Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego

– Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego (...) Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości – mówi kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. W rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika odniósł się się także do tematu obniżki składki zdrowotnej czy referendum ws. Zielonego Ładu.
Karol Nawrocki Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego
Karol Nawrocki / fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz NSZZ "Solidarność", w specjalnej rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika podczas XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu, odpowiedział na wiele pytań dotyczących m.in. obecnej kampanii prezydenckiej, polityki socjalnej czy sprawy referendum dot. Zielonego Ładu.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim

Nawrocki zapytany o postawę kontrkandydata na urząd prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który nie wziął udziału w debacie kandydatów na antenie Telewizji Republika, odparł, że nie był tym faktem zaskoczony.

To polityk, który jest wytworem laboratorium politycznego. To polityk, dla którego stworzona jest pewna strefa komfortu, to widać na spotkaniach, po reakcjach Rafała Trzaskowskiego. Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości. On funkcjonuje tylko w cieplarnianych warunkach

– oświadczył kandydat na prezydenta.

Projekt obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Kandydat na prezydenta odniósł się także do projektu ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla niektórych przedsiębiorców i ewentualnego zawetowania dokumentu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przypomnijmy, że w czwartek Senat przegłosował tę ustawę. Karol Nawrocki przyznał, że gdyby był prezydentem, to tę zawetowałby tę ustawę.

To nie jest realizacja obietnic rządu Donalda Tuska. Ta ustawa wygląda zupełnie inaczej niż zapowiadano. Rząd regularnie nie dotrzymuje słowa. To prawo pozostawia całą grupę przedsiębiorców na marginesie. Co więcej, kryzys w polskiej służbie zdrowia jest już tak widoczny, że wyciąganie kolejnych 6 miliardów złotych z systemu bez szukania alternatywy jest zagrożeniem – zarówno dla samej służby zdrowia, jak i dla komfortu pacjentów

– podkreślił Nawrocki.

Kandydat na prezydenta podkreślił również, że ten projekt jest "kolejnym dowodem na to, że rząd Donalda Tusk będzie dążył do prywatyzacji polskiej służby zdrowia i potrzebuje do tego Rafała Trzaskowskiego".

Jasne stanowisko ws. podwyższenia wieku emerytalnego

Karol Nawrocki zapytany o sprawę podwyższenia wieku emerytalnego oraz m.in. 13. i 14. emerytury odparł, że obrona zdobyczy socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy to "istota jego współpracy z «Solidarnością» i poparcia jego kandydatury przez «Solidarność»".

Będę prezydentem, który będzie bronił zdobyczy socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy. Część tych reform socjalnych wynikała z inicjatywy "Solidarności", z inspiracji "Solidarności". Dla mnie podwyższenie wieku emerytalnego nie wchodzi w grę. Będę się bił o "trzynastki" i "czternastki". Cały zakres emocji społecznej, odpowiedzialności państwa za obywatela, musi zostać utrzymany w państwie polskim

– podkreślił.

Zielony Ład i referendum w tej sprawie

Karol Nawrocki został także zapytany o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Przypomnijmy, że Solidarność" zbiera podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie takiego głosowania. Związkowcy protestują przeciwko unijnej polityce klimatycznej, która w ich ocenie doprowadzi do zniszczenia polskiego rolnictwa, podniesienia cen prądu, ciepła i transportu, zmusi obywateli do kosztownej termomodernizacji, a także spowoduje upadek bądź ucieczkę przemysłu poza Europę.

Zachęcam do przyłączenia się do inicjatywy "Solidarności" dot. zbierania podpisów dot. referendum w sprawie Zielonego Ładu. Gdy zostanę prezydentem, to skorzystam ze swoich prerogatyw i o takie referendum się zgłoszę. "Solidarność" miała przytomność już na samym początku sygnalizując o zagrożeniach płynących z polityki klimatycznej

– powiedział Nawrocki.

Wzrost poparcia dla Karola Nawrockiego

Zgodnie z najnowszym sondażem wykonanym przez pracownię Opinia24 dla TVN24, poparcie dla Karola Nawrockiego wzrosło o 4 punkty procentowe, osiągając 26 proc. – najwyższy wzrost wśród wszystkich kandydatów. Pełne wyniki badania, w tym symulacje drugiej tury, znajdziesz w naszym artykule.

