Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach o czterech odsłonach Bożego Miłosierdzia

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej sumie odpustowej na błoniach przed Bazyliką Bożego Miłosierdzia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W czasie liturgii transmitowanej przez TVP wskazał na odsłony miłosierdzia, „które kocha, jest wierne, wybacza zwłaszcza miłującym, wyjaśnia, naucza i dodaje ducha, obdarza pokojem i mocą, pozwala przezwyciężyć wątpliwości i niewiarę” oraz „miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia dla zbawienia świata, które jest i ma być głoszone całemu światu, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym”.
abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach o czterech odsłonach Bożego Miłosierdzia
abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach / PAP/Art Service

Miłosierdzie, które kocha

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na kilka odsłon Bożego miłosierdzia, które zostały wyrażone w kolejnych spotkaniach ze zmartwychwstałym Jezusem. Spotkanie zwycięskiego Chrystusa z Matką ukazało „miłosierdzie, które kocha”. Arcybiskup zaznaczył, że Maryja stojąca pod krzyżem w swoim sercu zachowała całą nadzieję Kościoła, że Syn zwycięży, że powstanie z martwych, że pokona śmierć i szatana. To dlatego tradycja przekazała, że to Jej Jezus ukazał się jako pierwszej.

Miłosierdzie, które jest wierne

Drugą odsłonę „miłosierdzia, które jest wierne” arcybiskup zilustrował przykładem Piotra, który najpierw zaparł się Jezusa, ale – jak napisał św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian – Piotr był pierwszym z Apostołów, który zobaczył Zmartwychwstałego. – Mimo że się zaparł, Chrystus okazał mu swoją wierność i na nim, na Piotrze, z całą konsekwencją chciał budować swój Kościół – mówił metropolita krakowski podkreślając, że to dlatego Piotr z taką mocą w imieniu Apostołów głosił Chrystusa zmartwychwstałego w Dniu Pięćdziesiątnicy.

Miłosierdzie, które wybacza

Kolejna odsłona – przedstawiona za pomocą przykładu Marii Magdaleny – dotyczyła „miłosierdzie, które wybacza miłującym”. Arcybiskup zauważył, że według tradycji zachodniej od VI wieku, Magdalena jest tą sama osobą, która bezimiennie występuje w Ewangelii św. Łukasza jako kobieta, która „prowadziła w mieście życie grzeszne” i której Pan Jezus powiedział: „Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała”. – Bardzo kochała, mimo swojej grzeszności i dlatego Pan Bóg w swoim miłosierdziu ją także umiłował – mówił metropolita przypominając scenę po zmartwychwstaniu, gdy Maria Magdalena rozpoznała Jezusa po tym, jak zwrócił się do niej po imieniu.

Miłosierdzie, które wyjaśnia

Miłosierdzie, które okazał Jezus uczniom w drodze do Emaus abp Marek Jędraszewski nazwał „miłosierdziem, które wyjaśnia i naucza”. Z kolei Apostołowie w Wieczerniku doświadczyli „miłosierdzia, które obdarza pokojem i mocą” – uczniowie otrzymali od Jezusa władzę odpuszczania grzechów, aby otrzymany od Chrystusa pokój serca był przekazywany z pokolenia na pokolenie. „Miłosierdzie, które pozwala przezwyciężać wątpliwości i niewiary” zobrazował przykład św. Tomasza.

Osoby przekazujące prawdę o miłosierdziu

Arcybiskup zaznaczył, że prawda o Bożym miłosierdziu jest przekazywania przez kolejne pokolenia w całych dziejach Kościoła. W naszych czasach w sposób niezwykle przejmujący prawda o Bożym miłosierdziu została przekazana przez św. Siostrę Faustynę – przez nią objawiło się „miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia”. Metropolita w tym kontekście przywołał nauczanie św. Pawła, który pisał o łączeniu swoich cierpień z cierpieniami Chrystusa dla dobra Kościoła.

Kolejną postacią wskazaną przez arcybiskupa, przez którą Bóg objawił „miłosierdzie, które jest głoszone całemu światu” był św. Jan Paweł II, który dokładnie 11 lat temu został kanonizowany, a w 2002 r., w krakowskich Łagiewnikach, zawierzył cały świat Bożemu miłosierdziu. W tym kontekście zwrócił uwagę na mające nastąpić po homilii poświęcenie Dzwonu Nadziei, który ma trafić do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Medio Mundo w Peru. – Tam także będzie dzwonił ten dzwon ogłaszając światu, że nieskończone jest Boże Miłosierdzie dla każdego, który uzna, że bez Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał, nie ma ocalenia, nie ma nadziei, jest tylko nicość – mówił metropolita.

