W Poznaniu o wyzwaniach dla inspekcji pracy
Przedmiotem wystąpień było umocowanie PIP w systemie organów inspekcyjnych, relacja ustawy o PIP względem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także określenie pozycji prawnej inspektora pracy w celu prowadzenia efektywnych działań kontrolnych.
- Dyskusje były ciekawe i dotyczyły problemów istotnych z punktu widzenia związków zawodowych - wskazuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK. – Przykładowo podkreślano rolę i znaczenie Społecznej Inspekcji Pracy, co jest dla nas cenne ze względu na frontalny atak jaki na tę instytucję przypuszczają kręgi pracodawców – dodaje.
Optymistyczne jest to, że większość naukowców prawa pracy pozytywnie odniosła się do możliwości wzmocnienia PIP poprzez nadanie jej uprawnienia do stwierdzania istnienia stosunku pracy w razie, gdy relacja pomiędzy stronami cechuje się podporządkowaniem. Stworzenie nowego środka prawnego w postaci nakazu zawarcia umowy o pracę w sytuacji obchodzenia art. 22 Kodeksu Pracy przyczyni się zdaniem prelegentów do ucywilizowania relacji na polskim rynku pracy.
bs