Premier w odpowiedzi na protesty w Sejmie proponuje zmiany konstytucyjne
W ten sposób utworzymy specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Chcemy zaproponować bardzo konkretną mapę drogową do połowy maja. Nasze założenie jest takie, by dotyczyło to, jak najszerszych grup osób niepełnosprawnych. Są różne osoby, z różnymi niepełnosprawnościami, na pewno bardzo dokładnie przyjrzymy się tej sytuacji – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Już dzisiaj tworzymy odpowiednie rozwiązania regulacyjne, ale nie można takich zmian tworzyć na kolanie, dlatego zmiany zaproponujemy do połowy maja – oświadczył premier i dodał, postaramy się doprowadzić w najbliższym czasie do wyrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Jak zauważył premier Mateusz Morawiecki przez jeden rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, w 2017 roku, podnieśliśmy rentę socjalną o prawie 100 zł. Podczas, gdy ta renta socjalna przez 4 lata rządów naszych poprzedników została podniesiona o 68 zł. Zapraszamy w związku z tym opozycję do konstruktywnej i pozytywnej współpracy, bo do tej pory ich działania na niewiele się zdały i w poprzednich 8 latach opozycja nie zrobiła niemal nic dla osób niepełnosprawnych. Jak zaznaczył, chcemy, żeby zmiany, które dzisiaj proponujemy były bardziej umocowane niż ustawowo; zaproponujemy szczegółowe zmiany do konstytucji, zaproponujemy te zmiany już wkrótce – zadeklarował szef rządu.
Wierzę, że opozycja mówiąc o pracy ponad podziałami wesprze nasze propozycje do konstytucji, a będą to propozycje, które w jednoznaczny sposób zaproponują zafunkcjonowanie zasad państwa solidarnego, sprawiedliwego, takiego państwa do jakiego dąży Prawo i Sprawiedliwość – powiedział na zakończenie premier Mateusz Morawiecki.