Papież o Piotrze i Pawle: Ich braterstwo w Duchu nie przekreśla odmienności

- Starajmy się, uczynić z naszej różnorodności laboratorium jedności i wspólnoty, braterstwa i pojednania, aby każdy w Kościele, z własną historią osobistą, nauczył się podążać razem z innymi - powiedział Papież w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty wskazał, że cała wspólnota Kościoła, życie duszpasterskie, dialog ekumeniczny i relacje przyjaźni, które Kościół pragnie utrzymywać ze światem potrzebują relacji braterstwa na wzór Apostołów Piotra i Pawła.
Leon XIV
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Podczas niedzielnej Mszy św. Papież Leon XIV, po wygłoszonej homilii pobłogosławił paliusze, które zostały włożone 54 nowym metropolitom. Z Polski byli to: abp Adrian Galbas (archidiecezja warszawska), abp Wiesław Śmigiel (archidiecezja szczecińsko-kamieńska) oraz abp Zbigniew Zieliński (archidiecezja poznańska).

Pielgrzymująca wspólnota uczniów Pana 

Na początku homilii, Papież wskazał na, że historia Apostołów Piotra i Pawła, przemawia do współczesnych chrześcijan; zwracając uwagę na ich świadectwo, Leon XIV zwrócił uwagę na dwa aspekty: „komunię kościelną i żywotność wiary”.

Mówiąc o komunii kościelnej, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Apostołowie zostali powołani do „przeżycia tego samego losu, jakim jest męczeństwo, które na zawsze związało ich z Chrystusem”. Obaj oddali swe życie dla Ewangelii. 

Jednakże wspólnota – oparta na jednym wyznaniu wiary – „nie jest osiągnięciem łatwym i pokojowym”. Piotr i Paweł „dochodzą do nie jako do celu”, pokonując „długą drogę” w czasie której każdy przyjął wiarę i „przeżył apostolstwo w inny sposób”.

- Ich braterstwo w Duchu nie przekreśla odmienności, od których wyszli - zaznaczył Leon XIV.

Droga komunii kościelnej 

- Najmilsi, historia Piotra i Pawła uczy nas, że wspólnota, do której wzywa nas Pan, jest harmonią głosów i twarzy, i nie przekreśla wolności każdego z nas – zaznaczył Papież i dodał – Nasi Patroni podążali różnymi drogami, mieli różne poglądy, czasami konfrontowali się i ścierali w ewangelicznej szczerości. Nie przeszkodziło im to jednak żyć concordia apostolorum, czyli żywą wspólnotą w Duchu, owocną harmonią w różnorodności.

Papież nawiązał do kwestii „komunii kościelnej”. Rodzi się ona z „impulsu Ducha Świętego”, pozwala na zjednoczenie odmienności i „buduje mosty jedności w różnorodności chryzmatów, darów i posług”. Leon XIV dodał, że istotne jest, aby nauczyć się żyć taką komunią, którą będzie jednością w różnorodności, „połączoną wyznaniem wiary” i będzie przyczyniać się do głoszenia Ewangelii.

Czy droga naszej wiary zachowuje dynamizm?

Drugim wezwaniem, które płynie z przykładu świętych Piotra i Pawła jest „żywotność naszej wiary”. - Bowiem, w doświadczeniu bycia uczniem, zawsze istnieje niebezpieczeństwo popadnięcia w przyzwyczajenie, rytualizm, powtarzające się schematy duszpasterskie, które nie odnawiają się i nie podejmują wyzwań współczesności - zaznaczył Ojciec Święty. Jednocześnie dodał, że historia dwóch Apostołów, „ich gotowość do otwarcia się na zmiany, stawiania sobie wyzwań w obliczu wydarzeń, spotkań i konkretnych sytuacji wspólnot, do poszukiwania nowych dróg ewangelizacji, wychodząc od problemów i pytań stawianych przez braci i siostry w wierze” stanowi dla nas inspirację.