Wybory prezydenckie w Polsce

Już 18 maja odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Głównymi kandydatami są Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, reprezentujący rządzącą Koalicję Obywatelską, oraz Karol Nawrocki, historyk i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Swoje poparcie dla Nawrockiego wyraziła także NSZZ "Solidarność". Wśród innych kandydatów znajdują się Szymon Hołownia z Polski 2050 czy Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Krajowy Zjazd Delegatów

KZD to najwyższa władza stanowiąca w NSZZ "Solidarność" składająca się z delegatów wybranych przez walne zebranie delegatów regionów, jak również z przewodniczących Zarządów Regionów, rad Krajowych Sekretariatów branżowych oraz przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.

Krajowy Zjazd Delegatów jest uprawniony do uchwalania zmian statutowych, ogólnego programu działania Solidarności, ustalania wysokości składki członkowskiej, podejmowania uchwał i przedstawiania stanowiska w imieniu Związku, nadawania członkostwa honorowego "S", udzielania absolutorium Komisji Krajowej, a także wyboru jej członków oraz przewodniczącego.


 

POLECANE
RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym gorące
RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym

W dniu 23 kwietnia br. została opublikowana przez Państwową Komisję Wyborczą Uchwała Nr 165/2025 w sprawie wytycznych dla Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025.

Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy

Marco Antonio Rubio, 72. sekretarz stanu USA, jest obecnie jednym z moich większych rozczarowań, jeśli chodzi o ocenę kadr tworzących administrację Donalda Trumpa. Gorzej od niego wypada jedynie Steven Charles Witkoff, Specjalny Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, ale żadne to pocieszenie dla Rubio – człowieka odpowiedzialnego za całokształt polityki zagranicznej atomowego mocarstwa i wciąż światowego hegemona, które ponownie aspiruje do bezdyskusyjnego przewodzenia wolnym narodom.

Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu z ostatniej chwili
Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu

Niemiecki sąd zezwala na deportacje migrantów do Grecji, ale Ateny odmawiają ich przyjęcia, żądając najpierw sprawiedliwego podziału odpowiedzialności w UE – informuje Die Welt.

Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka z ostatniej chwili
Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka

IMGW wydało komunikat dotyczący pogody na najbliższy weekend - 26 i 27 kwietnia 2025 r.

Wówczas nikt nie wierzył. Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego z ostatniej chwili
"Wówczas nikt nie wierzył". Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w piątek z mieszkańcami Koszalina, gdzie witały go tłumy. Publicysta Wojciech Mucha przypomniał wiec wyborczy z lutego 2015 roku przyszłego prezydenta Andrzeja Dudy.

Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy z ostatniej chwili
Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy

Klub Lewicy podczas posiedzenia zdecydował o usunięciu ze swoich szeregów senatora Piotra Woźniaka.

Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę. Sroka przyznaje się do błędu z ostatniej chwili
"Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę". Sroka przyznaje się do błędu

– Dzisiaj analizując wstecz to, co się wydarzyło i w którym miejscu bylibyśmy dzisiaj — tak, uważam, że powinniśmy wtedy przesłuchać Zbigniewa Ziobrę – stwierdziła w piątek szefowa komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka.

Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech z ostatniej chwili
Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech, stanął na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności w Budapeszcie.

Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak donosi, nie ustają ataki agresywnych migrantów.

Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Wiadomości
Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

- Chcę przypomnieć dzisiaj matkę króla Mieszka I, Emnildę - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas uroczystego zgromadzenia parlamentu w Gnieźnie. W sieci pojawiło się wiele komentarzy, zwracających m.in. uwagę na to, że Mieszko I nie był królem, lecz pierwszym władcą Polski. Z kolei pierwszym królem był Bolesław Chrobry.

REKLAMA

Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego

– Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego (...) Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości – mówi kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. W rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika odniósł się się także do tematu obniżki składki zdrowotnej czy referendum ws. Zielonego Ładu.
Karol Nawrocki Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego
Karol Nawrocki / fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz NSZZ "Solidarność", w specjalnej rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika podczas XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu, odpowiedział na wiele pytań dotyczących m.in. obecnej kampanii prezydenckiej, polityki socjalnej czy sprawy referendum dot. Zielonego Ładu.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim

Nawrocki zapytany o postawę kontrkandydata na urząd prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który nie wziął udziału w debacie kandydatów na antenie Telewizji Republika, odparł, że nie był tym faktem zaskoczony.

To polityk, który jest wytworem laboratorium politycznego. To polityk, dla którego stworzona jest pewna strefa komfortu, to widać na spotkaniach, po reakcjach Rafała Trzaskowskiego. Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości. On funkcjonuje tylko w cieplarnianych warunkach

– oświadczył kandydat na prezydenta.

