zawartych w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
W swoim wystąpieniu wiceminister Adam Hamryszczak podkreślił istotne znaczenie inwestycji dla rozwoju regionu, kraju oraz branży lotniczej.
"To kolejny projekt realizowany na terenie Doliny Lotniczej. Główny jej cel stanowi przekształcenie południowo-wschodniej części kraju w jeden z wiodących w Europie regionów lotniczych, dostarczający różnorodne produkty i usługi z zakresu przemysłu lotniczego najbardziej wymagającym klientom. Realizacja tej inwestycji ma także doprowadzić do zwiększenia liczby miejsc pracy oraz poprawy warunków życia mieszkańców regionu” - powiedział wiceminister Hamryszczak.
Dolina Lotnicza stanowi przykład modelowej współpracy pomiędzy przemysłem, ośrodkami naukowo-badawczymi, uczelniami i instytucjami publicznymi w celu stworzenia korzystnego klimatu inwestycyjnego, otoczenia biznesowego i infrastruktury dla rozwoju branży. Jest też pierwszym i największym polskim klastrem. Jego sukces oraz rozpoznawalność zarówno w kraju, jak i za granicą, w znacznej mierze przyczyniły się do promocji idei clusteringu i zwiększenia roli klastrów w rozwoju regionów oraz ich innowacyjności.
"Obecnie polski przemysł lotniczy ma bogatą ofertę eksportową zaawansowanych produktów lotniczych. Niemal w każdym samolocie pasażerskim na świecie jest przynajmniej jedna część, która została wyprodukowana w naszym kraju. Mam pewność, że dzięki takim inwestycjom jak ta, polska Dolina Lotnicza zyska jeszcze większy prestiż i znaczenie jako kluczowy region dla światowego przemysłu lotniczego" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju.
Żróło: centrumprasowe.pap.pl
kos