Przywołując postać papieża Franciszka abp Marek Jędraszewski wskazał na kolejną odsłonę „miłosierdzia, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym”. Metropolita krakowski przypomniał o ogłoszonym przez Ojca Świętego nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia. Zacytował fragment bulli Misericordiae Vultus mówiący o życzeniu papieża Franciszka, aby chrześcijanie zastanowili się podczas Jubileuszu nad uczynkami miłosierdzia względem ciała i względem ducha, aby w centrum postawili ubogich. Arcybiskup zauważył, że te słowa dopełniły się w dniu pogrzebu papieża Franciszka, kiedy żegnało go czterdzieści osób „reprezentujących różne biedy świata”.

– Odsłony miłosierdzia – dzięki Chrystusowi zmartwychwstałemu – miłosierdzia, które kocha, które jest wierne, które wybacza zwłaszcza miłującym, które wyjaśnia, naucza i dodaje ducha, które obdarza pokojem i mocą, które pozwala przezwyciężyć wątpliwości i niewiarę. A potem trzy odsłony miłosierdzia ostatnich czasów – miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia dla zbawienia świata, które jest i ma być głoszone całemu światu, szczególnie stąd, z tego miejsca i miłosierdzia, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że miłosierdzie Boże jest ciągle aktualnym kluczem do życia wiecznego.

pra / Kraków

pra


 

POLECANE
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Od 7 lipca 2025 r. zostały czasowo przywrócone kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami i Litwą. PKP Intercity wydał komunikat w tej sprawie.

Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty

29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem w woj. kujawsko-pomorskim. Grozi mu dożywotnie więzienie.

Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami z ostatniej chwili
Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami

Na granicy polsko-niemieckiej pojawili się rolnicy. Dołączyli do członków Ruchu Obrony Granic, by wyrazić solidarność i wspólnie zwrócić uwagę na problem nielegalnej migracji.

Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat z ostatniej chwili
Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat

Największe międzynarodowe lotnisko Węgier, port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, zostało uszkodzone przez przechodzącą przez kraj burzę, co zmusiło władze portu do wstrzymania wszystkich połączeń – poinformował w poniedziałek portal Index, cytując komunikat zarządu lotniska.

7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów z ostatniej chwili
7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów

7 lipca Kościół wspomina błogosławioną Rodzinę Ulmów, zamordowaną przez Niemców w 1944 r. za ukrywanie ośmiorga Żydów.

REKLAMA

Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach o czterech odsłonach Bożego Miłosierdzia

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej sumie odpustowej na błoniach przed Bazyliką Bożego Miłosierdzia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W czasie liturgii transmitowanej przez TVP wskazał na odsłony miłosierdzia, „które kocha, jest wierne, wybacza zwłaszcza miłującym, wyjaśnia, naucza i dodaje ducha, obdarza pokojem i mocą, pozwala przezwyciężyć wątpliwości i niewiarę” oraz „miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia dla zbawienia świata, które jest i ma być głoszone całemu światu, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym”.
abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach o czterech odsłonach Bożego Miłosierdzia
abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach / PAP/Art Service

Miłosierdzie, które kocha

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na kilka odsłon Bożego miłosierdzia, które zostały wyrażone w kolejnych spotkaniach ze zmartwychwstałym Jezusem. Spotkanie zwycięskiego Chrystusa z Matką ukazało „miłosierdzie, które kocha”. Arcybiskup zaznaczył, że Maryja stojąca pod krzyżem w swoim sercu zachowała całą nadzieję Kościoła, że Syn zwycięży, że powstanie z martwych, że pokona śmierć i szatana. To dlatego tradycja przekazała, że to Jej Jezus ukazał się jako pierwszej.

Miłosierdzie, które jest wierne

Drugą odsłonę „miłosierdzia, które jest wierne” arcybiskup zilustrował przykładem Piotra, który najpierw zaparł się Jezusa, ale – jak napisał św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian – Piotr był pierwszym z Apostołów, który zobaczył Zmartwychwstałego. – Mimo że się zaparł, Chrystus okazał mu swoją wierność i na nim, na Piotrze, z całą konsekwencją chciał budować swój Kościół – mówił metropolita krakowski podkreślając, że to dlatego Piotr z taką mocą w imieniu Apostołów głosił Chrystusa zmartwychwstałego w Dniu Pięćdziesiątnicy.