Doświadczać nowych dróg i nowych praktyk głoszenia Ewangelii

Papież zwrócił się konkretnie do Kościoła w Rzymie, która „bardziej niż inne, jest on powołany, aby stać się znakiem jedności i komunii, Kościołem płonącym żywą wiarą, Wspólnotą uczniów, którzy świadczą o radości i pocieszeniu Ewangelii we wszystkich ludzkich sytuacjach”. 

Leon XIV pozdrowił „braci Arcybiskupów”, którzy podczas Eucharystii otrzymają paliusz. Wskazał, że jest to znak, który przypomina o powierzonej im „posłudze pasterskiej, wyraża wspólnotę z Biskupem Rzymu, aby w jedności wiary katolickiej, […] mógł ją pielęgnować w powierzonych Kościołach lokalnych”.

Słowa pozdrowień zostały także skierowane w stronę członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Papież podziękował za ich obecność i „gorliwość duszpasterską”.  „Z głęboką wdzięcznością” Leon XIV pozdrowił Delegację Patriarchatu Ekumenicznego, wysłaną przez patriarchę Bartłomieja.

ks. Marek Weresa – Watykan 


 

POLECANE
Poseł CDU: To była ignorancja i pycha wobec Polski z ostatniej chwili
Poseł CDU: To była ignorancja i pycha wobec Polski

W poniedziałek 1 grudnia w Berlinie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe - pierwsze na tak wysokim szczeblu od wielu lat. Na czele polskiej delegacji stanie premier Donald Tusk, niemiecką poprowadzi kanclerz Friedrich Merz. W spotkaniu wezmą udział również ministrowie spraw zagranicznych, obrony, finansów, energii, infrastruktury i kultury. To najszerszy format rozmów od czasu objęcia władzy przez nowy rząd w Berlinie i sygnał, że oba kraje chcą na poważnie odbudować zaufanie.

Nadchodzi serial pełen mrocznych tajemnic. Premiera budzi emocje Wiadomości
Nadchodzi serial pełen mrocznych tajemnic. Premiera budzi emocje

Platforma Prime Video oficjalnie ogłosiła datę jednej ze swoich największych premier kryminalnych. Serial „Scarpetta” trafi do widzów 11 marca 2026 roku i będzie dostępny od razu w ponad 240 krajach. Książki o słynnej patolog sądowej Kay Scarpettcie sprzedały się na świecie w ponad 120 milionach egzemplarzy, dlatego ekranizacja od lat budzi ogromne zainteresowanie.

Grafzero: Stos Heraklesa Jan M. Długosz - rozmowa z autorem z ostatniej chwili
Grafzero: "Stos Heraklesa" Jan M. Długosz - rozmowa z autorem

Grafzero vlog literacki o pierwszej książce z Wydawnictwa Centryfuga - "Stos Heraklesa" Jana M. Długosza i rozmowa z autorem o mitologii, o pisaniu książek, o Heraklesie i tym podobnych przyjemnościach.

Balony sparaliżowały ruch na lotnisku w Wilnie Wiadomości
Balony sparaliżowały ruch na lotnisku w Wilnie

Lotnisko w Wilnie, stolicy Litwy, wstrzymało w niedzielę działalność z powodu podejrzenia obecności balonów w pobliżu portu. To kolejny taki przypadek, określany przez władze Litwy jako „atak hybrydowy” ze strony Białorusi.

Belgia sparaliżowana. Największe protesty od lat 90. przeciwko reformie emerytalnej tylko u nas
Belgia sparaliżowana. Największe protesty od lat 90. przeciwko reformie emerytalnej

Belgia po raz trzeci w tym roku stanęła w miejscu. Pociągi, szkoły i lotniska zostały sparaliżowane, a dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice w największym od dekad strajku przeciwko reformie emerytalnej. Pracownicy ostrzegają, że rząd „koalicji arizońskiej” uderza w prawa socjalne, a kraj znalazł się na krawędzi społecznego wybuchu.

