"Konfederacja" Episkopatu Polski? Prezydium KEP skierowało pismo do premiera Tuska

Publikacja wyroku TK w Dzienniku Ustaw
24 marca br. Prezydium KEP otrzymało odpowiedź na wniosek złożony 17 lutego br. do Prezesa Rady Ministrów, w którym członkowie Prezydium KEP zawarli m.in. pytanie, dlaczego dotychczas nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 27 listopada 2024 r., stwierdzający nielegalność a zarazem niekonstytucyjność w całości, ze względów formalnych, rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r.
Błąd w nazwie adresata
Pismo przesłane przez zastępcę dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu do Prezydium KEP, poza błędną nazwą adresata („Konfederacja Episkopatu Polski”), która nie pozwala na całkowitą pewność co do tego, do kogo jest ono adresowane, nie zawiera odpowiedzi na żadne z zadanych Premierowi Donaldowi Tuskowi pytań.
- Kadencja abp. Gądeckiego w Dykasterii ds. Nauki Wiary potrwa do 80. urodzin
- Kapłan polskiego pochodzenia mianowany biskupem amerykańskiej diecezji
- Papież przyjął rezygnację bp. Ireneusza Pękalskiego
- Ruszył proces beatyfikacyjny filozofa Maurice’a Blondela
- Dziecko w Oknie Życia we Wrocławiu. Sytuacja jest mocno niestandardowa
- Brytyjskie media: katolicyzm niedługo może stać się największym wyznaniem w UK
- Ks. Dańkowski na międzynarodowej konferencji: znaki czasu to nie przypadkowe wydarzenia, ale wskazania Boga
Religia w szkole
9 kwietnia br., w przesłanym do Prezesa Rady Ministrów kolejnym liście, biskupi podkreślają, że brak konkretnej odpowiedzi nie może być motywowany wewnętrznymi sporami między instytucjami państwowymi zaangażowanymi w kwestie nauki religii w szkole. Proszą także o odpowiedź na pytania zawarte we wniosku o udzielenie informacji publicznej z dnia 17 lutego br.
Brak podstaw prawnych
Członkowie Prezydium KEP wskazują, że brak odpowiedzi uznają za przyznanie, iż nie ma podstaw prawnych dla decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reorganizacji lekcji religii w szkołach publicznych, podjętej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zaznaczają, że niezgodność tej decyzji z obowiązującym prawem nie może nie stanowić problemu dla Rządu kierowanego przez Premiera Donalda Tuska. Zaznaczają zarazem, że jako Prezes Rady Ministrów, Pan Premier bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualną utratę pracy przez wielu nauczycieli religii, co będzie konsekwencją wejścia w życie wprowadzanych jednostronnie zmian przez Ministra Edukacji.
BP KEP