Bp Muskus: miłosierdzie kruszy to, co kamienne, i umacnia to, co słabe

Skandal miłosierdzia
Nawiązując do Ewangelii o Jezusie przebaczającym jawnogrzesznicy, bp Muskus podkreślał, że cudzołóstwo w świetle prawa Mojżeszowego było jednym z najgorszych przestępstw, a postawa Jezusa – niezrozumiała i oburzająca dla jemu współczesnych. - To, co zrobił Jezus wobec jawnogrzesznicy, było dla tamtych ludzi po prostu skandalem – skwitował.
Jak podkreślał, skandal miłosierdzia polega na tym, że Bóg przebacza grzechy, których „po ludzku nie da się wybaczyć". - Wszyscy jesteśmy mniejszymi bądź większymi grzesznikami. Kościół tworzą grzesznicy, ludzie, którym wybaczono – mówił krakowski biskup pomocniczy, dodając, że Jezus wybaczył jawnogrzesznicy, łotrowi, który nawrócił się w ostatniej chwili życia, ale także Piotrowi – skale, na której wybudował swój Kościół. - Skandal miłosierdzia i przebaczenia jest fundamentem Kościoła – zauważył duchowny.
Metafora serca
Przypominając historię kościoła św. Klemensa w Wieliczce, który był i jest świątynią dla górników pracujących w kopalni soli i ich rodzin, bp Muskus przywołał symbol soli – miękkiej skały, która łatwo rozpuszcza się w wodzie. - Fundamentem waszej świątyni jest skała, która nie jest twarda jak kamień, ma smak ludzkich łez i jest niezbędna do życia – mówił.
- To niezwykła metafora chrześcijańskiego serca, obmytego łzami żalu i skruchy, nie kamiennego i bezlitosnego, ale miękkiego i współczującego dzięki przebaczeniu, bijącego dzięki wierze i nadziei tętniących w nim jak krew – podkreślał. Jak dodał, takie fundamenty są wbrew pozorom silniejsze niż kataklizmy naturalne, które nie oszczędzały Wieliczki. - Miłosierdzie i przebaczenie, wspólnota i wiara to fundamenty, które dają wieczystą gwarancję trwania Kościoła – zaznaczył.
- Nawet jeśli skruszy je nasz grzech, niewierność i słabość, to miłosierdzie Boga skleja je na powrót. Ono ma taką siłę, że to, co słabe, umacnia, ale jednocześnie kruszy to, co kamienne i obojętne – wyjaśniał biskup. - Dlatego chrześcijanin, który spotkał Jezusa, nie może mieć serca z kamienia. Nie może być obojętny i niewzruszony jak skała. Obmyty słonymi łzami, ma być świadkiem nadziei i miłosierdzia, a nie strażnikiem moralności i sędzią – dodał.
- "Jesteśmy na progu zmiany". Zaprezentowano polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu o AI
- Na Jubileuszu Chorych i Służby Zdrowia oczekiwanych jest w Rzymie 20 tys. pielgrzymów
- Abp Luis Argüello: skończył się czas mówienia „jestem katolikiem, bo urodziłem się w Hiszpanii”
- Nie żyje były kardynał Theodore McCarrick
- Franciszek do chorych i pracowników służby zdrowia: cierpienie jest niełatwe, jednak jest to szkoła
- Ewangelia na V Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]
"Ja ciebie nie potępiam"
Przypominał, że rok temu, gdy parafia w Wieliczce rozpoczynała obchody jubileuszu, pyta wieliczan, czy wierzą Zmartwychwstałemu i widzą Jego rany w Kościele. - Mam nadzieję, że dziś możemy wspólnie wyznawać, że wierzymy Jezusowi, który pisze palcem po ziemi i mówi: „I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz". Jezusowi, który swoją miłością i przebaczeniem wytrąca kamienie z rąk ludzi owładniętych nienawiścią i żądnych aktów przemocy. Jezusowi, który nie pozostawia nas w obojętności i wstrząsa naszymi sumieniami skandalem swojego miłosierdzia – mówił, znów nawiązując do niedzielnej perykopy.
Na koniec życzył mieszkańcom Wieliczki, by potrafili przekazywać dalej fundamenty Kościoła, czyli „miłosierdzie i przebaczenie, wspólnotę i wiarę". - Byście nie zapominali, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, którym przebaczono. Byście byli świadkami miłosierdzia kruszącego to, co kamienne i umacniającego to, co kruche i słabe – podsumował.
Kościół św. Klemensa
Kościół św. Klemensa w Wieliczce został zbudowany na fundamentach poprzedniej, gotyckiej świątyni, którą w 1786 r. wyburzono ze względu na znaczne uszkodzenia murów kościoła i dzwonnicy, spowodowane przez silne podziemne trzęsienia ziemi w Karpatach. Nowy budynek wznoszono od 1806 r. Został konsekrowany 4 kwietnia 1825 r. 200. rocznicę tego wydarzenia wieliczanie obchodzili pod hasłem "... aby obwieszczać rok łaski Pańskiej".
md