Miłosierdzie, które wybacza

Kolejna odsłona – przedstawiona za pomocą przykładu Marii Magdaleny – dotyczyła „miłosierdzie, które wybacza miłującym”. Arcybiskup zauważył, że według tradycji zachodniej od VI wieku, Magdalena jest tą sama osobą, która bezimiennie występuje w Ewangelii św. Łukasza jako kobieta, która „prowadziła w mieście życie grzeszne” i której Pan Jezus powiedział: „Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała”. – Bardzo kochała, mimo swojej grzeszności i dlatego Pan Bóg w swoim miłosierdziu ją także umiłował – mówił metropolita przypominając scenę po zmartwychwstaniu, gdy Maria Magdalena rozpoznała Jezusa po tym, jak zwrócił się do niej po imieniu.

Miłosierdzie, które wyjaśnia

Miłosierdzie, które okazał Jezus uczniom w drodze do Emaus abp Marek Jędraszewski nazwał „miłosierdziem, które wyjaśnia i naucza”. Z kolei Apostołowie w Wieczerniku doświadczyli „miłosierdzia, które obdarza pokojem i mocą” – uczniowie otrzymali od Jezusa władzę odpuszczania grzechów, aby otrzymany od Chrystusa pokój serca był przekazywany z pokolenia na pokolenie. „Miłosierdzie, które pozwala przezwyciężać wątpliwości i niewiary” zobrazował przykład św. Tomasza.

Osoby przekazujące prawdę o miłosierdziu

Arcybiskup zaznaczył, że prawda o Bożym miłosierdziu jest przekazywania przez kolejne pokolenia w całych dziejach Kościoła. W naszych czasach w sposób niezwykle przejmujący prawda o Bożym miłosierdziu została przekazana przez św. Siostrę Faustynę – przez nią objawiło się „miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia”. Metropolita w tym kontekście przywołał nauczanie św. Pawła, który pisał o łączeniu swoich cierpień z cierpieniami Chrystusa dla dobra Kościoła.

Kolejną postacią wskazaną przez arcybiskupa, przez którą Bóg objawił „miłosierdzie, które jest głoszone całemu światu” był św. Jan Paweł II, który dokładnie 11 lat temu został kanonizowany, a w 2002 r., w krakowskich Łagiewnikach, zawierzył cały świat Bożemu miłosierdziu. W tym kontekście zwrócił uwagę na mające nastąpić po homilii poświęcenie Dzwonu Nadziei, który ma trafić do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Medio Mundo w Peru. – Tam także będzie dzwonił ten dzwon ogłaszając światu, że nieskończone jest Boże Miłosierdzie dla każdego, który uzna, że bez Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał, nie ma ocalenia, nie ma nadziei, jest tylko nicość – mówił metropolita.

Przywołując postać papieża Franciszka abp Marek Jędraszewski wskazał na kolejną odsłonę „miłosierdzia, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym”. Metropolita krakowski przypomniał o ogłoszonym przez Ojca Świętego nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia. Zacytował fragment bulli Misericordiae Vultus mówiący o życzeniu papieża Franciszka, aby chrześcijanie zastanowili się podczas Jubileuszu nad uczynkami miłosierdzia względem ciała i względem ducha, aby w centrum postawili ubogich. Arcybiskup zauważył, że te słowa dopełniły się w dniu pogrzebu papieża Franciszka, kiedy żegnało go czterdzieści osób „reprezentujących różne biedy świata”.

– Odsłony miłosierdzia – dzięki Chrystusowi zmartwychwstałemu – miłosierdzia, które kocha, które jest wierne, które wybacza zwłaszcza miłującym, które wyjaśnia, naucza i dodaje ducha, które obdarza pokojem i mocą, które pozwala przezwyciężyć wątpliwości i niewiarę. A potem trzy odsłony miłosierdzia ostatnich czasów – miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia dla zbawienia świata, które jest i ma być głoszone całemu światu, szczególnie stąd, z tego miejsca i miłosierdzia, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że miłosierdzie Boże jest ciągle aktualnym kluczem do życia wiecznego.

pra / Kraków

pra



 

Polecane
Emerytury
Stażowe