"Jesteśmy na progu zmiany". Zaprezentowano polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu o AI

Polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu na temat sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” zaprezentowano 4 kwietnia w Warszawie podczas konferencji prasowej „Kościół wobec AI”. Spotkanie, zorganizowane przez Katolicką Agencję Informacyjną, odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
sztuczna inteligencja
sztuczna inteligencja / pixabay.com/Alexandra_Koch

- To bardzo poważny i dobry dokument. Spotkały się tutaj technologia, filozofia i sztuczna inteligencja - podkreślił ks. prof. Józef Kloch, medioznawca i profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jak zaznaczył, adresatami dokumentu są nie tylko „ludzie dobrej woli”, ale także rodzice, nauczyciele, biskupi czy naukowcy. Dokument watykański powołuje się przy tym na ekspertów z różnych dziedzin.

Dokument o dużym znaczeniu

„Antiqua et nova”, nota opracowana przez Dykasterie Nauki Wiary oraz Kultury i Edukacji, została opublikowana 28 stycznia i jest dostępna w oficjalnym tłumaczeniu na język polski. Dotyka kluczowych zagadnień związanych z rozwojem AI, a także jej wpływem na różne dziedziny takie tak edukacja, gospodarka, zdrowie, rynek pracy, relacje międzyludzkie i międzynarodowe. Omawia zagrożenia i możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja. Wskazuje na potrzebę odpowiedzialnego i etycznego jej wykorzystywania. 

Symulacja ludzkiego umysłu

Ks. prof. Kloch wskazał, że „sztuczna inteligencja symuluje ludzki umysł”, ale nie jest w stanie go zastąpić. W przypadku AI to pewne dane statystyczne i parametry obliczeniowe decydują, jakie dane finalnie otrzymujemy. Prelegent podkreślił, że wyższe potrzeby są obce maszynom, dlatego AI nigdy nie zastąpi ludzkiej inteligencji. Zdaniem profesora „dokument pokazuje skalę wagi” zagadnienia oraz „unikatową osobowość nas jako ludzi”. Na przykład AI nie ma „odniesienia do dobra wspólnego”, dlatego nie może w pełni naśladować człowieka. W związku z tym, nadzór na etycznym wykorzystaniem AI to „ogromna odpowiedzialność, jaką Bóg dał człowiekowi” i to „odpowiedzialność na wszystkich poziomach”.

Ks. prof. Józef Kloch nawiązał też do ważnego dokumentu „Rzymski apel o etykę AI”, który nie jest bezpośrednio cytowany w „Antiqua et nova”, ale można tam znaleźć odniesienia do jego założeń.  Opracowany z inicjatywy Papieża Franciszka, został podpisany przez przedstawicieli religii (judaizmu, islamu i chrześcijaństwa), jak i przedstawicieli świata biznesu.

- Podpisali ten dokument również szefowie ogromnych firm ogólnoświatowych - zaznaczył ks. prof. Kloch. - To jest coś niezwykłego, że Papież Franciszek i jego współpracownicy zdołali zebrać w jednym miejscu, przy jednym stole, przedstawicieli tak różnych opcji religijnych czy biznesmenów. 

Dokument formułuje sześć zasad etycznych w odniesieniu do sztucznej inteligencji, aby była wiarygodna, bezpieczna i transparentna. - Uważam, że to był duży sukces - podsumował prof. Kloch.

Sztuczna inteligencja a działania wojenne i dezinformacyjne

Prof. Jerzy Surma ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przypomniał, że AI jest stosowana w systemach militarnych. - W tego typu systemach istnieje możliwość wyeliminowania czynnika ludzkiego na rzecz systemów autonomicznych – mówił prelegent. Jako przykład podał działania wojenne w Gazie.

Działaniom militarnym często towarzyszą wojny informacyjne, gdzie szeroko stosuje się sztuczną inteligencję. Jako przykład tzw. deepfake prof. Surma podał przypadek video opracowanego przez Rosjan z pomocą sztucznej inteligencji, w którym prezydent Zełenski rzekomo zachęca Ukraińców do poddania się najeźdźcy.

Prelegent wskazał, że współcześnie oś konfliktu przebiega na poziomie dostępu do AI w różnych obszarach jej zastosowania. Prof. Surma zaznaczył również, że kierunek, w jakim rozwinie się sztuczna inteligencja, pozostaje obecnie trudny do przewidzenia.