Wrocławskie zoo wydało komunikat. Rusza wyjątkowa świąteczna akcja Wiadomości
Wrocławskie zoo wydało komunikat. Rusza wyjątkowa świąteczna akcja

Wrocławskie ZOO już od 1 grudnia ponownie zaprosi internautów do udziału w swojej charytatywnej akcji „Dzikie Bombki”. To coroczna inicjatywa, w której pracownicy ogrodu - także ci opiekujący się zwierzętami - własnoręcznie tworzą świąteczne ozdoby, a następnie wystawiają je na licytacje.

Polska pokonuje Tunezję i awansuje do drugiej fazy MŚ Wiadomości
Polska pokonuje Tunezję i awansuje do drugiej fazy MŚ

Polska wygrała w holenderskim 's-Hertogenbosch z Tunezją 29:26 (13:13) w swoim drugim meczu podczas mistrzostw świata piłkarek ręcznych. Biało-czerwone zapewniły sobie awans do drugiej fazy. W innym spotkaniu grupy F rundy wstępnej broniąca tytułu Francja zagra wieczorem z Chinami.

Tragedia pod Paryżem. Nie żyje 27-letni polski strażak Wiadomości
Tragedia pod Paryżem. Nie żyje 27-letni polski strażak

W miejscowości Feucherolles pod Paryżem doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął 27-letni Polak. Mężczyzna został potrącony przez samochód na drodze D307. Mimo szybkiego dojazdu służb ratunkowych życia poszkodowanego nie udało się uratować.

Ukraina negocjuje plan pokojowy w USA z ostatniej chwili
Ukraina negocjuje plan pokojowy w USA

Delegacja Ukrainy rozpoczęła w USA rozmowy na temat planu pokojowego w celu zakończenia wojny, którą prowadzi przeciwko Ukrainie Rosja – powiadomił w niedzielę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) oraz przewodniczący delegacji Rustem Umierow. „W Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się już spotkanie ukraińskiej delegacji ze stroną amerykańską w sprawie kroków na rzecz osiągnięcia godnego pokoju” – napisał w sieciach społecznościowych.

Rosyjskie samoloty na Bałtykiem. Komunikat DORSZ z ostatniej chwili
Rosyjskie samoloty na Bałtykiem. Komunikat DORSZ

Polskie myśliwce F-16 i MiG-29 w ostatnich dniach wielokrotnie startowały nad Bałtyk, aby przechwycić rosyjskie samoloty lecące bez planów lotu i z wyłączonymi transponderami. Dowództwo Operacyjne RSZ uspokaja: procedury NATO zadziałały wzorowo, a polska przestrzeń powietrzna pozostała nienaruszona.

REKLAMA

Papież o Piotrze i Pawle: Ich braterstwo w Duchu nie przekreśla odmienności

- Starajmy się, uczynić z naszej różnorodności laboratorium jedności i wspólnoty, braterstwa i pojednania, aby każdy w Kościele, z własną historią osobistą, nauczył się podążać razem z innymi - powiedział Papież w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty wskazał, że cała wspólnota Kościoła, życie duszpasterskie, dialog ekumeniczny i relacje przyjaźni, które Kościół pragnie utrzymywać ze światem potrzebują relacji braterstwa na wzór Apostołów Piotra i Pawła.
Leon XIV
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Podczas niedzielnej Mszy św. Papież Leon XIV, po wygłoszonej homilii pobłogosławił paliusze, które zostały włożone 54 nowym metropolitom. Z Polski byli to: abp Adrian Galbas (archidiecezja warszawska), abp Wiesław Śmigiel (archidiecezja szczecińsko-kamieńska) oraz abp Zbigniew Zieliński (archidiecezja poznańska).

Pielgrzymująca wspólnota uczniów Pana 

Na początku homilii, Papież wskazał na, że historia Apostołów Piotra i Pawła, przemawia do współczesnych chrześcijan; zwracając uwagę na ich świadectwo, Leon XIV zwrócił uwagę na dwa aspekty: „komunię kościelną i żywotność wiary”.

Mówiąc o komunii kościelnej, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Apostołowie zostali powołani do „przeżycia tego samego losu, jakim jest męczeństwo, które na zawsze związało ich z Chrystusem”. Obaj oddali swe życie dla Ewangelii. 

Jednakże wspólnota – oparta na jednym wyznaniu wiary – „nie jest osiągnięciem łatwym i pokojowym”. Piotr i Paweł „dochodzą do nie jako do celu”, pokonując „długą drogę” w czasie której każdy przyjął wiarę i „przeżył apostolstwo w inny sposób”.

- Ich braterstwo w Duchu nie przekreśla odmienności, od których wyszli - zaznaczył Leon XIV.

Droga komunii kościelnej 

- Najmilsi, historia Piotra i Pawła uczy nas, że wspólnota, do której wzywa nas Pan, jest harmonią głosów i twarzy, i nie przekreśla wolności każdego z nas – zaznaczył Papież i dodał – Nasi Patroni podążali różnymi drogami, mieli różne poglądy, czasami konfrontowali się i ścierali w ewangelicznej szczerości. Nie przeszkodziło im to jednak żyć concordia apostolorum, czyli żywą wspólnotą w Duchu, owocną harmonią w różnorodności.

Papież nawiązał do kwestii „komunii kościelnej”. Rodzi się ona z „impulsu Ducha Świętego”, pozwala na zjednoczenie odmienności i „buduje mosty jedności w różnorodności chryzmatów, darów i posług”. Leon XIV dodał, że istotne jest, aby nauczyć się żyć taką komunią, którą będzie jednością w różnorodności, „połączoną wyznaniem wiary” i będzie przyczyniać się do głoszenia Ewangelii.

Czy droga naszej wiary zachowuje dynamizm?

Drugim wezwaniem, które płynie z przykładu świętych Piotra i Pawła jest „żywotność naszej wiary”. - Bowiem, w doświadczeniu bycia uczniem, zawsze istnieje niebezpieczeństwo popadnięcia w przyzwyczajenie, rytualizm, powtarzające się schematy duszpasterskie, które nie odnawiają się i nie podejmują wyzwań współczesności - zaznaczył Ojciec Święty. Jednocześnie dodał, że historia dwóch Apostołów, „ich gotowość do otwarcia się na zmiany, stawiania sobie wyzwań w obliczu wydarzeń, spotkań i konkretnych sytuacji wspólnot, do poszukiwania nowych dróg ewangelizacji, wychodząc od problemów i pytań stawianych przez braci i siostry w wierze” stanowi dla nas inspirację.

Doświadczać nowych dróg i nowych praktyk głoszenia Ewangelii

Papież zwrócił się konkretnie do Kościoła w Rzymie, która „bardziej niż inne, jest on powołany, aby stać się znakiem jedności i komunii, Kościołem płonącym żywą wiarą, Wspólnotą uczniów, którzy świadczą o radości i pocieszeniu Ewangelii we wszystkich ludzkich sytuacjach”. 

Leon XIV pozdrowił „braci Arcybiskupów”, którzy podczas Eucharystii otrzymają paliusz. Wskazał, że jest to znak, który przypomina o powierzonej im „posłudze pasterskiej, wyraża wspólnotę z Biskupem Rzymu, aby w jedności wiary katolickiej, […] mógł ją pielęgnować w powierzonych Kościołach lokalnych”.

Słowa pozdrowień zostały także skierowane w stronę członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Papież podziękował za ich obecność i „gorliwość duszpasterską”.  „Z głęboką wdzięcznością” Leon XIV pozdrowił Delegację Patriarchatu Ekumenicznego, wysłaną przez patriarchę Bartłomieja.

ks. Marek Weresa – Watykan 



 

Polecane