Jedna pielęgniarka na 200 Polaków
Kwestia pielęgniarek była jednym z tematów dyskusji na posiedzeniu podzespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Mówiąc o zabezpieczeniu Polaków w opiekę pielęgniarską i położniczą w związku z migracjami personelu i zmianą systemu emerytalnego, Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok oznajmiła, że na 1000 mieszkańców według OECD w Polsce jest 5,2 pielęgniarki. Średnia w OECD to 9,4.
Stary problem
Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, mówiła, że problem jest aktualny od co najmniej 10 lat. Dziś, średnia wieku polskiej pielęgniarki i położnej to ponad 51 lat. Optymalny wynosiłby 38 lat. Do tego nie ma opiekunów medycznych pełniących rolę pomocniczą, wykonujących proste czynności sanitarne wokół pacjenta.
Mamy ok. 225 tys. pracujących pielęgniarek i ok. 25 tys. położnych. Tych w wieku ok. 40 lat jest jednak tylko 33 tys. Podobnie w przedziale wiekowym 60-70 lat. Ponad 172 tys. to osoby między 40. a 60. rokiem życia. Oznacza to całkowity brak zastępowalności pokoleń...
#REKLAMA_POZIOMA#