Na progu historycznej zmiany

Jednym z najczęstszych zastosowań AI jest czat GPT, który dostarcza wiele odpowiedzi na różnorodne zagadnienia podawane przez jego użytkowników. Jak podkreślił prof. Surma, w tym procesie może dochodzić do „antropomorfizacji”, gdy „przerzucamy empatię na ten byt, którego kompletnie nie znamy i nie rozumiemy”. Ponadto współcześnie „można budować systemy, które są spersonalizowane”, dostępne 24/7, wykorzystywane przez wielkie koncerny, które poprzez gromadzone od lat dane mogą wpływać na wybory użytkowników internetu, w tym ważne decyzje życiowe.

- Jesteśmy na progu zmiany - ocenił prelegent. Podejrzewa, że w ciągu najbliższych 10-15 lat dokona się zmiana znacznie większa niż ta związana z pojawieniem się internetu. - Wielka przygoda przed nami i wielkie zagrożenie” - dodał prof. Surma. „Istotne jest, kto za te technologie odpowiada, czym się kieruje, jakie ma intencje - podsumował i zaznaczył, że należy tworzyć systemy ochronne.

Dokument „Antiqua et nova” wskazuje na konieczność etycznej refleksji nad rozwojem technologii oraz na wyzwania wynikające z nieprzewidywalnych skutków innowacji, w tym generowania treści tekstowych i graficznych przez AI. Eksperci podkreślili, że sztuczna inteligencja może wspierać rozwój społeczeństwa, ale wymaga również odpowiednich regulacji i moralnej odpowiedzialności. 

Pełny tekst „Antiqua et nova" w języku polskim

S. Amata J. Nowaszewska CSFN, Artur Hanula


 

POLECANE
Niepublikowana dotąd rozmowa z Ryszardem Cybą: Wyjdę, to będę bogatym człowiekiem tylko u nas
Niepublikowana dotąd rozmowa z Ryszardem Cybą: "Wyjdę, to będę bogatym człowiekiem"

Kiedy wyjdę z więzienia będę bogaty – zapewniał mnie 10 lat temu Ryszard Cyba, kiedy rozmawiałem z nim w jednym z więzień na południu Polski, gdzie odsiadywał wyrok dożywocia. Wyszedł, tak jak planował. I jest bogaty, bo kiedy opuszczał więzienie 18 marca na koncie mógł mieć niemal pół miliona złotych. Od początku odsiadki był pewny swojej wolności - i niezamkniętą listę osób, które chciał zabić.

Pożar na bazarze Różyckiego. Drugi raz w ciągu dwóch tygodni pilne
Pożar na bazarze Różyckiego. Drugi raz w ciągu dwóch tygodni

Na kultowym bazarze Różyckiego w Warszawie wybuchł kolejny pożar. To już drugi incydent w tym miejscu w ciągu niespełna dwóch tygodni. Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał.

Uderzenie zimy? IMGW wydał komunikat Wiadomości
Uderzenie zimy? IMGW wydał komunikat

Jak poinformował IMGW, Europa północno-zachodnia pozostanie w zasięgu wyżu; pozostały obszar kontynentu obejmować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Polska będzie pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy będzie napływać zimne powietrze arktyczne.

AfD zrównuje się z CDU/CSU. Historyczny moment w niemieckiej polityce polityka
AfD zrównuje się z CDU/CSU. Historyczny moment w niemieckiej polityce

Alternatywa dla Niemiec (AfD) osiągnęła historyczny wynik w sondażu instytutu Insa, zrównując się poziomem poparcia z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU/CSU). Obie partie mogą liczyć obecnie na 24 procent głosów. To pierwszy raz, kiedy ta partia osiągnęła wynik równy tradycyjnym chadekom.

Rozenek-Majdan odejdzie z show-biznesu? Odpowiedź zaskakuje Wiadomości
Rozenek-Majdan odejdzie z show-biznesu? Odpowiedź zaskakuje

Małgorzata Rozenek-Majdan nie ma w planach wycofywać się z mediów. W rozmowie z Plejadą wprost zaznaczyła, że nadal czuje ogromną motywację do działania i nie myśli o końcu swojej kariery w show-biznesie.

