"Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo

Nowe Zoo w Poznaniu – drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce – zostało założone w 1974 roku. Zajmuje ono obszar 120,68 ha usytuowanych na pagórkowatym terenie leśnym z sześcioma rozległymi stawami o łącznej powierzchni ponad 13 ha. Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie. Ogród otwarto w setną rocznicę powstania Starego Zoo przy ul. Zwierzynieckiej, z którym tworzy integralną całość jako Ogród Zoologiczny w Poznaniu.
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Komunikat dla mieszkańców Gdyni
- Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat
- Kto zostanie nowym papieżem? Bukmacherzy wskazali
- Warner Bros. Discovery nie przedaje TVN i umacnia pozycję w Polsce
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Liczba osób uczących się w Polsce języka niemieckiego znacząco spadła
- Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Nie pokazujcie publicznie takiego człowieka". Burza po emisji popularnego programu TVN
- Przyjrzeliśmy się siedzibie fundacji "Twój głos jest ważny". Doszło do dziwnej sytuacji
"Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
"Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Europie – pojawienie się ognisk pryszczycy oraz ptasiej grypy w kilku krajach europejskich, również w bezpośrednim sąsiedztwie Polski – wprowadziliśmy dodatkowe środki ostrożności, przede wszystkim dla dobra naszych zwierząt" – napisało poznańskie zoo w mediach społecznościowych.
W związku z zagrożeniem w wejściu do zoo położono specjalne maty dezynfekujące, których użycie jest obowiązkowe. Poza tym poinformowano, że obowiązują zaostrzone procedury, które zespół zoo bezwzględnie egzekwuje.
Ale najważniejsze – prosimy: nie głaszczcie, nie karmcie, nie zbliżajcie się do zwierząt. Nawet dobre intencje mogą przynieść złe skutki – to groźne i bardzo zaraźliwe dla wielu gatunków choroby
– podano w alarmującym komunikacie.
Jak podkreślili pracownicy ogrodu, wierzą, że "wspólnym wysiłkiem uda się zadbać o to, by choroba nie przedostała się do Polski – a już na pewno nie przez bramę naszego ogrodu".
"To groźne i bardzo zaraźliwe"
Pryszczyca – ostra, bardzo zaraźliwa wirusowa choroba zwierząt racicowych hodowlanych i dzikich. Szerzy się przez kontakt pośredni i bezpośredni za pośrednictwem ludzi, zwierząt, roślin, artykułów spożywczych, samochodów, nawierzchni dróg, targowisk, wszelkich przedmiotów, a także z wiatrem (60 km na lądzie i nawet 300 km nad morzem).
Po wniknięciu do organizmu wirus namnaża się i tworzy od jednego do kilku pęcherzy pierwotnych. Znikają one bardzo szybko. W kolejnym etapie wirus trafia do krwi, gdzie następuje jego powtórne namnożenie się. Po namnożeniu patogen znika z krwi i umiejscawia się w miejscach predylekcyjnych, w których tworzy pęcherze wtórne. W kolejnych stadiach dochodzi do nadżerek, owrzodzeń, powikłań bakteryjnych i ropni.
Okres inkubacji 2 do 7 dni, czasami może wynieść 10 dni. Pierwszym objawem jest gorączka, która jest dużo wyraźniej zaznaczona u zwierząt młodych.
Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu w skali światowej. Obecnie stosuje się dwie metody postępowania przy walce z tą chorobą: pierwsza to eliminacja chorych i podejrzanych zwierząt, druga polega na szczepieniu i eliminacji zaszczepionych zwierząt, które zachorowały.