Kard. Nichols z mocnym apelem do katolików w Wielkiej Brytanii: To głęboko wadliwy proces

List kard. Nicholsa
List pasterski przewodniczącego episkopatu Anglii i Walii odczytywany jest w parafiach archidiecezji westminsterskiej. Kard. Nichols wzywa katolików do skontaktowania się z posłami – nawet jeśli już to zrobili – aby nie poparli legalizacji tej ustawy. Abp Westminsteru w swoim liście podkreśla fakt „głęboko wadliwego” procesu parlamentarnego.
Wadliwe procedowanie
„Podstawowym obowiązkiem każdego posła” – pisze – „jest zapewnienie, aby naszemu społeczeństwu nie narzucano ustawodawstwa, które nie zostało należycie zbadane i które przyniesie szkodliwe konsekwencje”. Pytając, dlaczego zabrakło Królewskiej Komisji lub niezależnego dochodzenia przed rozważeniem zmiany prawa w sprawie życia i śmierci, kardynał m.in. zauważył, że chociaż projekt ustawy jest długi i skomplikowany, został opublikowany zaledwie kilka dni przed pierwszym głosowaniem parlamentarzystów. Zabrakło więc czasu na konsultacje lub przemyślenie go. „Czas na debatę był minimalny. Komisja badająca projekt ustawy składa się z nieuzasadnionej liczby zwolenników projektu ustawy. Potrzebowała zaledwie trzech dni dowodów: nie wszystkie głosy zostały wysłuchane. Krótko mówiąc, nie jest to sposób na stanowienie prawa w tak ważnej i moralnie złożonej kwestii” – podkreśla kard. Vincent Nichols.
- Na Jubileuszu Chorych i Służby Zdrowia oczekiwanych jest w Rzymie 20 tys. pielgrzymów
- Abp Luis Argüello: skończył się czas mówienia „jestem katolikiem, bo urodziłem się w Hiszpanii”
- Nie żyje były kardynał Theodore McCarrick
- Franciszek do chorych i pracowników służby zdrowia: cierpienie jest niełatwe, jednak jest to szkoła
- Ewangelia na V Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]
- Bp Muskus: miłosierdzie kruszy to, co kamienne, i umacnia to, co słabe
Brak gwarancji
Jak zauważył hierarcha, brakuje gwarancji, że zakres ustawy nie zostanie rozszerzony, tak jak dzieje się w większości państw, które wprowadziły wspomagane samobójstwo. Pyta również o zabezpieczenie prawa do wolności sumienia dla lekarzy i pracowników opieki zdrowotnej – czy zagwarantowano, że będą mogli odmówić przeprowadzenia procedury śmierci?
Trzecie – ostatnie czytanie ustawy i głosowanie nad nią odbędzie się prawdopodobnie w piątek 25 kwietnia.
Ze swoim posłem można skontaktować się w tej sprawie za pośrednictwem strony internetowej: https://righttolife.org.uk
Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola) - Wielka Brytania