Taka jest tendencja. Niepokojące słowa Muska o przyszłości Europy Wiadomości
"Taka jest tendencja". Niepokojące słowa Muska o przyszłości Europy

Elon Musk, miliarder i doradca prezydenta Donalda Trumpa, podczas połączenia wideo z kongresem włoskiej prawicowej Ligi wicepremiera Matteo Salviniego w sobotę wyraził nadzieję na bliskie partnerstwo między USA i Europą. Ostrzegał też, że Europie grożą "masowe ataki" terrorystyczne i "masakry".

Dziękuję tym, którzy wierzyli. Filip Chajzer przekazał radosne wieści Wiadomości
"Dziękuję tym, którzy wierzyli". Filip Chajzer przekazał radosne wieści

Filip Chajzer nie zwalnia tempa. W pierwszą rocznicę startu swojego gastronomicznego projektu - Kreuzberg Kebap - postanowił uczcić ten moment w wyjątkowy sposób. Tym razem otworzył nową budkę w samym sercu Krakowa, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, tuż przy Galerii Krakowskiej. Wielkie otwarcie odbyło się w sobotę, 5 kwietnia, a Chajzer już dzień wcześniej pojawił się na miejscu, by osobiście obsługiwać klientów.

Premier Norwegii: weźmiemy udział w utrzymaniu zawieszenia broni na Ukrainie Wiadomości
Premier Norwegii: weźmiemy udział w utrzymaniu zawieszenia broni na Ukrainie

Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere zadeklarował w sobotnim wywiadzie dla dziennika "VG", że jego kraj jest gotowy uczestniczyć w zapewnieniu przestrzegania zawieszenia broni na Ukrainie. Zastrzegł, że decyzja o wysłaniu norweskich wojsk jeszcze nie zapadła.

Karol Nawrocki przeciwko wiatrakom pod domami pilne
Karol Nawrocki przeciwko wiatrakom pod domami

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, zabrał głos w gorącym temacie dotyczącym planowanych zmian w prawie wiatrakowym. Na swoim profilu w serwisie X (dawniej Twitter) opublikował krótkie nagranie, w którym stanowczo sprzeciwia się możliwości stawiania elektrowni wiatrowych zaledwie 500 metrów od zabudowań mieszkalnych. W jego ocenie to zagrożenie dla komfortu życia mieszkańców oraz piękna polskiego krajobrazu.

Polka skazana w Niemczech na dożywocie Wiadomości
Polka skazana w Niemczech na dożywocie

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności dla 43-letniej Polki, która spowodowała wypadek drogowy, w którym zginęło dwoje małych dzieci. Kobieta ścigała się z innym kierowcą, znacznie przekraczając dozwoloną prędkość.

REKLAMA

"Jesteśmy na progu zmiany". Zaprezentowano polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu o AI

Polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu na temat sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” zaprezentowano 4 kwietnia w Warszawie podczas konferencji prasowej „Kościół wobec AI”. Spotkanie, zorganizowane przez Katolicką Agencję Informacyjną, odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
sztuczna inteligencja
sztuczna inteligencja / pixabay.com/Alexandra_Koch

- To bardzo poważny i dobry dokument. Spotkały się tutaj technologia, filozofia i sztuczna inteligencja - podkreślił ks. prof. Józef Kloch, medioznawca i profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jak zaznaczył, adresatami dokumentu są nie tylko „ludzie dobrej woli”, ale także rodzice, nauczyciele, biskupi czy naukowcy. Dokument watykański powołuje się przy tym na ekspertów z różnych dziedzin.

Dokument o dużym znaczeniu

„Antiqua et nova”, nota opracowana przez Dykasterie Nauki Wiary oraz Kultury i Edukacji, została opublikowana 28 stycznia i jest dostępna w oficjalnym tłumaczeniu na język polski. Dotyka kluczowych zagadnień związanych z rozwojem AI, a także jej wpływem na różne dziedziny takie tak edukacja, gospodarka, zdrowie, rynek pracy, relacje międzyludzkie i międzynarodowe. Omawia zagrożenia i możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja. Wskazuje na potrzebę odpowiedzialnego i etycznego jej wykorzystywania. 

