Didier Reynders pouczał Polaków ws. praworządności, teraz ma potężne kłopoty. Szok w Belgii

Co musisz wiedzieć?
- Didier Reynders, byłego komisarza europejskiego, ministra finansów i wicepremiera w belgijskim rządzie został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy.
- Dwa raporty niezależnych od siebie instytucji wskazują, że w ciągu od 5 do 10 lat wypranych zostało od 200 do 800 tys. euro.
- Francuskojęzyczni socjaliści (PS) chcą powołania komisji śledczej w tej sprawie.
Raporty na Reyndersa
Jak pisze Nieuwsblad, prokuratura dostawała zawiadomienia i raporty ws. Reyndersa z dwóch różnych źródeł. Były nimi organizacja National Lottery oraz Centralna Jednostka Dochodzeniowo-Śledcza ds. Zwalczania Prania Pieniędzy (CFI).
Reynders w przeszłości stał na czele National Lottery. Przez blisko dekadę Reynders miał za pieniądze niejasnego pochodzenia kupować losy loteryjne, a potem zyski - już przeprane - przelewać na swoje konto.
Według raportu National Lottery, przytaczanego przez Nieuwsblad, Reynders miał wyprać 200 000 euro w ciągu pięciu lat. CFI przeanalizowała nawet dziesięciu lat wstecz, i miała się doszukać łącznie ok. 800 000 euro podejrzanych środków z kont Reyndersa.
Według dzienników „De Standaard”, „Le Soir”, „Le Vif” i portalu śledczego „ Follow the Money” Reynders miał podczas przesłuchania zeznać, że pieniądze pochodziły z handlu antykami.
"Portal śledczy nationale4.be doniósł, że Fontinoy od lat niemal codziennie kupował dzieła sztuki i antyki od handlarzy z brukselskiego „Sablonu”, głównie ze sklepu Oliviera Theunissena, gdzie przeprowadzono przeszukanie"
- czytamy w Nieuwsblad.
- PGE wydała pilny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- Komunikat dla mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego
- Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce
- Komunikat dla mieszkańców woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego
- PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów
- Przypadek cholery w Zachodniopomorskiem. Na kwarantannie jest już 20 osób
- Skąd wzięło się zakażenie cholerą w Polsce? Pilny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego
- Co dalej z koalicją? Polacy powiedzieli, co sądzą [sondaż]
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
Poseł: Dlaczego banki milczały?
Sprawą zdumieni są opozycyjni politycy. „Jak ktoś mógł wydawać takie sumy pieniędzy przez lata, nie wzbudzając żadnego niepokoju? Pytanie jest jeszcze bardziej palące, gdy dotyczy znanego polityka. Dlaczego banki i organy regulacyjne milczały tak długo? A przede wszystkim, skąd wzięły się te pieniądze?” - dziwił się poseł Hugues Bayet.
„Didier Reynders był ministrem finansów przez ponad dziesięć lat. W tym czasie nigdy nie zintensyfikował walki z praniem pieniędzy, ani pod względem ustawodawstwa, ani kontroli. Zwalczanie poważnych oszustw podatkowych nigdy nie było jego priorytetem” – dodał poseł Khalil Aouasti. Stwierdził też, że "powołanie komisji śledczej jest w pełni uzasadnione”.
Didier Reynders pouczał Polskę ws. praworządności
W Polsce Didier Reynders będzie pamiętany również jako komisarz UE, który ingerował w działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości, a nawet posuwał się jeszcze dalej. W 2019 r. nie wykluczał "bezpośredniego wsparcia" dla środowisk LGBT+ w Polsce. Reynders ostro krytykował też wybory prezydenckie w Polsce w 2020 r. Z kolei w kwietniu 2023 r. wysłał do ówczesnego polskiego rządu list, w którym jawnie podważył status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.