Watykan ogłosił datę konklawe

Znamy datę konklawe
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat. Pochodzą z około 70 krajów. Jeden z elektorów już ogłosił, że nie będzie w nim uczestniczył z powodów zdrowotnych.
W gronie elektorów będzie czterech Polaków, są to kardynałowie: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.
W Watykanie poinformowano także, że w poniedziałek Kaplica Sykstyńska zostanie zamknięta dla zwiedzających w związku z przygotowaniami do konklawe, które tam się odbędzie.
Zawieszone zostały też wizyty w Ogrodach Watykańskich oraz w watykańskiej nekropolii.
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Komunikat dla mieszkańców Gdyni
- Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat
- Sondaż OGB. Trzaskowski w dół, Nawrocki w górę
- Wielka awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Liczba osób uczących się w Polsce języka niemieckiego znacząco spadła
- Niemiecki gigant rezygnuje z miliardowych inwestycji w energetykę wiatrową
- Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Nie pokazujcie publicznie takiego człowieka". Burza po emisji popularnego programu TVN
Śmierć papieża Franciszka
21 kwietnia 2025 r., w wieku 88 lat, zmarł papież Franciszek. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku.
Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca (...) Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines. Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Jedynego Boga
– przekazał kardynał Kevin Farrell.
Papież zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.
Papieża żegnało co najmniej 400 tys. osób
W sobotę 26 kwietnia odbył się pogrzeb papieża Franciszka. Następcę św. Piotra żegnało co najmniej 400 tys. osób - 250 tysięcy osób uczestniczyło we Mszy św. odprawianej na Placu Św. Piotra a co najmniej 150 tys. żegnało Papieża wzdłuż trasy przejazdu jego trumny z Watykanu do Bazyliki Matki Bożej Większej.
Radość Ewangelii i miłosierdzie, to słowa klucze Franciszka
– mówił w kazaniu podczas Mszy św. kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. – Papież Franciszek zawsze stawiał w centrum Ewangelię miłosierdzia, wielokrotnie podkreślając, że Bóg nie męczy się przebaczaniem – dodał kardynał.
Na pogrzeb Franciszka przybyło ponad 160 delegacji, w tym ponad 85 przywódców państw, włącznie z koronowanymi głowami. Był m.in. prezydent Argentyny Javier Milei, który wraz z delegacją tego kraju zajmował honorowe miejsce, jako przywódca ojczyzny zmarłego Papieża.
Przybył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który rozmawiał w Bazylice św. Piotra z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy.
Przybył prezydent RP Andrzej Duda, wraz z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i wicepremierem Władysławem Kosiniak-Kamyszem. Obecni byli prezydenci Francji, Niemiec, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Przybyły też delegacje wielu Kościołów i religii chrześcijańskich i niechrześcijańskich. Obecny był naczelny rabin Rzymu Riccardo Di Segni.