Symulacja ludzkiego umysłu

Ks. prof. Kloch wskazał, że „sztuczna inteligencja symuluje ludzki umysł”, ale nie jest w stanie go zastąpić. W przypadku AI to pewne dane statystyczne i parametry obliczeniowe decydują, jakie dane finalnie otrzymujemy. Prelegent podkreślił, że wyższe potrzeby są obce maszynom, dlatego AI nigdy nie zastąpi ludzkiej inteligencji. Zdaniem profesora „dokument pokazuje skalę wagi” zagadnienia oraz „unikatową osobowość nas jako ludzi”. Na przykład AI nie ma „odniesienia do dobra wspólnego”, dlatego nie może w pełni naśladować człowieka. W związku z tym, nadzór na etycznym wykorzystaniem AI to „ogromna odpowiedzialność, jaką Bóg dał człowiekowi” i to „odpowiedzialność na wszystkich poziomach”.

Ks. prof. Józef Kloch nawiązał też do ważnego dokumentu „Rzymski apel o etykę AI”, który nie jest bezpośrednio cytowany w „Antiqua et nova”, ale można tam znaleźć odniesienia do jego założeń.  Opracowany z inicjatywy Papieża Franciszka, został podpisany przez przedstawicieli religii (judaizmu, islamu i chrześcijaństwa), jak i przedstawicieli świata biznesu.

- Podpisali ten dokument również szefowie ogromnych firm ogólnoświatowych - zaznaczył ks. prof. Kloch. - To jest coś niezwykłego, że Papież Franciszek i jego współpracownicy zdołali zebrać w jednym miejscu, przy jednym stole, przedstawicieli tak różnych opcji religijnych czy biznesmenów. 

Dokument formułuje sześć zasad etycznych w odniesieniu do sztucznej inteligencji, aby była wiarygodna, bezpieczna i transparentna. - Uważam, że to był duży sukces - podsumował prof. Kloch.

Sztuczna inteligencja a działania wojenne i dezinformacyjne

Prof. Jerzy Surma ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przypomniał, że AI jest stosowana w systemach militarnych. - W tego typu systemach istnieje możliwość wyeliminowania czynnika ludzkiego na rzecz systemów autonomicznych – mówił prelegent. Jako przykład podał działania wojenne w Gazie.

Działaniom militarnym często towarzyszą wojny informacyjne, gdzie szeroko stosuje się sztuczną inteligencję. Jako przykład tzw. deepfake prof. Surma podał przypadek video opracowanego przez Rosjan z pomocą sztucznej inteligencji, w którym prezydent Zełenski rzekomo zachęca Ukraińców do poddania się najeźdźcy.

Prelegent wskazał, że współcześnie oś konfliktu przebiega na poziomie dostępu do AI w różnych obszarach jej zastosowania. Prof. Surma zaznaczył również, że kierunek, w jakim rozwinie się sztuczna inteligencja, pozostaje obecnie trudny do przewidzenia.

Na progu historycznej zmiany

Jednym z najczęstszych zastosowań AI jest czat GPT, który dostarcza wiele odpowiedzi na różnorodne zagadnienia podawane przez jego użytkowników. Jak podkreślił prof. Surma, w tym procesie może dochodzić do „antropomorfizacji”, gdy „przerzucamy empatię na ten byt, którego kompletnie nie znamy i nie rozumiemy”. Ponadto współcześnie „można budować systemy, które są spersonalizowane”, dostępne 24/7, wykorzystywane przez wielkie koncerny, które poprzez gromadzone od lat dane mogą wpływać na wybory użytkowników internetu, w tym ważne decyzje życiowe.

- Jesteśmy na progu zmiany - ocenił prelegent. Podejrzewa, że w ciągu najbliższych 10-15 lat dokona się zmiana znacznie większa niż ta związana z pojawieniem się internetu. - Wielka przygoda przed nami i wielkie zagrożenie” - dodał prof. Surma. „Istotne jest, kto za te technologie odpowiada, czym się kieruje, jakie ma intencje - podsumował i zaznaczył, że należy tworzyć systemy ochronne.

Dokument „Antiqua et nova” wskazuje na konieczność etycznej refleksji nad rozwojem technologii oraz na wyzwania wynikające z nieprzewidywalnych skutków innowacji, w tym generowania treści tekstowych i graficznych przez AI. Eksperci podkreślili, że sztuczna inteligencja może wspierać rozwój społeczeństwa, ale wymaga również odpowiednich regulacji i moralnej odpowiedzialności. 

Pełny tekst „Antiqua et nova" w języku polskim

S. Amata J. Nowaszewska CSFN, Artur Hanula



 

Polecane
Emerytury
Stażowe