Zaprząc naukę do produkcji. Czy PiS realizuje obietnicę o odbudowie polskiego przemysłu?
Jego realizacji służy przyjęta w lutym 2017 roku przez rząd (po pewnych perturbacjach) Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Doczekała się ona już swojego hasła w Wikipedii. Internetowa encyklopedia twierdzi, że jest to polski plan gospodarczy przygotowany w 2016 r. pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego, (...) zwyczajowo nazywany Planem Morawieckiego. Jednym z filarów tego planu jest „reindustralizacja”, czyli, jak podaje (znów) Wikipedia, przechodzenie od przemysłu kapitałochłonnego do przemysłu wymagającego dużego zaangażowania nauki i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników. Reindustralizacja nie jest zatem odbudowaniem hut czy fabryk włókienniczych.
Według tekstu strategii reindustralizacja opatrzona przymiotnikiem „inteligentna” da impuls do wdrażania nowych cyfrowych rozwiązań techniczno-technologiczno-organizacyjnych, jak również rozwoju nowych gałęzi przemysłu opartych na technologiach cyfrowych, wymagających dużego zaangażowania nauki i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników, które tworzyć będą produkty przełomowe.
Wyniki ekonomiczne
Mateusz Morawiecki jest przekonany, że widać już w gospodarce pozytywne efekty działania Strategii. We wrześniu ub. roku na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów i Rozwoju stwierdził, że dzięki polityce reindustralizacji i działaniom prowadzącym do wzrostu liczby inwestycji zagranicznych w Polsce o ok. 2 proc. rocznie rosną płace.
O tym, że Strategia przynosi Polsce efekty świadczą, zdaniem Morawieckiego, również inne wskaźniki. Bezrobocie w Polsce jest najniższe w historii, najwyższy jest za to wskaźnik liczby osób zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej. Najniższa jest za to liczba Polaków, którzy chcą emigrować.
Rząd przytacza dane statystyczne, że 2 na 3 miejsca pracy w przemyśle powstają w Polsce. Jednak część ekonomistów wskazuje, że nie jest to zasługa działań obecnego rządu. Udział przemysłu w PKB rósł już za rządów PO-PSL.
Również Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Inwestycyjnego, w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” wskazuje, że Strategia już działa. W zeszłym roku Polska była na trzecim miejscu w Europie, jeśli idzie o inwestycje zagraniczne. Przyniosły one nowe miejsca pracy. Przykładem takiej inwestycji jest fabryka LG Chem we Wrocławiu.
Paweł Borys podkreśla znaczenie rozwoju przemysłu. Wskazuje, że kraje, które zbyt szybko przeszły na gospodarkę opartą na usługach, mają teraz problem ze wzrostem wydajności pracy. Dzieje się tak dlatego, że w usługach trudno podnieś wydajność pracy, trudniej też w nich o innowacje. Tymczasem w przemyśle, zwłaszcza w nowoczesnych sektorach, stosunkowo łatwiej jest podnosić wydajność pracy. Za wzrostem wydajności idą zwykle podwyżki pensji.
Transformacja gospodarki
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zawiera listę projektów strategicznych. W obszarze „reindustralizacja” zawarto 10 pozycji, z których w latach 2016-2017 miało zostać przygotowanych 7 projektów. Za przygotowanie 5 z nich odpowiadało Ministerstwo Rozwoju, przy czym jeden miało przygotować wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej...
#REKLAMA_POZIOMA#