Projekt obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Kandydat na prezydenta odniósł się także do projektu ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla niektórych przedsiębiorców i ewentualnego zawetowania dokumentu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przypomnijmy, że w czwartek Senat przegłosował tę ustawę. Karol Nawrocki przyznał, że gdyby był prezydentem, to tę zawetowałby tę ustawę.

To nie jest realizacja obietnic rządu Donalda Tuska. Ta ustawa wygląda zupełnie inaczej niż zapowiadano. Rząd regularnie nie dotrzymuje słowa. To prawo pozostawia całą grupę przedsiębiorców na marginesie. Co więcej, kryzys w polskiej służbie zdrowia jest już tak widoczny, że wyciąganie kolejnych 6 miliardów złotych z systemu bez szukania alternatywy jest zagrożeniem – zarówno dla samej służby zdrowia, jak i dla komfortu pacjentów

– podkreślił Nawrocki.

Kandydat na prezydenta podkreślił również, że ten projekt jest "kolejnym dowodem na to, że rząd Donalda Tusk będzie dążył do prywatyzacji polskiej służby zdrowia i potrzebuje do tego Rafała Trzaskowskiego".

Jasne stanowisko ws. podwyższenia wieku emerytalnego

Karol Nawrocki zapytany o sprawę podwyższenia wieku emerytalnego oraz m.in. 13. i 14. emerytury odparł, że obrona zdobyczy socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy to "istota jego współpracy z «Solidarnością» i poparcia jego kandydatury przez «Solidarność»".

Będę prezydentem, który będzie bronił zdobyczy socjalnych rządu Zjednoczonej Prawicy. Część tych reform socjalnych wynikała z inicjatywy "Solidarności", z inspiracji "Solidarności". Dla mnie podwyższenie wieku emerytalnego nie wchodzi w grę. Będę się bił o "trzynastki" i "czternastki". Cały zakres emocji społecznej, odpowiedzialności państwa za obywatela, musi zostać utrzymany w państwie polskim

– podkreślił.

Zielony Ład i referendum w tej sprawie

Karol Nawrocki został także zapytany o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Przypomnijmy, że Solidarność" zbiera podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie takiego głosowania. Związkowcy protestują przeciwko unijnej polityce klimatycznej, która w ich ocenie doprowadzi do zniszczenia polskiego rolnictwa, podniesienia cen prądu, ciepła i transportu, zmusi obywateli do kosztownej termomodernizacji, a także spowoduje upadek bądź ucieczkę przemysłu poza Europę.

Zachęcam do przyłączenia się do inicjatywy "Solidarności" dot. zbierania podpisów dot. referendum w sprawie Zielonego Ładu. Gdy zostanę prezydentem, to skorzystam ze swoich prerogatyw i o takie referendum się zgłoszę. "Solidarność" miała przytomność już na samym początku sygnalizując o zagrożeniach płynących z polityki klimatycznej

– powiedział Nawrocki.

Wzrost poparcia dla Karola Nawrockiego

Zgodnie z najnowszym sondażem wykonanym przez pracownię Opinia24 dla TVN24, poparcie dla Karola Nawrockiego wzrosło o 4 punkty procentowe, osiągając 26 proc. – najwyższy wzrost wśród wszystkich kandydatów. Pełne wyniki badania, w tym symulacje drugiej tury, znajdziesz w naszym artykule.

Wybory prezydenckie w Polsce

Już 18 maja odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Głównymi kandydatami są Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, reprezentujący rządzącą Koalicję Obywatelską, oraz Karol Nawrocki, historyk i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Swoje poparcie dla Nawrockiego wyraziła także NSZZ "Solidarność". Wśród innych kandydatów znajdują się Szymon Hołownia z Polski 2050 czy Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Krajowy Zjazd Delegatów

KZD to najwyższa władza stanowiąca w NSZZ "Solidarność" składająca się z delegatów wybranych przez walne zebranie delegatów regionów, jak również z przewodniczących Zarządów Regionów, rad Krajowych Sekretariatów branżowych oraz przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.

Krajowy Zjazd Delegatów jest uprawniony do uchwalania zmian statutowych, ogólnego programu działania Solidarności, ustalania wysokości składki członkowskiej, podejmowania uchwał i przedstawiania stanowiska w imieniu Związku, nadawania członkostwa honorowego "S", udzielania absolutorium Komisji Krajowej, a także wyboru jej członków oraz przewodniczącego.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe