Jarosław Kaczyński: Będziemy tu przychodzić niezależnie od tego, co ta banda będzie wyprawiać

Co musisz wiedzieć?
- W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński upamiętnił ofiary katastrofy smoleńskiej.
- W katastrofie samolotu Tu-154M zginęło 96 osób.
- Wśród ofiar znalazł się ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.
W sobotę podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, pod pomnikiem ofiar w Warszawie głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nawiązał m.in. do zbliżających się wyborów prezydenckich.
Mamy za chwilę wybory i jednym z kandydatów jest prezydent Warszawy, który mógłby to, co tu się dzieje i jest sprzeczne z prawem, powstrzymać. I o tym trzeba przypominać. My tutaj jesteśmy i będziemy przychodzić niezależnie od tego, co ta banda będzie wyprawiać
- powiedział Jarosław Kaczyński.
Dodał także, że "odpowiedzialność za to, że w Polsce nie można spokojnie co miesiąc wspominać wielkiej tragedii, to odpowiedzialność tych, którzy dzisiaj rządzą".
To jeden z wielu przykładów bezczelnego łamania prawa
- zaznaczył prezes PiS.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Nadciąga zmiana pogody. IMGW wydał komunikat
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat
- "Będziemy bardzo tęsknić". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- Morderstwo na kampusie UW. Policja udostępniła nagranie
- Groźna substancja w popularnym produkcie. GIS wydał ostrzeżenie
- Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat
- Niemcy bezradne wobec Tapinoma magnum
- Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy
Wybory prezydenckie w Polsce
Już 18 maja odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Głównymi kandydatami są Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, reprezentujący rządzącą Koalicję Obywatelską, oraz Karol Nawrocki, historyk i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Swoje poparcie dla Nawrockiego wyraziła także NSZZ "Solidarność". Wśród innych kandydatów znajdują się Szymon Hołownia z Polski 2050 czy Sławomir Mentzen z Konfederacji.
Kto zginął w katastrofie smoleńskiej?
10 kwietnia 2010 r. samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się o godz. 8.41 podczas podejścia do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło 96 osób – 89 członków polskiej delegacji oraz 7 osób załogi.
W katastrofie życie stracili między innymi prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią oraz ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Ofiarami byli także czołowi politycy, dowódcy wojskowi (w tym szefowie Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych), przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz funkcjonariusze BOR.
Żałoba narodowa i uroczystości pogrzebowe
Bezpośrednio po katastrofie ogłoszono żałobę narodową, która trwała do 18 kwietnia. Centralne uroczystości odbyły się 17 kwietnia na placu Piłsudskiego w Warszawie, a dzień później para prezydencka spoczęła w krypcie na Wawelu. Pogrzeby pozostałych ofiar trwały aż do 28 kwietnia 2010 r.
💬 Prezes PiS J. Kaczyński @OficjalnyJK: Mamy za chwilę wybory i jednym z kandydatów jest prezydent Warszawy, który mógłby to, co tu się dzieje i jest sprzeczne z prawem, powstrzymać. I o tym trzeba przypominać. My tutaj jesteśmy i będziemy przychodzić niezależnie od tego, co ta… pic.twitter.com/OPkGQO8tt3
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) May 10, 2025
Prezes PiS Jarosław Kaczyński @OficjalnyJK razem z Przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości uczcili pamięć Ofiar Tragedii Smoleńskiej i złożyli kwiaty pod Pomnikiem upamiętniającym Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. 🕯️… pic.twitter.com/BhZmq0ncFZ
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) May 10, 2025